Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jodła kaukaska

Abies nordmanniana

JODŁA KAUKASKA
FOT. www.choinkiswiateczne.pl

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

gliniasta, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) Gatunek zimozielonego, szybko rosnącego drzewa o szeroko-stożkowym, regularnym pokroju. Gęsto osadzone pędy odchodzą od pnia poziomo. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma białymi paskami, roztarte wydziela przyjemnym, owocowy zapach. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy stojące, cylindryczne, 15 centymetrowe, brązowe szyszki.

Rozmiary Osiąga 5-10 m wysokości.

Odmiany 'Golden Spreader'- odmiana bardzo wolno rosnąca, karłowa, pokrój zwarty i krzaczasty, igły krótkie, wąskie, złocisto żółte i błyszczące. Po 10 latach osiąga około 1 m wysokości. 'Pendula' ? odmiana wąsko-stożkowa, pokrój płaczący, igły krótkie, jasnozielone. Po 10 latach osiąga około 4,5 m wysokości. Wymaga dobrze zdrenowanej gleby.

Wymagania Podłoże gliniaste, żyzne i zasobne, o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, co można zapewnić poprzez rozpylanie wody na około jodły w czasie podlewania lub poprzez polewanie całych roślin.

Uprawa i pielęgnacja Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. Wytrzymała na mrozy, ale wrażliwa na wahania temperatury. Polecana do uprawy w zachodniej Polsce. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości. Podlewanie i nawożenie Podłoże wilgotne.

Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyc ? obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.

Zastosowanie Jodła kaukaska polecana jest do nasadzeń pojedynczych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów skalnych i alpinariów. Stosowana jako drzewko bożonarodzeniowe.

1 z 1JODŁA KAUKASKA
FOT. www.choinkiswiateczne.pl

Czytaj więcej o "Jodła kaukaska"

Jodła w świątecznej szacie może też zdobić ogród. Pamiętajmy tylko o strząsaniu z gałęzi śniegu!