Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żywotnik zachodni

Thuja occidentalis

s
Fot. Ewa Narkiewicz

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

dowolna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m, do 4 m, do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Żywotnik zachodni, tuja (Thuja occidentalis) Gatunek zimozielonego drzewa o stożkowym, prostym pokroju. Kora czerwonobrązowa, łuszcząca się płatami. Pędy krótkie, spłaszczone, zielone i błyszczące, od spodu jasne i matowe, zimą brunatnieją. Po roztarciu gałązki wydzielają żywiczny zapach. Igliwie łuskowate, przylegające do pędów, z wypukłym gruczołkiem. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy małe, kuliste, brązowe szyszki.

Rozmiary Osiąga około 15-20 m wysokości po 30 latach uprawy.

Odmiany 'Smaragd'- odmiana o średnio silnym wzroście, pokrój początkowo stożkowy, z czasem kolumnowy, pędy delikatne, szmaragdowo-zielone, nie brązowieją zimą, wysokość 3-4 m. 'Columna'- odmiana wąska, kolumnowa o silnym wzroście, ubarwienie ciemnozielone, doskonała na nieformowane żywopłoty, wysokość 2-3 m. 'Elegantissima' ? pokrój stożkowy, odmiana wąskokolumnowa, wzniesiona, gęsta i regularna, pędy rozpostarte, ciemnozielone i błyszczące, o żółtawych końcach, zimą brązowieją, 'Fastigiata' ? odmiana wąskokolumnowa, gęsta i regularna, łuski jasnozielone i błyszczące, zimą ma nieznaczne przebarwienia

Wymagania Przeciętna gleba ogrodowa, ale na żyznym podłożu rośnie lepiej. Odczyn pH podłoża lekko kwaśny. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Roślina mrozoodporna. Toleruje zanieczyszczone, miejskie powietrze. Dobrze znosi przesadzanie nawet w starszym wieku (płytki system korzeniowy). Korzystne jest ściółkowanie, które wpływa na utrzymanie wilgoci wokół roślin. Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe. Cięcie Dobrze znosi cięcie. W razie potrzeby można przycinać dolne gałęzie, by podnieść koronę. Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne. Dbamy o podlewanie roślin, ponieważ żywotnik ma płytki system korzeniowy, a źle reaguje na niedobór wody.

Choroby i szkodniki Opieńka miodowa, zamieranie pędów przy niedoborze światła,a w następstwie szara pleśń i grzyby z rodzaju Pestalotia, Phytophthora. Gąsienice licinka tujowiaczka, przędziorek sosnowiec, misecznik tujowiec, miodownica żywotnikowa. Mocz psów powoduje brązowienie liści.

Zastosowanie Żywotnik zachodni polecany jest do nasadzeń pojedynczych i grupowych, ogrodów przydomowych i parków, na szpalery, żywopłoty, cmentarze i do uprawy pojemnikowej.

1 z 2s
Fot. Ewa Narkiewicz
2 z 2Odmiana żywotnika zachodniego 'Smaragd' tworzy bardzo regularny, elegancki szpaler. Poza tym jest odporna na mróz
Fot. krosbona / Shutterstock

Czytaj więcej o "Żywotnik zachodni"

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Filiformis'
Rośliny iglaste