Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jodła koreańska

Abies koreana

Jodła koreańska (<b><i>Abies koreana</i></b>)

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 4 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jodła koreańska (Abies koreana) Gatunek zimozielonego, karłowego drzewa o regularnym i szeroko-stożkowym pokroju. Igliwie krótkie, płaskie, ciemnozielone i błyszczące, od spodu kredowobiałe. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Młode rośliny mające około 1 m wysokości, zawiązują liczne, bardzo efektowne, wzniesione i cylindryczne, purpurowo-niebieskie szyszki.

Rozmiary Po 30-40 latach dorasta do 3-4 m wysokości i 1,2 m szerokości.

Odmiany 'Silberlocke'- odmiana wolno rosnąca, osiąga do 5-6 m wysokości, igły krótkie i tak silnie wygięte, że ukazują jasnoszare spody przez co roślina ma srebrzyste zabarwienie. 'Tundra' ? odmiana wolno rosnąca o płaskokulistym pokroju, osiąga 0,5-1 m wysokości, pędy krótkie i cienkie, igły ciemnozielone, występuje w formie piennej. 'Aurea' ? odmiana wolno rosnąca, początkowo o pokroju płasko kulistym lub nieregularnym, z czasem szeroko-stożkowym, igliwie złocisto-żółte.

Wymagania Podłoże żyzne i zasobne, dobrze zdrenowane o odczynie kwaśnym. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Jak wszystkie jodły źle znosi suche i zanieczyszczone powietrze. W przypadku odmian o żółtym lub jasnym zabarwieniu należy unikać stanowisk silnie nasłonecznionych ze względu na ryzyko poparzenia igieł. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Można usunąć zimą wybujałe dolne gałęzie, by odsłonić pień do pożądanej wysokości. Podlewanie i nawożenie Podłoże wilgotne.

Choroby i szkodniki Problem stanowi mszyca ? obiałka pędowa (obiałka kaukaska), powodująca obumieranie gałęzi i wierzchołków koron drzew.

Zastosowanie Jodła koreańska wykorzystywana jest do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów wrzosowiskowych, skalnych, na rabaty i do uprawy w pojemnikach.

1 z 3Jodła koreańska (<b><i>Abies koreana</i></b>)
2 z 3JODLA KOREANSKA ABIES KOREANA SZYSZKA
Fot.Barbara Łączyńska
3 z 3ROSLINA DRZEWO JODLA KOREANSKA ABIES KOREANA SZYSZKI FOT. MALGORZATA DYRSKA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (157) - 1 2008
Fot. Małgorzata Dyrska

Czytaj więcej o "Jodła koreańska"