Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosaciec bródkowy

Iris barbata

Irysy, kosaćce. Odmiana kosaćca bródkowego o fryzowanych płatkach.
Fot. Shutterstock

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kosaciec bródkowy, k. niemiecki (Iris barbata, I. germanica) Wieloletnia roślina kłączowa. Kwiaty duże, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Zewnętrzne działki okwiatu odwinięte, a wewnętrzne tworzą kopułę. Kwiaty niebiesko-purpurowe z żółtą bródką. Liście szablaste, równowąskie.

Rozmiary Wysokość 60-120 cm.

Odmiany Kosaciec bródkowy jest gatunkiem, od którego pochodzi wiele mieszańców ogrodowych o różnych barwach- jednolitych i dwubarwnych. 'That Jazz' - kwiaty czerwono-żółte, wysokość 70 cm, 'Rustic Cedar' - kwiaty pomarańczowo-złote, wysokość 70 cm, 'Queeche' - kwiaty bordowe z żółtą bródką, 'Black Night' - kwiaty bardzo ciemne, czarno-fioletowe, 'Baron' - kwiaty purpurowe. Kwitnienie

Kwitnie V-VI.

Wymagania Gleba żyzna, przepuszczalna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Kłącza sadzimy płytko, na głębokość 2-3 cm, późnym latem lub wczesną wiosną. Nowo posadzone rośliny okrywamy na zimę. Roślina mrozoodporna, nie wykopujemy kłączy na zimę. Rozmnażanie Podział kłączy po kwitnieniu, w II połowie lata, raz na 3 lata. Cięcie Usuwamy przekwitłe kwiaty. Podlewanie i nawożenie Podlewamy nowo posadzone rośliny przez około 2-3 tygodnie, dość obficie. W kolejnych latach irysy wymagają podlewania tylko w upalne i suche dni.

Choroby i szkodniki Wirus mozaiki gęsiówki, mozaika ogórka, obwódkowa plamistość liści, mokra zgnilizna kłączy, bakteryjne więdnięcie liści. Ślimaki, pomrowy, gąsienice, larwy drutowców, mszyce kosaćcowe.

Zastosowanie Rośliny ozdobne o dużych walorach dekoracyjnych, uprawiane na rabatach, w grupach na trawnikach, na stanowiskach nadwodnych. Nadają się na kwiat cięty. Kosaćce wykorzystuje się również w przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjnym, garbarskim i tekstylnym.

1 z 2Irysy, kosaćce. Odmiana kosaćca bródkowego o fryzowanych płatkach.
Fot. Shutterstock
2 z 2Kosaćce bródkowe rozrastają się w szerokie kępy. Warto sadzić obok siebie odmiany wcześniejsze i późniejsze. Wówczas irysowa rabata kwitnie długo.
Fot. Shutterstock