Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Liliowiec

Hemerocallis

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fot. Artur Jasiński

Liliowiec (Hemerocallis). Liliowce to rośliny wieloletnie, pozostaną zatem ozdobą danego miejsca prze długi czas. 40 cm - tyle mierzy kwiat ?rekordzista? wśród liliowców, z odmiany 'Long Tall Sally'. Pięknie zabarwione i ukształtowane płatki tych roślin wpływają na ich popularność wśród ogrodników. Wybór ulubionej odmiany jest szeroki i może przyprawić o zawrót głowy.

Kwitnienie. Od VI do XI, w zależności od odmiany.

Rozmiary. Do ok. 100 cm, w zależności od odmiany.

Gatunki. Obecnie uprawianych jest ok. 30 tysięcy odmian liliowców. Gatunki, które jako pierwsze przybyły do Europy to: liliowiec rdzawy, cytrynowy i liliowiec Middendorffa. Poza rdzawym - pierwotne formy nie występują w uprawie. Popularność zdobywają natomiast odmiany mieszańcowe liliowców ogrodowych.

Wymagania, stanowisko. Liliowce to mało wymagające rośliny. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, jednak nie pod drzewami - wtedy słabo kwitną. Najlepsze podłoże to gleba delikatnie zakwaszona, próchnicza i żyzna, ale tolerują gorsze warunki.

Uprawa i pielęgnacja. Liliowce sadzimy w kwietniu na głębokość ok. 10 cm, z odstępami ok. 30 cm - 60 cm. Rozmnażanie. Najczęściej poprzez podział rozrośniętych kęp. Rozmnażanie z nasion jest bardzo trudne w przypadku amatorskiej uprawy. Cięcie. Po posadzeniu należy przyciąć liście do wysokości 2/3. Wiosną suwa się zeschnięte części rośliny.

Podlewanie i nawożenie. Dobrze jest nawozić liliowce wiosną, preparatem wieloskładnikowym. Podlewanie jest przydatne w celu utrzymania umiarkowanie wilgotnego podłoża.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Liliowce wykazują dużą odporność na choroby i szkodniki. Bywają atakowane przez plamistość rdzawą, ślimaki, przędziorki i opuchliznę pająków.

Zastosowanie. Dekoracja ogródków i ogrodów, skalniaków, rabat, zbiorników wodnych. Liliowce mogą być sadzone pojedynczo, w grupach, a odmiany miniaturowe doskonale zdobią balkony i tarasy.

1 z 7OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fot. Artur Jasiński
2 z 7Encyklopedia roślin: Liliowiec  Hemerocallis  Larry Obsession
3 z 7Encyklopedia roślin: Liliowiec  Hemerocallis  Long Tall Sally
4 z 7Encyklopedia roślin: Liliowiec  Hemerocallis  Total Look
5 z 7OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fot. Artur Jasiński
6 z 7Encyklopedia roślin: Liliowiec  Hemerocallis  Featuring the Gold
7 z 7Encyklopedia roślin:

Czytaj więcej o "Liliowiec"

ROSLINY KWIATY LILIOWIEC HEMEROCALLIS X HYBRIDA ' ATLAS ' FOT. KATARZYNA JODLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 9 (113) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY
Liliowiec 'Stella de Oro'