Hemerocallis
Kategoria
bylinyKolor kwiatów
czerwone, dwubarwne, fioletowe, łososiowe, pomarańczowe, pomarańczowo-czerwone, purpurowe, wielobarwne, żółte, żółto-pomarańczoweKolor liści
zieloneWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 1 mZastosowanie
rośliny ogrodoweLiliowiec (Hemerocallis). Liliowce to rośliny wieloletnie, pozostaną zatem ozdobą danego miejsca prze długi czas. 40 cm - tyle mierzy kwiat ?rekordzista? wśród liliowców, z odmiany 'Long Tall Sally'. Pięknie zabarwione i ukształtowane płatki tych roślin wpływają na ich popularność wśród ogrodników. Wybór ulubionej odmiany jest szeroki i może przyprawić o zawrót głowy.
Kwitnienie. Od VI do XI, w zależności od odmiany.
Rozmiary. Do ok. 100 cm, w zależności od odmiany.
Gatunki. Obecnie uprawianych jest ok. 30 tysięcy odmian liliowców. Gatunki, które jako pierwsze przybyły do Europy to: liliowiec rdzawy, cytrynowy i liliowiec Middendorffa. Poza rdzawym - pierwotne formy nie występują w uprawie. Popularność zdobywają natomiast odmiany mieszańcowe liliowców ogrodowych.
Wymagania, stanowisko. Liliowce to mało wymagające rośliny. Najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych, jednak nie pod drzewami - wtedy słabo kwitną. Najlepsze podłoże to gleba delikatnie zakwaszona, próchnicza i żyzna, ale tolerują gorsze warunki.
Uprawa i pielęgnacja. Liliowce sadzimy w kwietniu na głębokość ok. 10 cm, z odstępami ok. 30 cm - 60 cm. Rozmnażanie. Najczęściej poprzez podział rozrośniętych kęp. Rozmnażanie z nasion jest bardzo trudne w przypadku amatorskiej uprawy. Cięcie. Po posadzeniu należy przyciąć liście do wysokości 2/3. Wiosną suwa się zeschnięte części rośliny.
Podlewanie i nawożenie. Dobrze jest nawozić liliowce wiosną, preparatem wieloskładnikowym. Podlewanie jest przydatne w celu utrzymania umiarkowanie wilgotnego podłoża.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Liliowce wykazują dużą odporność na choroby i szkodniki. Bywają atakowane przez plamistość rdzawą, ślimaki, przędziorki i opuchliznę pająków.
Zastosowanie. Dekoracja ogródków i ogrodów, skalniaków, rabat, zbiorników wodnych. Liliowce mogą być sadzone pojedynczo, w grupach, a odmiany miniaturowe doskonale zdobią balkony i tarasy.
Czytaj więcej o "Liliowiec"