Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łubin ogrodowy

Lupinus hybridus

Encyklopedia roślin: Lubin trwaly Lupinus polyphyllus  The Pages

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Łubin ogrodowy (Lupinus hybridus) Krótkowieczna bylina, mieszaniec hodowlany, pochodzący głównie od łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus). Tworzy kępy parasolowatych liści składających się z kilkunastu podłużnych listków osadzonych na długim sztywnym ogonku. Kwiaty mają tzw. budowę motylkową. Ich największy górny płatek, nazywany jest żagielkiem, dwa boczne - wiosełkami lub skrzydełkami, a dwa dolne tworzą łódeczkę. Zebrane są w długie groniaste kwiatostany. U gatunku wyjściowego na płatkach górnych i bocznych przeważają odcienie ciemnobłękitne, fioletowe i purpurowe, żagielek zwykle jest biały. Kolorystyka odmian obejmuje niemal cała paletę kolorów, kwiaty często są wielobarwne. Roślina głęboko wrasta w glebę korzeniami, z którymi współżyją bakterie wiążące azot z powietrza.

Rozmiary Do 0,8 -1,3 m wysokości, odmiany karłowe do 0,5 m.

Odmiany Niskie: 'Gallery Blue' - ciemnoniebiesko-biała, 'Gallery Red' - ciemnoróżowo-biała, 'Gallery Rose' - różowo-biała, 'Gallery Yellow' - żółto-biała, 'Gallery White' - biała; wysokie: 'Chandelier' - żółta, 'My Castle' - czerwona, 'The Chatelaine' - różowa, 'Noblemaiden' - biała, 'The Pages'- karminowa, 'Russel mix'- wielokolorowa mieszanka.

Kwitnienie Od czerwca do sierpnia.

Wymagania Stanowisko w pełnym słońcu. Gleba przeciętna, a nawet piaszczysta, o kwaśnym odczynie.

Uprawa i pielęgnacja Łubin nie znosi gleb podmokłych i zasadowych. W czasie silnych mrozów niektóre odmiany mogą wypadać. Po 4-6 latach rośliny należy wymienić. Starsze egzemplarze nie nadają się do przesadzania.

Rozmnażanie Uprawiany jest z nasion, ale odmiany mieszańcowe uzyskiwane po skrzyżowaniu określonych par rodzicielskich można rozmnażać jedynie przez podział lub sadzonki.

Cięcie Przycięcie po kwitnieniu sprzyja powtórnemu kwitnieniu jesienią.

Podlewanie i nawożenie W okresie przedłużającej się suszy należy uzupełniać brak wody. Do ubogiej gleby przed sadzeniem zalecane jest dodanie nawozu wieloskładnikowego. W kolejnych latach zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki Na suchych stanowiskach rzadko choruje.

Zastosowanie Roślina na rabaty o charakterze wiejskim i do ogrodów naturalistycznych oraz na kwiat cięty. Niskie odmiany można sadzić w pojemnikach.

1 z 8Encyklopedia roślin: Lubin trwaly Lupinus polyphyllus  The Pages
2 z 8Encyklopedia roślin: Lubin trwaly Lupinus polyphyllus  My Castle
3 z 8Encyklopedia roślin: Lubin trwaly Lupinus polyphyllus  Noble Meiden
4 z 8Encyklopedia roślin: Lubin trwaly Lupinus polyphyllus  The Chatelaine
5 z 8Encyklopedia roślin: Lubin ogrodowy Lupinus hybridus
6 z 8Encyklopedia roślin: Lubin ogrodowy Lupinus hybridus
7 z 8Encyklopedia roślin: Lubin ogrodowy Lupinus hybridus
8 z 8Encyklopedia roślin: Lubin ogrodowy Lupinus hybridus