Lupinus hybridus
Kategoria
bylinyKolor liści
zieloneOdczyn gleby
kwaśnyPora kwitnienia
latoRodzaj gleby
piaszczystaStanowisko
słońceZastosowanie
rośliny ogrodoweŁubin ogrodowy (Lupinus hybridus) Krótkowieczna bylina, mieszaniec hodowlany, pochodzący głównie od łubinu trwałego (Lupinus polyphyllus). Tworzy kępy parasolowatych liści składających się z kilkunastu podłużnych listków osadzonych na długim sztywnym ogonku. Kwiaty mają tzw. budowę motylkową. Ich największy górny płatek, nazywany jest żagielkiem, dwa boczne - wiosełkami lub skrzydełkami, a dwa dolne tworzą łódeczkę. Zebrane są w długie groniaste kwiatostany. U gatunku wyjściowego na płatkach górnych i bocznych przeważają odcienie ciemnobłękitne, fioletowe i purpurowe, żagielek zwykle jest biały. Kolorystyka odmian obejmuje niemal cała paletę kolorów, kwiaty często są wielobarwne. Roślina głęboko wrasta w glebę korzeniami, z którymi współżyją bakterie wiążące azot z powietrza.
Rozmiary Do 0,8 -1,3 m wysokości, odmiany karłowe do 0,5 m.
Odmiany Niskie: 'Gallery Blue' - ciemnoniebiesko-biała, 'Gallery Red' - ciemnoróżowo-biała, 'Gallery Rose' - różowo-biała, 'Gallery Yellow' - żółto-biała, 'Gallery White' - biała; wysokie: 'Chandelier' - żółta, 'My Castle' - czerwona, 'The Chatelaine' - różowa, 'Noblemaiden' - biała, 'The Pages'- karminowa, 'Russel mix'- wielokolorowa mieszanka.
Kwitnienie Od czerwca do sierpnia.
Wymagania Stanowisko w pełnym słońcu. Gleba przeciętna, a nawet piaszczysta, o kwaśnym odczynie.
Uprawa i pielęgnacja Łubin nie znosi gleb podmokłych i zasadowych. W czasie silnych mrozów niektóre odmiany mogą wypadać. Po 4-6 latach rośliny należy wymienić. Starsze egzemplarze nie nadają się do przesadzania.
Rozmnażanie Uprawiany jest z nasion, ale odmiany mieszańcowe uzyskiwane po skrzyżowaniu określonych par rodzicielskich można rozmnażać jedynie przez podział lub sadzonki.
Cięcie Przycięcie po kwitnieniu sprzyja powtórnemu kwitnieniu jesienią.
Podlewanie i nawożenie W okresie przedłużającej się suszy należy uzupełniać brak wody. Do ubogiej gleby przed sadzeniem zalecane jest dodanie nawozu wieloskładnikowego. W kolejnych latach zasilanie kompostem.
Choroby i szkodniki Na suchych stanowiskach rzadko choruje.
Zastosowanie Roślina na rabaty o charakterze wiejskim i do ogrodów naturalistycznych oraz na kwiat cięty. Niskie odmiany można sadzić w pojemnikach.