Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nefrolepis (Nephrolepis)

Nephrolepis

Encyklopedia roślin: KWIATY W MIESZKANIU  Nefrolepis   paproc wytrzymal

Kategoria

paprocie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Nefrolepis (Nephrolepis) to paproć, roślina kłączowa. Tworzy długie i cienkie rozłogi, na których wyrastają nowe rośliny. Liście długie, pierzaste. 

Rozmiary Liście Nefrolepisa są długości 60-80 cm.

Gatunki

  • Nefrolepis sercolistny (Nephrolepis cordifolia) - liście sztywne, wzniesione, ogonki liściowe brunatno-żółte. 'Plumosa' - odmiana o liściach ciemnych i błyszczących.
  • Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) - liście długie (80 cm), łukowato wygięte, żywo zielone, 'Maassii' - odmiana niska, 'Undulata' - odmiana wysoka o liściach wielokrotnie złożonych,  'Green Lady' osiąga wysokość 30-40 cm i ma wzniesiony pokrój,  'Norwoodii' - osiąga średnią wysokość w tej grupie paproci, dorastając do 25-30 cm.

Kwitnienie Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Tworzą zarodniki, u Nefrolepis exaltata są one zdegenerowane i niezdolne do kiełkowania.

Stanowisko Ziemia żyzna, próchnicza, luźna, lekko kwaśna o pH 5,5-6,0 - ziemia inspektowa, torf i igliwie (4:1:2) lub substrat torfowy. Miejsce o świetle rozproszonym, chronimy od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie w częściowym zacienieniu. Z dala od grzejników.

Nefrolepis uprawa

Roślinie tej służy rozproszone światło i umiarkowane podlewanie. Zwykle po okresie zimowego spoczynku część liści marnieje. Gdy je wytniemy, paproć szybko odrośnie. Starsze okazy wypuszczają poza doniczkę wiele nitkowatych kłączy, których nie należy wycinać, dopóki są zielone.

Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Zraszamy codziennie miękką, letnią wodą. Umieszczamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Temperatura uprawy 20-250C, zimą 15-18oC.

Nefrolepis podlewanie i nawożenie

Nefrolepis kwiat podlewamy 2-3 razy w tygodniu, tak by podłoże było stale wilgotne. Zimą raz w tygodniu, po tym jak ziemia przeschnie. Wiosną i latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni.

Nefrolepis pielęgnacja

Nefrolepis paproćb jest bardzo wrażliwe na zasolenie. Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których czernieją listki. Zasychające końcówki listków są wynikiem suchego i gorącego powietrza - roślinę należy natychmiast spryskać i przestawić w chłodniejsze miejsce. Brązowe i skurczone w całości liście obcinamy, a jeśli tylko końce są zaschnięte, to przycinamy tylko uschniętą część liścia. Rośliny nie lubią zmian miejsca na co reaguja zrzucaniem części liści i gorszym wzrostem.

Przesadzanie Co roku, na wiosnę. Dno doniczki wysypujemy glinianymi skorupkami, aby zapewnić dobry drenaż.

Nefrolepis rozmnażanie

Nefrolepis sercolistny - wysiew zarodników, nefrolepis wysoki i jego odmiany - podział roślin, rozłogi, rozmnażanie in vitro.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce i tarczniki.

Nefrolepis a kot? Paproć ta jest bezpieczna dla kota, który swobodnie podgryzać jej listki bez zagrożenia zatrucia. 

 

1 z 1Encyklopedia roślin: KWIATY W MIESZKANIU  Nefrolepis   paproc wytrzymal