Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nefrolepis (Nephrolepis)

Nephrolepis

Encyklopedia roślin: KWIATY W MIESZKANIU  Nefrolepis   paproc wytrzymal

Kategoria

paprocie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Nefrolepis (Nephrolepis). Paproć, roślina kłączowa. Tworzy długie i cienkie rozłogi, na których wyrastają nowe rośliny. Liście długie, pierzaste.

Rozmiary Liście długości 60-80 cm.

Gatunki

  • Nefrolepis sercolistny (Nephrolepis cordifolia) - liście sztywne, wzniesione, ogonki liściowe brunatno-żółte. 'Plumosa' - odmiana o liściach ciemnych i błyszczących.
  • Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) - liście długie (80 cm), łukowato wygięte, żywo zielone, 'Maassii' - odmiana niska, 'Undulata' - odmiana wysoka o liściach wielokrotnie złożonych.

Kwitnienie Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Tworzą zarodniki, u Nephrolepis exaltata są one zdegenerowane i niezdolne do kiełkowania.

Stanowisko Ziemia żyzna, próchnicza, luźna, lekko kwaśna o pH 5,5-6,0 - ziemia inspektowa, torf i igliwie (4:1:2) lub substrat torfowy. Miejsce o świetle rozproszonym, chronimy od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze rośnie w częściowym zacienieniu. Z dala od grzejników.

Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Zraszamy codziennie miękką, letnią wodą. Umieszczamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Temperatura uprawy 20-250C, zimą 15-18oC.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy 2-3 razy w tygodniu, tak by podłoże było stale wilgotne. Zimą raz w tygodniu, po tym jak ziemia przeschnie. Wiosną i latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni.

Pielęgnacja Rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie. Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których czernieją listki. Zasychające końcówki listków są wynikiem suchego i gorącego powietrza - roślinę należy natychmiast spryskać i przestawić w chłodniejsze miejsce. Brązowe i skurczone w całości liście obcinamy, a jeśli tylko końce są zaschnięte, to przycinamy tylko uschniętą część liścia. Rośliny nie lubią zmian miejsca na co reaguja zrzucaniem części liści i gorszym wzrostem.

Przesadzanie Co roku, na wiosnę. Dno doniczki wysypujemy glinianymi skorupkami, aby zapewnić dobry drenaż.

Rozmnażanie Nefrolepis sercolistny - wysiew zarodników, nefrolepis wysoki i jego odmiany - podział roślin, rozłogi, rozmnażanie in vitro.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce i tarczniki.

1 z 1Encyklopedia roślin: KWIATY W MIESZKANIU  Nefrolepis   paproc wytrzymal