Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paproć złocista

Phlebodium aureum

Encyklopedia roślin: Paproc zlocista  Plebodium aureum

Kategoria

paprocie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m

Paproć złocista, Flebodium złociste (Phlebodium aureum) Paproć, tworzy grube i łuskowate, złociste kłącze, które rozrasta się na powierzchni ziemi. Liście bardzo dekoracyjne, pierzasto-wrębne, błyszczące, zielone, na długich, cienkich i brunatnych ogonkach. Na spodzie blaszki liściowej znajdują się skupiska złocistych zarodni. Paproć ta doskonale nadaje się do pojemników wiszących.

Rozmiary Liście długości 40-140 cm.

Odmiany 'Mandaianum' - liście gęsto powcinane, faliste.

Kwitnienie Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Wiosną i latem flebodium tworzy zarodniki.

Stanowisko Mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku lub ziemia kompostowa. Dużo rozproszonego światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia.

Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Zraszamy codziennie miękką, letnią wodą. Umieszczamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Można też wstawić doniczkę do większej osłonki, wypełnionej wilgotnym torfem. Temperatura uprawy 13-18oC, zimą temperatura minimalna 10oC.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy 3 razy w tygodniu, tak by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre - nie zalewamy roślin. Zimą 1-2 razy w tygodniu, po tym jak górna warstwa ziemi przeschnie. Latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni.

Pielęgnacja Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których czernieją listki. Zasychające końcówki listków są wynikiem za suchego powietrza - roślinę należy często zraszać .

Przesadzanie Co 2-3 lata, na wiosnę, do odpowiednio większej doniczki - pamiętamy o rozprzestrzeniającym się kłączu. Zapewniamy dobry drenaż na dnie doniczki.

Rozmnażanie Wysiew zarodników, podział kłączy.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki i mączliki.

1 z 1Encyklopedia roślin: Paproc zlocista  Plebodium aureum