Phlebodium aureum
Paproć złocista, flebodium złociste to paproć, która tworzy grube i łuskowate, złociste kłącze, które rozrasta się na powierzchni ziemi. Liście bardzo dekoracyjne, pierzasto-wrębne, błyszczące, zielone, na długich, cienkich i brunatnych ogonkach. Na spodzie blaszki liściowej znajdują się skupiska złocistych zarodni. Paproć ta doskonale nadaje się do pojemników wiszących.
Rozmiary Liście długości 40-140 cm.
Odmiany 'Mandaianum' - liście gęsto powcinane, faliste.
Kwitnienie Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Wiosną i latem flebodium tworzy zarodniki.
Stanowisko Mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku lub ziemia kompostowa. Dużo rozproszonego światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia.
Wilgotność powietrza Wysoka wilgotność powietrza. Zraszamy codziennie miękką, letnią wodą. Umieszczamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie. Można też wstawić doniczkę do większej osłonki, wypełnionej wilgotnym torfem. Temperatura uprawy 13-18oC, zimą temperatura minimalna 10oC.
Niektóre rośliny domowe nie tylko zachwycają nas swoim wyglądem, ale także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Do takich roślin bez wątpienia zalicza się paproć złocista. Jest to jedna z bardziej ciekawych odmian paproci. Warto ją mieć w swoim domu. Jak jednak ją pielęgnować?Jakie wymagania ma paproć złocista?Paproć złocista pochodzi z Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach jest epifitem i rośnie w szczelinach skalnych oraz między korzeniami drzew. Do czerpania wody wykorzystuje korzenie powietrzne. Jej liście są błyszczące i intensywnie zielone. Najlepiej rośnie w widnych pomieszczeniach, ale nie należy ustawiać jej w pełnym słońcu. Do podlewania najlepsza jest przegotowana woda o temperaturze pokojowej.
Podlewanie i nawożenie Podlewamy 3 razy w tygodniu, tak by podłoże było stale lekko wilgotne, ale nie mokre - nie zalewamy roślin. Zimą 1-2 razy w tygodniu, po tym jak górna warstwa ziemi przeschnie. Latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 14 dni.
Pielęgnacja Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których czernieją listki. Zasychające końcówki listków są wynikiem za suchego powietrza - roślinę należy często zraszać .
Przesadzanie Co 2-3 lata, na wiosnę, do odpowiednio większej doniczki - pamiętamy o rozprzestrzeniającym się kłączu. Zapewniamy dobry drenaż na dnie doniczki.
Rozmnażanie Wysiew zarodników, podział kłączy.
Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki i mączliki.