Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Adiantum

Adiantum

Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY WYMAGAJACE  Adiantum nie

Kategoria

paprocie

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Adiantum, niekropień (Adiantum). Paproć o delikatnym pokroju i 3-4-krotnie pierzastych liściach. Wierzchnia strona liści pokryta jest brodawkami, które sprawiają, że woda nie utrzymuje się na ich powierzchni. Na spodniej stronie liści znajdują się skupienia zarodni. Roślina uprawiana w domach, w terrariach, w ogrodach, oraz na zieleń ciętą.

Rozmiary 30-60 cm

Gatunki Adiantum szorstkie (owłosione) (A. hispidulum) - sztywne ogonki liściowe o długości 40 cm, listki ciemnozielone, wydłużone i wąskie. Adiantum klinowate (A. raddianum) - listki drobne, wachlarzowate o ciemnobrązowych i wiotkich ogonkach, długość liści do 50 cm. Adiantum delikatne (A. tenerum) - liście trochę większe niż u adiantum klinowatego, czarne ogonki liściowe długości 30 cm. Adiantum stopowate (A. pedatum) - listki wachlarzowate na długich, cienkich i sztywnych ogonkach długości 35-60 cm, jesienią liście stają się żółte, gatunek na rabaty, do podsadzania drzew i krzewów, do założeń naturalistycznych. Adiantum właściwe (A. capillus veneris) - listki drobne, palczaste, przypominające liście miłorzębu.

Kwitnienie Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Adiantum tworzy zarodniki we IX.

Stanowisko Ziemia próchnicza, luźna, lekko kwaśna o pH 5,5-6,0, stale wilgotna. Częściowy cień, cień. Z dala od grzejników.

Wilgotność powietrza Podlewamy obficie, tak by podłoże było stale wilgotne. Najlepiej podlać roślinę w dużej ilości, a po 15 minutach wylać nadmiar wody z podstawki. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, bez wapnia. Należy uważać, żeby nie przenawozić roślin - można zastosować nawóz wolnodziałający.

Podlewanie i nawożenie Ziemia próchnicza, luźna, lekko kwaśna o pH 5,5-6,0, stale wilgotna. Częściowy cień, cień. Z dala od grzejników.

Pielęgnacja Rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie, przesuszenie i dym tytoniowy. Wymagają codziennego zraszania. Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których czernieją listki. Zasychające brzegi liści są wynikiem suchego i gorącego powietrza - roślinę należy natychmiast spryskać i przestawić w chłodniejsze miejsce. Uschniętą roślinę można odnowić poprzez obcięcie całych, suchych liści i wstawienie doniczki do naczynia z wodą (2 razy w tygodniu), a kiedy przestaną wypływać bąbelki powietrza, trzeba ją odsączyć.

Przesadzanie Co dwa lata przesadzamy w przyciasną doniczkę. Nie należy ugniatać mocno ziemi. Dno doniczki wysypujemy kamykami, aby zapewnić dobry drenaż.

Rozmnażanie Wysiew zarodników, podział roślin, rozmnażanie in vitro.

Najczęstsze choroby i szkodniki Tarczniki, przędziorki.

1 z 1Encyklopedia roślin: WYSTROJ WNETRZ   ROSLINY WYMAGAJACE  Adiantum nie

Czytaj więcej o "Adiantum"

Adiantum inaczej niekropień dobrze się czuje w oranżeriach. Młode okazy można też sadzić w dużych szklanych naczyniach (np. w gąsiorach na wino), w których łatwo zapewnić wilgotny mikroklimat.
15687932 https bi
Sabotek Saphiopedilum
5.60E FOT. FLORA DANIA
Pantone, Radian Orchid, design, kolor roku 2014, modny kolor 2014, fioletowy, wnętrza, dodatki do wnętrz