Adiantum
Kategoria
paprocieKolor liści
ciemno zieloneOdczyn gleby
kwaśnyRodzaj gleby
próchnicznaWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
do 50 cmAdiantum, niekropień (Adiantum). Paproć o delikatnym pokroju i 3-4-krotnie pierzastych liściach. Wierzchnia strona liści pokryta jest brodawkami, które sprawiają, że woda nie utrzymuje się na ich powierzchni. Na spodniej stronie liści znajdują się skupienia zarodni. Roślina uprawiana w domach, w terrariach, w ogrodach, oraz na zieleń ciętą.
Rozmiary 30-60 cm
Gatunki Adiantum szorstkie (owłosione) (A. hispidulum) - sztywne ogonki liściowe o długości 40 cm, listki ciemnozielone, wydłużone i wąskie. Adiantum klinowate (A. raddianum) - listki drobne, wachlarzowate o ciemnobrązowych i wiotkich ogonkach, długość liści do 50 cm. Adiantum delikatne (A. tenerum) - liście trochę większe niż u adiantum klinowatego, czarne ogonki liściowe długości 30 cm. Adiantum stopowate (A. pedatum) - listki wachlarzowate na długich, cienkich i sztywnych ogonkach długości 35-60 cm, jesienią liście stają się żółte, gatunek na rabaty, do podsadzania drzew i krzewów, do założeń naturalistycznych. Adiantum właściwe (A. capillus veneris) - listki drobne, palczaste, przypominające liście miłorzębu.
Kwitnienie Paprocie nie zawiązują kwiatów i nasion. Adiantum tworzy zarodniki we IX.
Stanowisko Ziemia próchnicza, luźna, lekko kwaśna o pH 5,5-6,0, stale wilgotna. Częściowy cień, cień. Z dala od grzejników.
Wilgotność powietrza Podlewamy obficie, tak by podłoże było stale wilgotne. Najlepiej podlać roślinę w dużej ilości, a po 15 minutach wylać nadmiar wody z podstawki. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, bez wapnia. Należy uważać, żeby nie przenawozić roślin - można zastosować nawóz wolnodziałający.
Podlewanie i nawożenie Ziemia próchnicza, luźna, lekko kwaśna o pH 5,5-6,0, stale wilgotna. Częściowy cień, cień. Z dala od grzejników.
Pielęgnacja Rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie, przesuszenie i dym tytoniowy. Wymagają codziennego zraszania. Nie stosujemy nabłyszczaczy, od których czernieją listki. Zasychające brzegi liści są wynikiem suchego i gorącego powietrza - roślinę należy natychmiast spryskać i przestawić w chłodniejsze miejsce. Uschniętą roślinę można odnowić poprzez obcięcie całych, suchych liści i wstawienie doniczki do naczynia z wodą (2 razy w tygodniu), a kiedy przestaną wypływać bąbelki powietrza, trzeba ją odsączyć.
Przesadzanie Co dwa lata przesadzamy w przyciasną doniczkę. Nie należy ugniatać mocno ziemi. Dno doniczki wysypujemy kamykami, aby zapewnić dobry drenaż.
Rozmnażanie Wysiew zarodników, podział roślin, rozmnażanie in vitro.
Najczęstsze choroby i szkodniki Tarczniki, przędziorki.
INNE
Czytaj więcej o "Adiantum"