Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ognik

Pyracantha

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 4 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Ognik (Pyracantha). Krzewy należące do tego rodzaju są zimozielone i zimotrwałe. Pędy pokrywają ostre ciernie. Kwiaty ognika są drobne, białe w delikatnych kwiatostanach. Liście owalne o ząbkowanych brzegach. Ozdobą krzewu są owoce - czerwone, pomarańczowe lub żółte jagody.

Rozmiary W zależności od gatunku i odmiany wysokość w granicach 60 cm - 4 m.

Gatunki i odmiany Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) - krzew gęsty osiągający wysokość do 2 m, owoce jaskrawoczerwone. Odmiany: 'Red Column' - szybko rosnąca, wzniesiony pokrój, czerwonawe pędy, owoce liczne i czerwone., a 'Orange Glow' - krzew gęsty, wzniesiony, mrozoodporny o pomarańczowych owocach, wysokości po 5 latach wynosi około 2 m, ostateczna 4,5 m, 'Soleil d'Or' ('Golden Sun') - krzaczasty pokrój, jagody ciemnożółte zebrane w duże owocostany, wysokość krzewu po 5 latach wynosi 1,5 m, ostateczna 4 m.

Kwitnienie V-VI

Wymagania Gleba żyzna i przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta lub gliniasta. Stanowisko słoneczne sprzyja kwitnieniu i owocowaniu, z kolei stanowisko półcieniste korzystnie wpływa na zimowanie liści. Miejsce osłonięte od wiatru.

Uprawa i pielęgnacja Krzewom zagrażają mroźne zimy, gdyż po przemarznięciu długo się regenerują.

Rozmnażanie Sadzonki, z nasion, szczepienie

Cięcie Tniemy wczesną wiosną (III) do połowy lata, nadając kształt i usuwając pędy suche i stare. Wykonanie cięcia przed kwitnieniem zwiększa obfitość owocowania. Żywopłoty przycinamy po kwitnieniu w VI i drugi raz w VIII.

Podlewanie i nawożenie Nie ma specjalnych wymagań. Odporny na suszę glebową. Podlewamy młode rośliny, dopóki się nie przyjmą. Nawożenie sporadyczne.

Choroby i szkodniki Zaraza ogniowa, parch, mszyce.

Zastosowanie Roślina o ozdobnych owocach. Wykorzystywana do obsadzania ścian, murów, cienistych miejsc ogrodu. Toleruje zanieczyszczone powietrze, stąd nadaje się do miejskich nasadzeń. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach, również jako żywopłot.

Czytaj więcej o "Ognik"

czarno-biała sypialnia
Domki Trzy Żywioły - aranżacje wnętrz projektu Marty Czerkies
Nowoczesne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed kilku kilkunastu lat. Zostawiając z boku technologię i materiały budowlane, różnice widzimy przede wszystkim w aranżacji domowej przestrzeni (jej podziale funkcjonalnym). Architekci robią wszystko, aby nowoczesna rodzina mogła spędzać dziś czas razem. Wydaje się, że jest to jeden z trendów, który zdominuje charakter wnętrz w najbliższej przyszłości.
Salon w stylu rustykalnym - jak go urządzić?
Biokominki nie wymagają komina, co pozwala cieszyć się ogniem wszędzie tam, gdzie instalacja tradycyjnego kominka nie jest możliwa; tworzą przytulny nastrój we wnętrzu i stanowią niebanalną ozdobę, Simple Fire BlackBox, Infire/Komo
Z rozmachem i fantazją - aranżacja mieszkania
Trwały dach
Rustykalny dom Sarah Tognetti
Rynek budowlany w Polsce
Lampa z głośnikiem bluetooth VAPPEBY