Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Orlik pospolity

Aquilegia vulgaris

Encyklopedia roślin: Orlik pospolity  Aquilegia vulgaris plena   Black

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

lato, wczesne lato, wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris) Wieloletnia roślina zielna, całkowicie mrozoodporna, kłączowa. Liście trójdzielnie lub podwójnie trójdzielnie złożone, kwiaty purpurowe lub niebieskie, rzadziej różowe lub białe, na długich szypułkach. Pięć płatków jest bezostrogowych i pięć zakończonych prostymi lub zakrzywionymi ostrogami. Owoc-mieszek.

Rozmiary Wysokość 60 cm.

Odmiany Aquilegia vulgaris var. stellata - odmiana botaniczna o kwiatach bez ostróg 'Nivea' - kwiaty białe 'Nora Barlow' - kwiaty pomponowe, podwójne i różowe 'Red Star' - kwiaty biało-czerwone

Kwitnienie V-VII

Wymagania Gleby żyzne, próchniczne, dość wilgotne, ale przepuszczalne. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Po przekwitnięciu wygląda nieefektownie, dlatego należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo roślin. Rozmnażanie Wysiew nasion IV-V ? kwitnienie w następnym roku. Rośliny łatwo się krzyżują, a nowe siewki nie powtarzają cech odmiany. Rośliny z samosiewu z roku na rok stają się mniej atrakcyjne. Podział starszych roślin (3-letnich) w przypadku wartościowych odmian. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Orlik wymaga podlewania w dużych ilościach.

Choroby i szkodniki Częstym problemem są choroby grzybowe wywoływane przez Ascochyta aquilegiae i Gloesporium aquilegiae, powodujące plamistość. Szkodniki mogące atakować orliki to miniarki, błonkówki i gąsienice. Orlik jest repelentem dla ślimaków.

Zastosowanie Roślina ozdobna ze względu na oryginalny kształt kwiatów z charakterystyczną, haczykowatą, przypominającą szpon orła ostrogą. Sadzona na rabatach, w ogrodach skalnych (niższe gatunki) oraz uprawiana na kwiat cięty. Roślina trująca. Posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywana w homeopatii jako środek żółciopędny i moczopędny. Orlik pospolity jest objęty ochroną gatunkową.

1 z 3Encyklopedia roślin: Orlik pospolity  Aquilegia vulgaris plena   Black
2 z 3Encyklopedia roślin: Orlik pospolity  Aquilegia vulgaris   Heidi  ma ro
3 z 3Encyklopedia roślin: Orlik pospolity  Aquilegia vulgaris   Woodside var