Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Parzydło leśne

Aruncus sylvestris

ROSLINY PARZYDLO LESNE ARUNCUS SYLVESTER FOT. BARBARA LACZYNSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 7 (99) - 7 2007
Fot. Barbara Łączyńska

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

jasno zielone

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Parzydło leśne (Aruncus sylvestris, A. dioicus). Mrozoodporna i długowieczna bylina. Liście podwójnie pierzaste, jasnozielone, o długości 30 cm, bardzo dekoracyjne. Kwiaty drobne, gwiazdkowe, kremowo-białe, zebrane w rozgałęzione, puszyste wiechy długości 50 cm. Roślina dwupienna. W okresie kwitnienia bardziej dekoracyjne są rośliny męskie- o większych kwiatach i silnej, miodowej woni. Z kolei jesienią efektowne są rośliny żeńskie, które wytwarzają owoce. Owoc- mieszek, który po zasuszeniu nadaje się do celów dekoracyjnych.

Rozmiary Wysokość 180-200 cm.

Odmiany 'Glasnevin' - wysokość 120 cm. 'Kneiffii'- odmiana niska, liście ciemnozielone, głęboko powcinane, kwiaty obupłciowe w lekko zwisających kwiatostanach, wysokość do 100 cm. 'Zweiweltenkind' - efektowna odmiana o zwartym, przewieszającym się pokroju, wysokość 130 cm.

Kwitnienie VI-VII

Wymagania Gleba żyzna i wilgotna. Stanowisko słoneczne lub najlepiej częściowo zacienione.

Uprawa i pielęgnacja Rośliny sadzimy co 60 cm. Rozmnażanie Podział roślin co 2-3 lata, wiosną lub jesienią. Wysiew nasion. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Parzydło wymaga wilgotnego podłoża. Nie znosi suszy.

Choroby i szkodniki Na ogół nie występują.

Zastosowanie Parzydło dobrze rośnie nad zbiornikami wodnymi, sadzi się je w grupach parkowych i ogrodowych, na rabatach, jako soliter na trawnikach. Nadaje się na kwiat cięty. Owocostany wykorzystywane do suchych bukietów. Parzydło leśne jest rośliną trującą, na stanowiskach naturalnych objęte całkowitą ochroną ścisłą.

1 z 2ROSLINY PARZYDLO LESNE ARUNCUS SYLVESTER FOT. BARBARA LACZYNSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 7 (99) - 7 2007
Fot. Barbara Łączyńska
2 z 2Encyklopedia roślin: Parzydlo lesne  Aruncus dioicus