Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwiosnek kubkowaty

Primula obonica

PIERWIOSNEK PRIMULA ROSLINA DONICZKOWA
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Kolor kwiatów

czerwone, fioletowe, łososiowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

przedwiośnie, wiosna, zima

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Pierwiosnek kubkowaty (Primula obonica). Wieloletnia roślina zielna, w całości pokryta włoskami. Liście odziomkowe, długoogonkowe, szerokie i okrągłe z sercowatą nasadą, brzegiem faliste, ząbkowane lub całe. Kwiaty talerzowate, zebrane w baldachy na bezlistnych pędach, fioletowe, różowe, łososiowe, karminowe lub białe z zielonym oczkiem. Kwitnąca roślina doniczkowa. Zawiera substancję, wywołującą reakcję alergiczną u niektórych ludzi.

Rozmiary Osiąga 30 cm wysokości

Odmiany Pierwiosnek kubkowaty występuje w wielu, różnobarwnych odmianach.

Kwitnienie W zależności od wysiewu nasion - zimą lub wiosną. Nawożona roślina często powtarza kwitnienie.

Stanowisko Podłoże lekkie, próchniczne, lekko kwaśne o pH 5,5-6,5. Mieszanka ziemi kompostowej, torfu i piasku lub uniwersalne podłoże do roślin doniczkowych. Pełne światło, ale osłaniamy roślinę przed palącym letnim słońcem.

Wilgotność powietrza Nie zraszamy. Wymaga dobrego wietrzenia. Temperatura optymalna 10-12oC, w trakcie kwitnienia 12-15oC.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy tak, by ziemia była stale wilgotna, w upalne dni 2-3 razy w tygodniu, zimą rzadziej. W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 7 dni.

Pielęgnacja Usuwamy przekwitnięte kwiaty. Po kwitnieniu ścinamy pędy kwiatostanowe, ograniczamy podlewanie i przenosimy roślinę w widne i chłodne miejsce na okres spoczynku. Wiosną, gdy roślina wznowi wzrost, zwiększamy podlewanie i nawozimy.

Przesadzanie Nasiona pierwiosnka wysiewamy do skrzyni, nie przykrywamy ziemią, następnie siewki z 1-2 liśćmi pikujemy co 3 cm, po miesiącu co 5 cm, a na końcu przesadzamy do doniczek o średnicy 10-12 cm.

Rozmnażanie Wysiew nasion od V do IX. Pierwiosnek zakwita po 6-8 miesiącach od wysiewu.

Najczęstsze choroby i szkodniki Septorioza, mączniak rzekomy, szara pleśń, gnicie korzeni. Mączliki, skoczki, mszyce, przędziorki.

1 z 1PIERWIOSNEK PRIMULA ROSLINA DONICZKOWA
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Czytaj więcej o "Pierwiosnek kubkowaty"

15067474 https bi