Pierwiosnek kubkowaty - Primula obconica
Wiosna w domu, wcześniej niż w ogrodzie. Niezależnie od pogody. To zasługa pierwiosnka, który niewiele kosztuje i nie sprawia kłopotów w uprawie.
Kupując w kwiaciarni pierwiosnek, pamiętajmy, że oznaką jego zdrowia są żywozielone liście i duża ilość pąków kwiatowych. Taki dorodny egzemplarz będzie długo zdobił mieszkanie - nawet przez dwa, trzy miesiące. Jeśli chcemy, by ponownie zakwitł jeszcze tej samej wiosny, tuż po zwiędnięciu kwiatów wystarczy go przesadzić do nieco większej doniczki. Przez cały okres kwitnienia należy go regularnie nawozić - tylko wtedy obsypie się kwiatami również w następnym roku.
Przekwitnięty pierwiosnek musi odpocząć. W tym celu ścinamy łodygę kwiatostanu, ograniczamy podlewanie, przerywamy nawożenie, po czym stawiamy roślinę w chłodnym i widnym miejscu mieszkania. W drugiej połowie maja można ją wynieść do ogrodu, przed pierwszymi przymrozkami musi jednak wrócić do domu. Pod koniec stycznia zaczynamy roślinę obficiej podlewać; wówczas się zbudzi i zakwitnie po trzech - czterech tygodniach.
Uwaga! Delikatne, gruczołowate włoski na liściach pierwiosnka kubkowatego zawierają piriminę - związek mogący podrażnić skórę u osób o skłonnościach alergicznych (patrz ramka na stronie obok).
Codzienna pielęgnacja
Uczulamy!
Jeśli po kontakcie z liśćmi pierwiosnka na naszej skórze pojawiło się zaczerwienienie lub swędząca wysypka, prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na tę roślinę. Jeżeli objawy nie miną po dwóch, trzech tygodniach, konieczna jest wizyta u lekarza.
Wszystkie części pierwiosnka zawierają drażniące substancje - saponiny. Ugryzienie kwiatu lub liścia może wywołać pieczenie języka i wzmożone wydzielanie śliny, a połknięcie - biegunkę oraz wymioty. Dolegliwości przeważnie same mijają. Kontakt saponin ze spojówkami często bywa powodem pieczenia i łzawienia oczu. Zazwyczaj wystarczy przemyć je letnią wodą; jeżeli to nie pomoże, trzeba się wybrać do lekarza.
Zielone pogotowie
Pierwiosnek kubkowaty - Primula obconica
Nawóz organiczny
Co to jest kompost?
Załóż ogród ekologiczny. To się opłaca! [Ekologia]
Kompostownik w ogrodzie. Jak przygotować kompost? Co można kompostować. Najlepsze kompostowniki
Jak przygotować ziemię pod uprawy
Uprawa piwonii w ogrodzie
Rośliny do oczek wodnych