Plectranthus coleoides
Kategoria
rośliny wieloletnieKolor kwiatów
fioletoweKolor liści
biało-zieloneOdczyn gleby
kwaśnyPora kwitnienia
latoWysokość
do 2 mZastosowanie
rośliny balkonoweKomarzyca to stale zielona ciepłolubna roślina wieloletnia o zwisającym pokroju. Początkowo młode rośliny tworzą luźne wzniesione kępy. Pojedyncze, delikatnie owłosione liście, szerokojajowate o karbowanych brzegach i krótkich ogonkach, wyrastają na długich mięsistych i czerwono podbarwionych pędach, które silnie się rozgałęziają. Komarzyca pokazuje swój pełny urok dopiero wtedy, gdy jej zwisające pędy mają swobodę wzrostu. Drobne wargowe jasnofioletowe kwiaty zebrane w grona o długości 1,5 m u rzadko się pojawiają i są mało ozdobne. Nagrzane słońcem liście wydzielają silny zapach podobny do cytryny, który odstrasza komary. Popularne nazwy rośliny to komarzyca lub komarnica. Sporadycznie, pod koniec lata. Roślina ozdobna z liści. Dorasta do 1,5 m długości.
Komarzyca a właściwie plektrantus koleusowaty, to jedna z najpopularniejszych ozdobnych z liści roślin balkonowych. To piękna i pożyteczna roślina doniczkowa na balkon, która tworzy bardzo długie pędy (1,5 m) z ładnymi, dekoracyjnymi białoobrzeżonymi liśćmi.
A czy komarzyca kwitnie? Kwitnienie w tym przypadku to nic spektakularnego. Co więcej, kwiatostanów warto się pozbywać od razu po ich pojawieniu się, by roślina nie traciła siły na ich wytwarzanie.
Przeciętne podłoże, próchniczne lub piaszczysto gliniaste, w pojemnikach typowa ziemia balkonowa o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko lekko ocienione lub słoneczne. Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała, ale silne światło słoneczne hamuje przyrost pędów. W niskich temperaturach biało zabarwione części liści różowieją. Ginie od mrozu. Może zimować w jasnych, chłodnych pomieszczeniach.
Z ośmiocentymetrowych sadzonek pędowych w lutym-marcu oraz lipcu-sierpniu.
Ukorzenione sadzonki przycina się, by się rozkrzewiły.
Sadzonki sporządzone pod koniec lata przechowuje się do wiosny w jasnych, chłodnych (około 12oC) pomieszczeniach. Zimowanie komarzycy może być praktykowane ale nie musi. Większość osób traktuje roślinę jako jednoroczną i na wiosnę kupuje nowe okazy. Jeżeli jednak przezimujemy nasze egzemplarze, wiosną będziemy mogli pozyskać z nich sadzonki na kolejny sezon wegetacyjny.
Wymaga umiarkowanego podlewania, ziemia powinna być stale lekko wilgotna, roślina lepiej znosi niedosyt wody niż zalanie korzeni. W sezonie zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, roślin w pojemnikach często i małymi dawkami, roślin w gruncie 2-3 krotnie dawkami uzależnionymi od żyzności ziemi. Rośliny zimujące w pomieszczeniach podlewa się skąpo i nie nawozi.
Od maja do końca sierpnia komarzyca powinna otrzymywać co dwa tygodnie porcję nawozu razem z wodą do podlewania . Wyjątek stanowią świeżo przesadzone albo nowo zakupione rośliny: te powinny dostać pierwszą porcję nawozu najwcześniej po sześciu tygodniach. Alternatywą może być nawóz o przedłużonym działaniu , przykładowo w postaci sztabek wkładanych do doniczki albo skrzynki.
Choroby grzybowe mogą powodować zamieranie sadzonek, poza tym rzadko choruje.
Rosnące pędy przycinamy, aby roślina się rozkrzewiła, a gdy miną późnowiosenne przymrozki, a zatem zazwyczaj od połowy maja. Cięcie starszych okazów jest zbędne.
Roślina do skrzynek balkonowych, najczęściej stosowana w połączeniu z gatunkami kwitnącymi lub sadzona w wiszących doniczkach, także jako całoroczna roślina pokojowa. Na rabatach może służyć do tworzenia gęstych kobierców.
Tak, komarzyca jest rośliną znana z potencjalnych właściwości odstraszania komarów. Jej zapach, zawierający substancje odpychające owady, może pomóc w uniknięciu ukąszeń komarów. Jednak skuteczność komarzycy jako środka odstraszającego może być ograniczona i może nie działać na wszystkie gatunki komarów. Warto eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie ochrony przed komarami.