Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plektrantus koleusowaty

Plectranthus coleoides

Encyklopedia roślin: Plektrantus koleusowaty  Plectranthus coleoides

Kolor kwiatów

fioletowe

Kolor liści

biało-zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny balkonowe

Stale zielona ciepłolubna roślina wieloletnia o zwisającym pokroju. Początkowo młode rośliny tworzą luźne wzniesione kępy. Pojedyncze, delikatnie owłosione liście, szerokojajowate o karbowanych brzegach i krótkich ogonkach, wyrastają na długich mięsistych i czerwono podbarwionych pędach, które silnie się rozgałęziają. Drobne wargowe jasnofioletowe kwiaty zebrane w grona o długości 1,5 u rzadko się pojawiają i są mało ozdobne. Nagrzane słońcem liście wydzielają silny zapach podobny do cytryny, który odstrasza komary. Popularne nazwy rośliny to komarzyca lub komarnica.

Rozmiary Do 1,5 m długości.

Odmiany 'Variegata' - liście z białym nieregularnym obrzeżeniem.

Kwitnienie Sporadycznie, pod koniec lata. Roślina ozdobna z liści.

Wymagania Przeciętne podłoże, próchniczne lub piaszczysto gliniaste, w pojemnikach typowa ziemia balkonowa o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko lekko ocienione lub słoneczne. Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała, ale silne światło słoneczne hamuje przyrost pędów. W niskich temperaturach biało zabarwione części liści różowieją. Ginie od mrozu. Może zimować w jasnych, chłodnych pomieszczeniach.

Rozmnażanie Z ośmiocentymetrowych sadzonek pędowych w lutym-marcu oraz lipcu-sierpniu. Sadzonki sporządzone pod koniec lata przechowuje się do wiosny w jasnych, chłodnych (około 12oC) pomieszczeniach.

Cięcie Ukorzenione sadzonki przycina się, by się rozkrzewiły.

Cięcie starszych okazów jest zbędne.

Podlewanie i nawożenie Wymaga umiarkowanego podlewania, ziemia powinna być stale lekko wilgotna, roślina lepiej znosi niedosyt wody niż zalanie korzeni. W sezonie zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, roślin w pojemnikach często i małymi dawkami, roślin w gruncie 2-3 krotnie dawkami uzależnionymi od żyzności ziemi. Rośliny zimujące w pomieszczeniach podlewa się skąpo i nie nawozi.

Choroby i szkodniki Choroby grzybowe mogą powodować zamieranie sadzonek, poza tym rzadko choruje.

Zastosowanie Roślina do skrzynek balkonowych, najczęściej stosowana w połączeniu z gatunkami kwitnącymi lub sadzona w wiszących pojemnikach, także jako całoroczna roślina pokojowa. Na rabatach może służyć do tworzenia gęstych kobierców.

1 z 1Encyklopedia roślin: Plektrantus koleusowaty  Plectranthus coleoides