Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rojnik murowy

Sempervivum tectorum

Encyklopedia roślin:

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

dwubarwne, purpurowe, różowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

zasadowy

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 10 cm

Kobiercowa zimozielona bylina z grupy sukulentów tworząca rozety zielono-purpurowych rozkładających się na boki liści o ostrych wierzchołkach i orzęsionych brzegach. Pokryte są grubą skórką z woskowym nalotem. Wiosną rośliny tworzą po kilka promieniście ułożonych krótkich silnych rozłogów zakończonych rozetami potomnymi, dzięki czemu kępa zagęszcza się i powiększa. Ze starszych rozet wyrasta łuskowato ulistniony pęd z licznymi gwiaździstymi różowymi lub purpurowymi kwiatkami zebranymi w kwiatostan do 10 cm średnicy. Przekwitła rozeta zamiera.

Rozmiary

Wysokość rozet około 10 cm, szerokość 15 cm, wysokość pędu kwiatostanowego 20 cm.

Odmiany

?Rubin' - rozety różowobordowe; 'Robustum' - rozety szarozielone; 'Sunset' - rozety zielonożółte z purpurowym obrzeżeniem; ?Triste? - duże rozety o zielonym środku i purpurowych liściach zewnętrznych.

Kwitnienie

Lato.

Wymagania

Gleba dobrze zdrenowana, gliniasto-piaszczysta, sucha, niezbyt żyzna, od umiarkowanie kwaśnej do lekko zasadowej, stanowiska mocno nasłonecznione.

Uprawa i pielęgnacja

Roślina mało wymagająca odporna na suszę, palące słońce i mróz. Szczególnie wytrzymałe są odmiany purpurowe. W półcieniu słabo rośnie i może nie kwitnąć. Źle zimuje na żyznych wilgotnych stanowiskach.

Rozmnażanie

Oddzielanie młodych, dość dużych rozet wczesnym latem. Na nowym miejscu lekko zagłębia się je w podłożu.

Cięcie

Wycinanie przekwitłych kwiatostanów. Stare kępy, których środki zamierają, trzeba podzielić i rozsadzić.

Podlewanie i nawożenie

Nie wymaga podlewania. Na jałowych piaskach warto co 3 lata rośliny umiarkowane zasilać kompostem.

Choroby i szkodniki

Nie choruje. Jedynie gdy latem długo utrzymuje się deszczowa pogoda lub zimą ziemia jest wilgotna, roślinom mogą zamierać pędy i korzenie.

Zastosowanie

Roślina na skalniaki, murki kwiatowe, ogrodowe wrzosowiska i rabaty żwirowe, do obsadzania pojemników, zazieleniania dachów oraz wypełniania szczelin w kamiennych ścieżkach.

1 z 2Encyklopedia roślin:
2 z 2Encyklopedia roślin: