Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Różanecznik (Rhododendron, podrodzaj: Eurhodendron)

Rhododendron

Encyklopedia roślin: Rozanecznik  Nova zembla

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Rododendron, różanecznik to zimozielone i długowieczne krzewy ozdobne. Liście gładkie, skórzaste, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty w baldachogronach są duże, liczne i występują w wielu różnych kolorach. Wyróżniamy odmiany wielkokwiatowe i drobnokwiatowe. Rozmiary Od dużych - osiągających przynajmniej 3 m, średnich 1-2,5 m, do karłowych dorastających do 1 m wysokości.

Gatunki i odmiany

  • R. dauricum (r. dahurski) - kwiaty jasnoróżowe, lila pojawiają się w III-IV, 1,5 m wysokości,
  • R. yakushimanum - b. odporny, rośnie w słońcu i w cieniu, kwiaty różowe potem białe,
  • R. williamsianum - gęsty, rozłożysty, zimotrwały,
  • R. catawbiense (katawbijski) - do 3 m wysokości, kwiaty liliowo-różowe do fioletowych,

Kwitnienie Różaneczniki w zależności od odmiany mają różne terminy kwitnienia. Najwcześniejsze odmiany kwitną od marca (III), a najpóźniejsze w nawet w czerwcu (VI). Większość zdobi ogród kwiatami w maju (V). 

Jaką ziemię lubi różanecznik? Gleba kwaśna, próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. Najlepsze są gleby torfowo-piaszczyste, gliniaste lub leśne. W celu zakwaszenia podłoża przed posadzeniem roślin dodaje się kwaśny torf, liście dębowe, igliwie, kwaśną próchnicę z lasów iglastych lub specjalną mieszankę dla rododendronów. Stanowisko osłonięte i półcieniste lub cieniste.

Różanecznik uprawa i pielęgnacja

Różaneczniki sadzimy płytko - na głębokości 20-30 cm (głębokie sadzenie może zahamować wzrost), wiosną lub jesienią. Ze względu na płytki system korzeniowy łatwo się je przesadza. Ściółkujemy glebę wokół roślin (trociny, kora sosny, igliwie, liście dębu), co pomaga utrzymać wilgoć, dostarcza próchnicę, zakwasza podłoże i chroni zimą przed przemarzaniem. Różaneczniki są wrażliwe na niskie temperatury, szczególnie młode, dlatego należy okrywać je na zimę (chochoł za słomy).

Rozmnażanie Nasiona (rośliny kwitną w 5 roku uprawy), sadzonki wierzchołkowe, odkłady, niektóre różaneczniki przez szczepienie.

Cięcie Niekonieczne. Usuwamy przekwitłe kwiaty.

Podlewanie i nawożenie Należy podlewać rzadko, a obficie, najlepiej powoli nasączając podłoże za pomocą kropelkowego systemu nawadniania. Podlewanie jest szczególnie ważne w trakcie letniej suszy i w pierwszym sezonie po posadzeniu. Różaneczniki potrzebują wysokiej wilgotności gleby i powietrza. Przed zimą trzeba je dobrze nawodnić. Nawozimy zakwaszającymi nawozami mineralnymi (siarczan amonu) lub obornikiem. Karłowe odmiany nie tolerują nawożenia.

Choroby i szkodniki Szara pleśń, rdza, opadzina liści, biała gruboszowatość liści azalii. Kibitnik azaliaczek, opuchlak, mszyce, gąsienice, ślimaki. Choroba fizjologiczna - chloroza (żółknięcie liści), spowodowana niewłaściwym nawożeniem, odczynem gleby.

Zastosowanie Rodzaj Rhododendron cechuje duża różnorodność - obejmuje setki gatunków, ich mieszańce i odmiany, o różnej sile wzrostu, oraz o rozmaitych barwach i kształtach kwiatów i liści. Obficie kwitnące różaneczniki i azalie można sadzić w dużych skupiskach, pojedynczo lub w pojemnikach. Kwiaty i liście różaneczników są trujące.

Dlaczego różanecznik żółknie?

Jeśli różanecznikowi żółkną liście to znak, że brak mu azotu. W takiej sytuacji warto kupić siarczan amonu, który dostarczy roślinie azotu i zapewni kwaśny odczyn gleby. Pierwszy raz należy rozsypać pod krzewem pełną dawkę przed kwitnieniem, kolejny raz - po kwitnieniu, trzeci raz, w dawce o połowę mniejszej - do końca sierpnia. W kolejnych sezonach nawóz ten trzeba stosować tylko 2 razy: wiosną i w sierpniu. Podobnie działają specjalne nawozy dla rododendronów i azalii.

Różanecznik w doniczce - jak pielęgnować?

Różaneczniki to rośliny, które mogą rosnąć nie tylko w ogrodzie. Niektóre gatunki przeznaczone są do uprawy w doniczkach. Najbardziej popularne są azalie doniczkowe, które najlepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach. Zakupionej azalii nie należy ustawiać nad grzejnikiem. Aby długo cieszyć się pięknie kwitnącym różanecznikiem w doniczce, należy też zapewnić mu lekko zacienione miejsce i kwaśną ziemię. Podlewamy go przegotowaną wodą i codziennie spryskujemy, ale tak, aby nie zmoczyć kwiatów.

1 z 5Encyklopedia roślin: Rozanecznik  Nova zembla
2 z 5ROZANECZNIK ' CUNNINGHAM'S WHITE ' ( RHODODENDRON ) - KRZEW ZIMOZIELONY , KWIATY FOT. PIOTR BANASZCZAK PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - 8 2011 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINA KRZEW KWIAT ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (148) - CZASOPISMA
Fot. Piotr Banaszczak
3 z 5Różanecznik 'Album Novum'
Fot. Monika Pawlonka
4 z 5Różanecznik w pełnym rozkwicie. By wiosną wyglądał tak pięknie, jesienią trzeba go podlać i zasilić nawozem jesiennym.
Fot. Shutterstock
5 z 5Różanecznik (Rhododendron). Krzewy ozdobne
Fot. Ewa Narkiewicz