Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozwar wielkokwiatowy

Platycodon grandiflorus

ROZWAR WIELOKWIATOWY PLATYCODON GRANDIFLORUS BYLINA FOT. ZBIGNIEW PINDEL PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - 12.2003 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - CZASOPISMA
Fot. Zbigniew Pindel

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, niebieskie, różowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) Kępiasta bylina o prostych sztywnych pędach z niebieskozielonymi liśćmi. Pąki kwiatowe balonikowate, kwiaty dzwonkowate o średnicy do 8 cm, niebieskie, różowe lub białe, często w wyraźnym żyłkowaniem, pojedyncze lub półpełne, wyrastające po kilka na wierzchołkach pędów.

Rozmiar Dorasta do wysokości 70 cm, ma również odmiany karłowe.

Odmiany 'Shell Pink' - wysokość do 60 cm, kwiaty jasnoróżowe, ?Mariesii? - wysokość 30-40 cm , kwiaty jasnoniebieskie, ?Astra Blue? - wysokość 10-20 cm, kwiaty niebieskie, ?Astra White? - wysokość 10-20 cm, kwiaty białe, ?Astra Pink? - wysokość 10-20 cm, kwiaty różowe. 'Hakone Blue' - wysokość 45-60 cm, kwiaty ciemnoniebieskie, półpełne.

Kwitnienie VI-VIII.

Wymagania Gleba żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Miejsce słoneczne, lekko ocienione w godzinach południowych. Rozwar jest tolerancyjny co do odczynu gleby.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wykazuje całkowitą mrozoodporność.

Rozmnażanie Z nasion wysiewanych na rozsadniku w maju i czerwcu. Siewki pikuje się we wrześniu na miejsce stałe lub do pojemników. Starszych roślin rosnących w gruncie nie należy przesadzać ze względu grube, łatwo łamiące się korzenie, które po uszkodzeniu łatwo gniją.

Cięcie Jesienią przycinanie pędów około 10 cm nad ziemią, wiosną usuwanie zaschniętych części.

Podlewanie i nawożenie W czasie suszy należy roślinę podlewać. Wiosną wymaga zasilania nawozem wieloskładnikowymi, jesienią warto ściółkować ziemię kompostem.

Choroby i szkodniki Roślina zwykle nie choruje, ale zagrożeniem mogą być ślimaki.

Zastosowanie Do tworzenia niewielkich grup na rabatach lub jako roślina obwódkowa. Niskie odmiany polecane są do ogrodów skalnych i pojemników. Kwitnące okazy doniczkowe służą do ozdoby mieszkań (można je też wysadzać do ogrodu). Nadaje się na kwiat cięty.

1 z 1ROZWAR WIELOKWIATOWY PLATYCODON GRANDIFLORUS BYLINA FOT. ZBIGNIEW PINDEL PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - 12.2003 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - CZASOPISMA
Fot. Zbigniew Pindel

Czytaj więcej o "Rozwar wielkokwiatowy"

Pąki, najpierw skierowane w górę, przed pękaniem nieco się pochylają.