Rudbeckia laciniata
Rudbekia naga inaczej rudbekia sieczna (Rudbeckia laciniata) Szybko rosnąca okazała bylina letnia. Pędy proste niezbyt sztywne, rozgałęziające się na wierzchołku. Liście dolne składają się z 5-7 jajowatych wcinanych listków, na środkowej części pędu są pojedyncze i głęboko powcinane, a blisko wierzchołka są całobrzegie. Skórka gładka, bez włosków. Koszyczki o średnicy 7-12 cm tworzą się na wierzchołkach pędów. U najbardziej popularnych odmian składają się wyłącznie z długich kwiatów języczkowatych. Roślina łatwo dziczejąca, występuje nad rzekami lub na przydrożach.
Rozmiar Rudbekia naga może przekraczać nawet 2 metry wysokości.
Odmiany
Kwitnienie Rudbekia naga kwitnie od lipca do września.
Wymagania Gleba żyzna, średnio zwięzła, przeciętnie wilgotna. Roślina tolerancyjna co do odczynu gleby. Stanowisko umiarkowanie nasłonecznione lub w pełnym słońcu, osłonięte od wiatru.
Rudbekia naga znosi krótkotrwałą suszę, wrażliwa na zalanie korzeni. Wymaga podpór i podwiązywania. Całkowicie odporna na mróz. Kępy powinno się co 4-5 lat dzielić i rozsadzać.
Rudbekię nagą można rozmnażać pod koniec lata i wczesną wiosną przez podział bryły korzeniowej.
Cięcie Wycinanie przekwitających kwiatostanów rudbekii nagiej przedłuża okres kwitnienia. Po przekwitnięciu należy ściąć pędy około 10 cm nad ziemią, a wiosna usunąć martwe części.
Podlewanie i nawożenie Wiosną zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Przedawkowanie związków azotowych sprzyja wyleganiu roślin. W czasie suszy wymagane jest co jakiś czas obfite podlewanie.
Choroby i szkodniki Jesienią na rudbekii nagiej może pojawiać się na liściach białawy nalot będący objawem chorób grzybowych - mączniaka rzekomego lub mączniaka prawdziwego.
Do obsadzania ogrodzeń, jako element okazałych rabat typu angielskiego lub przy oczkach wodnych w miejscach, gdzie ziemia nie jest zalewana. Nadaje się na kwiat cięty.