Sasanka łąkowa

Pulsatilla pratensis

Encyklopedia roślin: Sasanka lakowa  Pulsatilla pratensis inaczej Anemo

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis inaczej Anemone pratensis) Bylina tworząca kępy mocno powcinanych liści wyrastających na długich ogonkach i o charakterystycznych dzwonkowatych kwiatach długości 3 ? 5 cm. Kwiaty zwykle fioletowe, czasem niebieskawe, różowe, purpurowofioletowe lub niemal czarne. Przewieszają się ze smukłych sztywnych łodyg, które mocno wydłużają się aż do okresu dojrzewania nasion stopniowo wyprostowując się i wznosząc w górę puchaty owocostan. Całą roślinę pokrywają białe włoski. W ogrodach znacznie mniej popularna niż sasanka zwyczajna. W naturze występuje na słonecznych obrzeżach lasów. Jest gatunkiem chronionym.

Rozmiar Wysokość kęp do 20 cm, pędów kwiatowych do 45 cm.

Odmiany W obrębie gatunku wyróżnia się kilka podgatunków, które niekiedy traktowane są jak odmiany. ? Nigricans? charakteryzuje się ciemnopurpurową, niemal czarną barwą kwiatów.

Kwitnienie Kwiecień - czerwiec

Wymagania Gleba żyzna, próchniczna, średnio wilgotna, o zasadowym lub lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina jest całkowicie mrozoodporna, ale szybko się starzeje. Po 4 - 5 latach uprawy należy ją odmłodzić.

Cięcie Wycinanie łodyg, z których wiatr rozwiał nasiona, wiosną usuwanie zaschniętych liści.

Rozmnażanie Przez ukorzenianie w lipcu sierpniu bocznych odrostów odcinanych z fragmentem korzenia. Można wysiewać nasiona, najlepiej gdy są zielonkawe. Brązowe, całkowicie dojrzałe mogą długo nie kiełkować. Gatunek ten łatwo krzyżuje się z innymi sasankami, więc siewki mogą być mieszańcami międzygatunkowymi.

Podlewanie i nawożenie W czasie suszy konieczne jest podlewanie. Dokarmianie przez ściółkowanie kompostem lub wiosenne zasilanie nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Roślina rzadko choruje i nie jest uszkadzana przez szkodniki.

Zastosowanie Na rabaty, do ogrodów naturalistycznych i na skalniaki.

1 z 1Encyklopedia roślin: Sasanka lakowa  Pulsatilla pratensis inaczej Anemo