Saxifraga paniculata
Kategoria
bylinyKolor kwiatów
kremoweKolor liści
srebrzysto-zieloneOdczyn gleby
zasadowyPora kwitnienia
latoRodzaj gleby
żwirowo-gliniastaStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 20 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweSkalnica gronkowa (Saxifraga paniculata synonim S. aizoon) Niewielka, zimozielona roślina kobiercowa rozrastająca się przez naziemne rozłogi. Tworzy liczne rozety zagiętych do góry, sztywnych i pokrytych srebrzystym nalotem liści. Lekko ząbkowane brzegi mają jasne wapienne wykwity. Z rozet wyrastają wysokie płaskie kwiatostany składające się z kilkunastu kremowych kwiatków o średnicy 1 cm. Gatunek rodzimy występujący w Karpatach i Sudetach, objęty ochroną.
Rozmiar Liście tworzą płaską darń do 6 cm grubości. Pędy kwiatostanowe osiągają wysokość 20 cm.
Kwitnienie Czerwiec - lipiec.
Odmiany W obrębie gatunku występuje naturalna zmienność wyglądu roślin.
Wymagania Podłoże ubogie, żwirowo - gliniaste o zasadowym odczynie. Stanowisko nasłonecznione, ale chłodne, np. zbocze o wystawie wschodniej.
Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała na suszę i w pełni mrozoodporna. Szkodzi jej wilgoć i nadmiar związków pokarmowych. Rozety, które przekwitły stopniowo zamierają. Długo może rosnąć bez przesadzania, także w pojemnikach z dużymi otworami odpływowymi i warstwą drenażu na dnie.
Rozmnażanie Wysiew nasion w czerwcu - lipcu, oraz podział kęp i ukorzenianie pojedynczych rozet wiosną lub w sierpniu - lipcu.
Cięcie Wycinanie przekwitłych rozet. Podlewanie i nawożenie W zasadzie nie jest konieczne.
Choroby i szkodniki Rosnąc na odpowiednich stanowiskach nie choruje.
Zastosowanie Do ogrodów skalnych, obsadzania murków i skarp, do wypełniania szczelin pomiędzy płytami chodnikowymi i do pojemników.