Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skimia japońska

Skimia japonica

Encyklopedia roślin: Skimia japonska  Skimmia japonica

Kategoria

krzewinki

Kolor kwiatów

białe, czerwone, kremowe

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Skimia japońska (Skimia japonica). Krzewinka zimozielona o aromatycznych, zielonych i skórzastych liściach. Kwiaty gwiaździste, białe zebrane w gęste grona. Owoce - jaskrawoczerwone jagody utrzymujące się aż do wiosny.

Rozmiary Wysokość jest równa szerokości i po 5 latach wynosi 50 cm, maksymalnie osiąga 1,2 m.

Odmiany 'Fructu-albo' - odmiana niska, rozłożysta o liściach skórzastych, jajowatych, żółtawo-zielonych i kremowych, pachnących kwiatach. Owoce również kremowe. 'Rubella' - kwiaty pachnące, białe rozwijające się z ciemnoczerwonych pąków, liście jasnozielone z czerwonymi paskami. 'Ruby King' - kwiaty czerwone w dużych, stożkowatych gronach, liście ciemnozielone. 'Veitchii' - żywotna, wyprostowana odmiana, pachnące, kremowobiałe kwiaty, owoce czerwone. Skimia japonica ssp. reevesiana - podgatunek obupłciowy, kwiaty kremowo-białe, liście ciemnozielone, wąskie i lancetowate o jaśniejszych brzegach, owoce owalne lub gruszkowate, matowe i ciemnoczerwone.

Kwitnienie IV-V

Wymagania Gleba żyzna, przepuszczalna, kwaśna. Podgatunek reevesiana nie toleruje gleby wapiennej. Stanowisko półcieniste. Słońce w nadmiarze i uboga, alkaliczna gleba mogą przyczynić się do chlorozy liści. Z kolei zbielałe liście to efekt uszkodzeń mrozowych.

Uprawa i pielęgnacja Sadzimy wczesną jesienią lub wiosną. Można wyściółkować korą, która latem ograniczy straty wody, a zimą ochroni przed zimnem. Wymaga solidnego okrycia na zimę lub przeniesienia do niezbyt ciepłego pomieszczenia..

Rozmnażanie Sadzonki półzdrewniałe, zdrewniałe. Rozmnażanie z nasion jesienią.

Cięcie Nie wymaga. Usuwamy przekwitłe kwiaty.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy w okresach suszy i obficie przed nastaniem zimy (roślina zimozielona).

Choroby i szkodniki Plamistość liści.

Zastosowanie Roślina odporna na zanieczyszczenia, którą można wykorzystać w zieleni miejskiej. Nadaje się do obsadzania cienistych i wilgotnych miejsc w ogrodzie, na wrzosowiska i do ogrodów japońskich.

1 z 2Encyklopedia roślin: Skimia japonska  Skimmia japonica
2 z 2Encyklopedia roślin: Skimia japonska  Skimmia japonica