Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Śnieguliczka koralowa

Symphoricarpos orbiculatus

Encyklopedia roślin: Snieguliczka koralowa  inaczej makolina  Symphoric

Kolor kwiatów

biało-żółte

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Śnieguliczka koralowa, inaczej mąkolina (Symphoricarpos orbiculatus) Gęsto rozgałęziony krzew, bez podziemnych rozłogów, zrzucający liście na zimę. Tworzy przewieszające się cienkie, gęsto omszone pędy. Liście okrągławe do eliptycznych, 1,5?3,5 cm długości, od dołu owłosione, dwustronnie ułożone na gałęziach. Jesienią późno czerwienieją i długo utrzymują się na krzewach. Kwiaty żółtawo-białe lub zielonkawo-czerwonawe wyrastają w kępkach w kątach liści na najmłodszych pędach. Owoce małe, o 4-6 mm średnicy, różowe lub czerwone, dojrzewają od października do listopada i pozostają na gałęziach do wiosny.

Rozmiary Do 1,5 metra wysokości.

Odmiany 'Foliis Variegatis' - mały, zaokrąglony zwarty krzew nie zawiązujący kwiatów, do 1,5 m wysokości, pędy rozkładają się prawie płasko, liście ciemnozielone, intensywnie żółto nakrapiane często z żółtym marginesem.

Kwitnienie Od czerwca do sierpnia.

Wymagania Średnio żyzne nie przesychające gleby, stanowiska słoneczne do cienistych. Toleruje różny odczyn ziemi.

Uprawa i pielęgnacja Gatunek wytrzymały na mrozy, suszę i niedobór światła, ale mniej niż śnieguliczka biała (S. albus).

Rozmnażanie Odmiana z sadzonek półzdrewniałych lub przez odkłady, gatunek także z nasion wysiewanych jesienią.

Cięcie Po cięciu krzew dość dobrze regeneruje się i zagęszcza. Co kilka lat warto go odmładzać poprzez krótkie przycięcie wszystkich gałęzi. Pojawiające się czasami u odmiany 'Foliis Variegatis' pędy z zielonymi liśćmi należy regularnie usuwać.

Podlewanie i nawożenie Zasilanie kompostem, w okresach suszy wskazane podlewanie.

Choroby i szkodniki Nie groźne.

Zastosowanie Krzew sadzony ze względu na dekoracyjne owoce, pojedynczo, w grupach w zestawieniach kolorystycznych lub jako naturalny żywopłot.

1 z 1Encyklopedia roślin: Snieguliczka koralowa  inaczej makolina  Symphoric