Sosna żółta

Pinus ponderosa

Encyklopedia roślin: Sosna zolta  Pinus ponderosa

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Sosna żółta (Pinus ponderosa) Gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa, o bardzo dekoracyjnym, szeroko-stożkowym i symetrycznym pokroju. Pędy sosny żółtej są sztywne i krótkie, igły zielone i długie - ich długość dochodzi do 25 cm, zebrane w pęczki po trzy. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy szeroko-jajowate, brązowe szyszki.

Rozmiary Po 10 latach osiąga około 2 m wysokości, po 30 latach około 10 m. Ostateczne wymiary to 45-55 m wysokości.

Podgatunki i odmiany Wyróżnia się cztery podgatunki sosny żółtej o różnym zasięgu występowania: Pinus ponderosa subsp.ponderosa, Pinus ponderosa subsp. Scopulorum, Pinus ponderosa subsp. Brachyptera , Pinus ponderosa subsp. benthamiana

Wymagania Roślina tolerancyjna, ma małe wymagania glebowe. Odczyn podłoża powinien być kwaśny. Stanowisko słoneczne. Odporna na suszę, mniej na mrozy.

Uprawa i pielęgnacja Sosna żółta jest rośliną łatwą w uprawie. Dobrze znosi zanieczyszczenia. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Usuwamy wybujałe dolne gałęzie. U odmian krzewiastych skracamy młode przyrosty o połowę, by uzyskać gęsty i zwarty pokrój. Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.

Choroby i szkodniki Problem stanowią choroby grzybowe: opieńka miodowa, rdza, Phytophtora. Szkodniki atakujące sosny to mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej.

Zastosowanie Sosna żółta może być sadzona w parkach, ogrodach przydomowych i wrzosowiskowych. Efektowna jako soliter.