Pinus strobus
Kategoria
drzewa iglasteKolor liści
szaro-zieloneOdczyn gleby
kwaśnyRodzaj gleby
żyznaStanowisko
słońceWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
powyżej 5 mZastosowanie
rośliny ogrodoweSosna wejmutka (Pinus strobus) Gatunek szybko rosnącego, zimozielonego drzewa, o regularnym, stożkowym i luźnym pokroju. Igły sosny wejmutki są sinozielone, cienkie (około 0,5 mm), miękkie i niekłujące - ich długość dochodzi do 12 cm, zebrane w pęczki po pięć. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy wąskie, wydłużone i zwisające brązowe szyszki.
Rozmiary Po 30 latach osiąga około 15 m wysokości. Wysokość do 30 m.
Podgatunki i odmiany 'Radiata' - odmiana karłowa o gęstym i zwartym pokroju, oraz delikatnych, długich igłach. Zwisające, łukowate szyszki mają około 15 cm długości. Ostateczne wymiary drzewa to 1,5 m szerokości i 1,5 m wysokości. 'Greg'- kulisty, regularny i gęsty pokrój, igły srebrzysto-zielone, wiotkie 'Krugers Lilliput'- odmiana karłowa, o zwartym, regularnym i kulistym pokroju, z czasem bardziej spłaszczonym, po 10 latach osiąga około 70 cm, maksymalnie dorasta do 1,5 m wysokości. 'Macopin' - nieregularny, stożkowaty pokrój, początkowo kulisty, później tworzy przewodnik i zagęszcza się, po 10 latach osiąga 1,5 m wysokości, wytwarza atrakcyjne, duże szyszki
Wymagania Sosna wejmutka jest wrażliwa na suszę i wymaga lepszych gleb. Odczyn podłoża powinien być kwaśny. Stanowisko słoneczne.
Uprawa i pielęgnacja Dość dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Należy unikać sadzenia wejmutki w pobliżu porzeczek ze względu na podatność na chorobę grzybową występującą na tych krzewach. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Usuwamy wybujałe dolne gałęzie. U odmian krzewiastych skracamy młode przyrosty o połowę, by uzyskać gęsty i zwarty pokrój. Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.
Choroby i szkodniki Rdza wejmutkowo-porzeczkowa. Problem mogą stanowić również inne choroby grzybowe: opieńka miodowa, Phytophtora. Szkodniki atakujące sosny to mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej.
Zastosowanie Sosna wejmutka może być sadzona w parkach, zieleni publicznej, ogrodach przydomowych. Efektowna jako soliter.