Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szachownica cesarska

Fritillaria imperialis

Szachownica Lutea. Szachownica cesarska. Kwiaty cebulowe
Fot. www.cebule.pl

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Szachownica cesarska, , korona cesarska (Fritillaria imperialis). Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna. Łodyga wysoka, sztywna i ulistniona. Kwiaty duże, kubeczkowate, wiszące, zebrane w kwiatostan po 5-30 sztuk na szczycie pędu. Liście lancetowate, wąskie i długie, osadzone okółkowo lub skrętolegle do połowy pędu oraz zebrane w pióropusz nad kwiatostanem. Cebule i część nadziemna roślin o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu, pędy gęsto ulistnione, kwiaty jaskrawo-pomarańczowe z rozetką liści górującą nad nimi, największa z szachownic, może być uszkadzana przez późne przymrozki.

Rozmiary Wysokość 150 cm.

Gatunki i odmiany 'Aurora' - kwiaty czerwono-pomarańczowe, 'Lutea Maxima' - kwiaty cytrynowo-żółte, wytrzymała odmiana, 'Rubra Maxima' - kwiaty ciemne, czerwono-pomarańczowe.

Kwitnienie Kwitną IV-V

Wymagania Gleba przepuszczalna, głęboko uprawiona, żyzna, przewiewna oraz wilgotna. Na bardziej zwięzłych glebach konieczny jest drenaż. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Cebule wykopujemy po zaschnięciu roślin i rozdzielamy od połowy VI do VII. Sadzimy VII/VIII na głębokość 15-20 cm. Rośliny dzielimy co 2-3 lata. Rozmnażanie Cebulki przybyszowe, wysiew nasion jesienią (roślina kwitnie po 3-5 latach). Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, dość obficie. Zasilamy nawozami organicznymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Cebule mogą gnić przy nadmiernej wilgotności. Szara pleśń. pomrowy, poskrzypka liliowa.

Zastosowanie Roślina ozdobna o efektownych kwiatach, sadzona pojedynczo lub w grupach, na rabatach, w ogrodach skalnych i założeniach naturalistycznych. Nadaje się na kwiat cięty. Roślina trująca.

1 z 4Szachownica Lutea. Szachownica cesarska. Kwiaty cebulowe
Fot. www.cebule.pl
2 z 4Szachownica Aureomarginata. Kwiaty cebulowe
Fot. www.cebule.pl
3 z 4Szachownica Raddeana. Szachownica cesarska, korona cesarska. Kwiaty cebulowe
Fot. www.krokusy.pl
4 z 4Szachownica Aurora. Szachownica cesarska. Kwiaty cebulowe
Fot. www.cebule.pl