Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szafran okazały

Crocus speciosus

Encyklopedia roślin: Krokus okazaly  kwitnacy jesienia  Odmiana  Conque

Szafran okazały (Crocus speciosus). Wieloletnia roślina bulwiasta, zimująca w gruncie. Liście trawiaste, wąskie, z szarymi lub białymi, podłużnymi paskami, kwiaty duże, kielichowate o miodowym zapachu. Owoc- mieszek. Szafran okazały kwitnie jesienią, kwiaty liliowo-niebieskie lub białe, prążkowane, liście pojawiają się po kwitnieniu.

Rozmiary Wysokość 5-20 cm.

Gatunki i odmiany 'Albus' - kwiaty białe, 'Zonatus' - kwiaty różowe, 'Conqueror',' Sativus', 'Speciousus' - kwiaty fioletowe.

Kwitnienie jesień.

Wymagania Gleba piaszczysto-próchniczna, przepuszczalna. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Krokusy sadzimy we IX na głębokość 5-6 cm (kwitnące jesienią sadzimy późnym latem). Bulwki wykopuje się w I i II dekadzie VI i przechowuje od VII do IX w temperaturze 20-35oC. Bulwki pędzi się od połowy XII do III. W tym celu do doniczek sadzimy je tak, by lekko wystawały nad podłoże. Niektóre gatunki wymagają suchych warunków podczas letniego okresu spoczynku. Rozmnażanie Bulwki przybyszowe, wysiew nasion.

Cięcie Brak.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy umiarkowanie, regularnie w czasie suszy. Rośliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (z odpowiednią dawką fosforu i potasu).

Choroby i szkodniki Myszy, norniki.

Zastosowanie Rośliny ozdobne uprawiane na rabatach, trawnikach, w ogrodach skalnych i jako rośliny doniczkowe. Z wysuszonych znamion słupków produkuje się barwnik spożywczy-szafran.

1 z 1Encyklopedia roślin: Krokus okazaly  kwitnacy jesienia  Odmiana  Conque