Francuski tamaryszek

Alicja Gawryś

Latem kwitnie już niewiele krzewów, tym cenniejsze są więc takie jak tamaryszek francuski, który o tej porze roku daje z siebie wszystko.

Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).
Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).
Fot. Shutterstock: Christian Musat
Gatunek ten jest łudząco podobny do popularnego tamaryszka czteropręcikowego i równie jak on niewybredny. Tworzy rozłożyste krzewy o szerokości 2-3 m i podobnej wysokości. Ich pokrój jest zazwyczaj nieregularny. Pędy wyrastają na krótkim pniu, są cienkie, mają brązową korę i nieco przewisają. Wąskie, łuskowate liście przylegają do gałęzi, dlatego niektórzy przypuszczają, że tamaryszek jest iglakiem.

Od czerwca do sierpnia pędy tego krzewu pokrywają tysiące drobniutkich różowych kwiatów skupionych w kłosowatych gronach. Tamaryszek francuski przypomina wówczas bardziej ulotną mgiełkę niż żywą roślinę. W ogrodzie gatunek ten świetnie się prezentuje na tle ciemnych iglaków bądź na trawniku jako pojedynczy krzew. Bywa też sadzony na rabatach w towarzystwie bylin albo gatunków sezonowych.

POCHODZI Z POŁUDNIA

W naturze tamaryszek francuski występuje na zachodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego - we Francji, we Włoszech i w Hiszpanii. Z powodu takiego pochodzenia krzew ten nie jest w pełni odporny na mróz. Podczas surowej zimy część jego pędów może przemarznąć. Jednak po przycięciu roślina wydaje nowe odrosty i kwitnie obficie jeszcze w tym samym roku.

GDZIE JEST DOSTĘPNY

Tamaryszek francuski sprzedawany jest w pojemnikach. Kilkuletnie sadzonki kosztują kilkanaście złotych. Egzemplarze tego gatunku można u nas kupić w sklepach internetowych, takich jak wymarzonyogrod.pl, futu-ragardens.pl, ogrodkroton.pl, iglaki24.pl, w cenie 11-16 zł.

NIEWIELE MU TRZEBA

Tamaryszek francuski jest przystosowany do życia na ubogiej, piaszczystej glebie, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Krzew ten głęboko zapuszcza korzenie, dzięki czemu potrafi zdobyć wodę nawet podczas suszy. Warto go jednak podlać, gdy długo nie pada.

Tylko w słonecznych miejscach tamaryszek kwitnie naprawdę obficie.

To gatunek odporny na zanieczyszczenia - można sadzić go w miastach nawet przy ruchliwych ulicach.

Ze względu na niepełną odporność na mróz tamaryszek francuski lepiej znosi zimy w miejscach osłoniętych od lodowatych wiatrów.

Młode okazy warto osłonić na zimę gałązkami iglaków. Ziemię można wyściółkować dobrze przefermentowaną korą, którą wiosną lepiej zgrabić (bo zakwasza podłoże).

Wczesną wiosną przycinamy zaschnięte części pędów. Ubiegłoroczne przyrosty skracamy o 1/3 długości.

JAK JE ODRÓŻNIĆ

Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) ma 5 pręcików w kwiecie i kwitnie latem, czteropręcikowy (T. tetrandra) zaś ma 4 pręciki i kwitnie w maju. W Polsce można także uprawiać tamaryszek rozgałęziony (T. ramosissima) i jałowcowy (T. arceuthoides).

Czy wiesz, że...

Tamaryszki mają miododajne kwiaty. Pszczoły zbierają z nich pyłek oraz nektar powstający w miodnikach w kształcie dysku. Liście tamaryszków żółkną i opadają jesienią. Rośliny te pozbywają się też drobnych pędów bocznych, które wyrosły w ostatnim sezonie. Zimują tylko główne rózgowate gałęzie.Skomentuj:

Francuski tamaryszek