Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Francuski tamaryszek

Alicja Gawryś, Katarzyna Jodłowska

Latem kwitnie już niewiele krzewów, tym cenniejsze są więc takie jak tamaryszek francuski, który o tej porze roku daje z siebie wszystko.

Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).
Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).
Fot. Shutterstock: Christian Musat

Tamaryszek - opis

Gatunek ten jest łudząco podobny do popularnego tamaryszka czteropręcikowego i równie jak on niewybredny. Tworzy rozłożyste krzewy o szerokości 2-3 m i podobnej wysokości. Ich pokrój jest zazwyczaj nieregularny. Pędy wyrastają na krótkim pniu, są cienkie, mają brązową korę i nieco przewisają. Wąskie, łuskowate liście przylegają do gałęzi, dlatego niektórzy przypuszczają, że tamaryszek jest iglakiem.  
W ogrodzie gatunek ten świetnie się prezentuje na tle ciemnych iglaków bądź na trawniku jako pojedynczy krzew. Bywa też sadzony na rabatach w towarzystwie bylin albo gatunków sezonowych.
 

Tamaryszek - kwitnienie

Od czerwca do sierpnia pędy tego krzewu pokrywają tysiące drobniutkich różowych kwiatów skupionych w kłosowatych gronach. Tamaryszek francuski przypomina wówczas bardziej ulotną mgiełkę niż żywą roślinę. Tamaryszki mają miododajne kwiaty. Pszczoły zbierają z nich pyłek oraz nektar powstający w miodnikach w kształcie dysku.

Tamaryszek - liście

Liście tamaryszków żółkną i opadają jesienią. Rośliny te pozbywają się też drobnych pędów bocznych, które wyrosły w ostatnim sezonie. Zimują tylko główne rózgowate gałęzie.

Tamaryszek w naturze

W naturze tamaryszek francuski występuje na zachodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego - we Francji, we Włoszech i w Hiszpanii. Z powodu takiego pochodzenia krzew ten nie jest w pełni odporny na mróz. Podczas surowej zimy część jego pędów może przemarznąć. Jednak po przycięciu roślina wydaje nowe odrosty i kwitnie obficie jeszcze w tym samym roku.

Tamaryszek - sadzonka , cena

Tamaryszek francuski sprzedawany jest w pojemnikach. Kilkuletnie sadzonki kosztują kilkanaście złotych. Egzemplarze tego gatunku można u nas kupić w sklepach internetowych, takich jak wymarzonyogrod.pl, futu-ragardens.pl, ogrodkroton.pl, iglaki24.pl, w cenie 11-16 zł.

Tamaryszek - uprawa 

Tamaryszek francuski jest przystosowany do życia na ubogiej, piaszczystej glebie, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Krzew ten głęboko zapuszcza korzenie, dzięki czemu potrafi zdobyć wodę nawet podczas suszy. Warto go jednak podlać, gdy długo nie pada.

Tylko w słonecznych miejscach tamaryszek kwitnie naprawdę obficie.

To gatunek odporny na zanieczyszczenia - można sadzić go w miastach nawet przy ruchliwych ulicach.

Tamaryszek - zimowanie

Ze względu na niepełną odporność na mróz tamaryszek francuski lepiej znosi zimy w miejscach osłoniętych od lodowatych wiatrów.

Młode okazy warto osłonić na zimę gałązkami iglaków. Ziemię można wyściółkować dobrze przefermentowaną korą, którą wiosną lepiej zgrabić (bo zakwasza podłoże).

Tamaryszek - cięcie

Wczesną wiosną przycinamy zaschnięte części pędów. Ubiegłoroczne przyrosty skracamy o 1/3 długości.

Tamaryszek - odmiany

  • Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) ma 5 pręcików w kwiecie i kwitnie latem,
  • czteropręcikowy (T. tetrandra) zaś ma 4 pręciki i kwitnie w maju.
  • W Polsce można także uprawiać tamaryszek rozgałęziony (T. ramosissima) i jałowcowy (T. arceuthoides).

Tamaryszek - rozmnażanie

Tamaryszek można rozmnożyć przez pobranie zdrewniałych sadzonek pędowych ponieważ roślina ma duże właściwości regeneracyjne. Sadzonki (zdrewniały pęd z 5 oczkami) może ukorzenić nawet ogrodnik amator wsadzając je po prostu do doniczki z ziemią. Zabieg wykonuje się wiosną w szklarni pod inspektem - do jesieni można uzyskać sadzonkę o wysokości 1 m.

Tamaryszek na pniu

W sklepach najczęściej dostępne są sadzonki w formie krzewów o pełnym pokroju, jednak nierzadko możemy spotkać szcepione na pniu które w ogrodzie wyglądają bardzo oryginalnie.

Tamaryszek - przesadzanie

Tamaryszek ma rozległy system korzeniowy i przesadzanie dużych egzemplarzy nie jest wykonalne. Drzewo bardzo źle znosi zmianę stanowiska i szybko obumiera.

    Więcej o:

Skomentuj:

Francuski tamaryszek