Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tawuła van Houtte'a

Spiraea vanhouttei

Encyklopedia roślin: Tawula van Houtte a  Spiraea vanhouttei

Kolor kwiatów

białe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Rodzaj gleby

żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Tawuła van Houtte'a (Spiraea vanhouttei) Gatunek hodowlany . Z rzucający na zimę liście silnie rosnący gęsty krzew o łukowato rozkładających się gałęziach. Liście trójklapowe, z wierzchu ciemnozielone, od spodu szarawe, do 4 cm długości, jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Kwiaty białe, w gęstych kwiatostanach kilkucentymetrowej średnicy tworzących się licznie na zeszłorocznych pędach.

Rozmiary Do 2,5 m wysokości i podobnej szerokości.

Odmiany 'Medeloch' - karłowy, do 0,5m wysokości, gęsty kulisty krzew o jasnozielonych liściach i czerwonawych pędach, nie kwitnie; 'Pink Ice', inaczej 'Catpan' - wolno rosnący krzew do 1,5 m wysokości, liście wiosną różowe, później nakrapiane kremowo, różowo i zielono, dojrzałe zielone i białe, mocno zróżnicowane, stopniowo całkowicie zielenieją, kwitnie obficie.

Kwitnienie Od końca maja do połowy czerwca.

Wymagania Rośnie na wszystkich typach ogrodowych gleb, ale najlepiej na żyznych i wilgotnych . Tolerancyjny na pH podłoża. Stanowisko słoneczne i półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała na mrozy i odporna na zasolenie gleby.

Rozmnażanie Przez sadzonki zielne i półzdrewniałe. Cięcie Oprócz cięcia sanitarnego, wskazane także okresowe prześwietlanie korony i skracanie o 2/3 długości przekwitłych pędów. Aby zachować pstre ubarwienie odmiany 'Pink Ice' , należy usuwać jej nietypowe pędy o zielonych liściach. Podlewanie i nawożenie Dość wytrzymały na suszę. Nawożenie kompostem.

Choroby i szkodniki. Nie są groźne.

Zastosowanie Ze względu na efektowne kwitnienie krzew jest sadzony pojedynczo lub wykorzystywany do tworzenia naturalnych żywopłotów. Może być też używany na żywopłoty formowane, ale te kwitną mniej obficie. Odmiana 'Medeloh' stosowana jest jako roślina okrywowa.

1 z 2Encyklopedia roślin: Tawula van Houtte a  Spiraea vanhouttei
2 z 2Encyklopedia roślin: Tawula van Houtte a  Spiraea vanhouttei