Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tojeść (Lysimachia)

Lysimachia

Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata)
Fot. Olga Mikhalkina / Shutterstock

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

żółte

Kolor liści

jasno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Tojeść to bylina kwitnąca latem, mrozoodporna i trwała, o zróżnicowanym pokroju - od wzniesionych roślin po rozłożyste i płożące. Jak wygląda tojeść? Kwiat tojeść wytwarza grona lub wiechy, o białych lub żółtych kwiatach. Liście są jajowate do lancetowatych. Owoc- kulista torebka.

Rozmiary Wysokość od 2,5 cm do 120 cm. Tojeść rozesłana jak szybko rośnie? Roślina ukorzeniają się bardzo łatwo i szybko rośnie. Po posadzeniu wiosną już latem możemy się cieszyć okazałą rośliną. 

Tojeść rozesłana odmiany i gatunki

  • Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) - żywotna, płożąca bylina, kwiaty kubkowate, lśniąco żółte, liście jaskrawozielone. Kwitnie VI-IX. Wysokość 2,5-5 cm. 'Aurea'- odmiana o żółtych liściach.
  • Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) - ekspansywna bylina, kwiaty kubkowate, jaskrawożółte, osadzone po dwa w kątach liści, liście eliptyczne, owłosione na brzegach, od spodu drobno kropkowane. Kwitnie VII- VIII. Wysokość 1 m.
  • Tojeść pospolita (Lysimachia vulgaris) - tworzy rozłogi, kwiaty gwiazdkowate, bladożółte, zebrane w luźne wiechy. Kwitnie VI-VIII. Wysokość 100 cm. Roślina o działaniu leczniczym.

Kwitnienie Tojeść kwietnie od czerwca do września. Tojeść rozesłana kiedy kwitnienie? Kwitnie od czerwca do sierpnia. 

Tojeść rozesłana wymagania

Gleba żyzna i wilgotna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Tojeść rozesłana uprawa i pielęgnacja

Tojeść rozesłana kiedy sadzić? Rośliny sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Wymagają lekkiego okrycia na zimę. Ściółkujemy suche gleby wczesną wiosną. Wysokie okazy mogą potrzebować podpórek. Tojeść rozesłana zimowanie:  bylina jest mrozoodporna, jednak jeśli chcemy by pędy nie zmarzły powinniśmy je jesienią przykryć agrowłókniną lub stroiszem

Tojeść rozesłana rozmnażanie

Tojeść można rozmnażać z nasiona lub przez podział roślin w marcu i kwietniu. Tojeść rozesłana jak sadzić? Można ją rozmnażać przez sadzonki pędowe .

Cięcie Tojeści są bylinami więc ich pędy w ostre zimy zamierają i na wiosnę wypuszczają nowe. Jeśli je zabezpieczymy na czas zimy przetrwają w dobrej formie. Nie wymagają cięcia. 

Podlewanie i nawożenie Rośliny uprawiane na słonecznych stanowiskach wymagają obfitego podlewania, szczególnie w suche i upalne lato, a rosnące w półcieniu podlewamy umiarkowanie. Nawozimy w okresie wegetacji nawozami wieloskładnikowymi.

Choroby i szkodniki Na ogół nie występują.

Zastosowanie Tojeść sadzi się na rabatach, w grupach naturalistycznych, nad brzegami wód. Tojeść rozesłana to doskonała roślina okrywowa, zalecana na wilgotne i zacienione stanowiska. T. rozesłana stosowana też jako uzupełnienie kompozycji w skrzynkach balkonowych Roślina wykazuje właściwości lecznicze - przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przyspieszające gojenie ran. Stosowana w leczeniu zapalenia oskrzeli, gardła i krtani, przeziębień, reumatyzmu i nieżytów przewodu pokarmowego.

 

1 z 4Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata)
Fot. Olga Mikhalkina / Shutterstock
2 z 4Tojeść bukietowa (Lysimachia thyrsiflora)
Fot. Paweł Słomczyński / AG
3 z 4SONY DSC
Fot. wikipedia
4 z 4Encyklopedia roślin: Tojesc pospolita  Lysimachia vulgaris  ma zolte kw