Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żeniszek meksykański

Ageratum houstonianum

Encyklopedia roślin: Zeniszek meksykanski  Ageratum houstonianum syn  A

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum syn. A. mexicanum) Ciepłolubna bylina uprawiana jako roślina jednoroczna. Tworzy gęste kępy owłosionych rozgałęzionych pędów i sercowatojajowatych liści. Koszyczki kwiatowe, około 1 cm średnicy, zebrane są w gęste płaskie grona na szczytach pędów. Składają się z rurkowatych kwiatków, zwykle niebieskich lub fioletowych.

Rozmiary Wysokość 10 cm - 60 cm

Odmiany ?Artist Rose? - wysokość do 50 cm, kwiaty różowe; ?Fields Blue? - wysokość do 30 cm, kwiaty niebieskie; ?White Clouds F1? - wysokość do 30 cm, kwiaty srebrzystobiałe; ?Tycoon Blue? - wysokość do 15 cm, kwiaty jasnoniebieskie.

Kwitnienie Rośliny kwitną z sadzonek od maja, a z nasion od połowy czerwca do końca sezonu. Wymagania Lekka, przepuszczalna żyzna ziemia o odczynie około pH 6,5 i słoneczne stanowisko.

Uprawa i pielęgnacja Na zewnątrz może rosnąć począwszy od końca maja. Przy podlewaniu należy unikać moczenia liści. Ginie od przymrozków.

Rozmnażanie Z nasion wysiewanych od lutego do marca w ciepłym pomieszczeniu lub z sadzonek pędowych pobieranych z roślin przechowanych przez zimę w jasnym chłodnym miejscu. Odmiany F1 z nasion uzyskiwanych ze skrzyżowania wybranych par rodzicielskich.

Cięcie Nie jest wymagane.

Podlewanie i nawożenie Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. W pojemnikach przez cały sezon wymaga regularnego zasilania rozcieńczonym roztworem nawozu dla roślin kwitnących, a w glebie dwu- lub trzykrotnego, w dawce uzależnionej od jej żyzności.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje. Nadmiar wilgoci może powodować zamieranie siewek lub pojawianie się na pędach szarej pleśni.

Zastosowanie Roślina rabatowa do tworzenia kwietnych kobierców i na obwódki oraz do pojemników.

1 z 2Encyklopedia roślin: Zeniszek meksykanski  Ageratum houstonianum syn  A
2 z 2Encyklopedia roślin: Zeniszek meksykanski  Ageratum houstonianum syn  A