Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złocienie

Chrysanthemum

ZŁOCIEŃ KRZEWIASTY
Fot.: sasaschool shutterstock

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

jasno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe
Złocień (Chrysanthemum) - rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych. Należy do niego 37 gatunków pochodzących głównie z Azji Wschodniej, dwa tylko gatunki występują naturalnie również w Europie. Chryzantemy znamy przede wszystkim jako sezonowe kwiaty sadzone jesienią w donicach i skrzynkach. Oprócz nich jest jednak wiele chryzantem (zwanych także złocieniami) wieloletnich, które świetnie nadają się do obsadzania ogrodowych rabat. Najpopularniejszym gatunkiem na późnojesienne rabaty jest złocień ogrodowy (Chrysanthemum x hortorum). Dorasta do 50-70 cm i kwitnie od sierpnia do października (nieraz nawet do listopada). Z wysokogórskich łąk Kaukazu, Iranu i Armenii pochodzi złocień różowy (Chrysanthemum coccineum). Dość nietypowym, żółtawym ulistnieniem charakteryzuje się złocień maruna (Ch. parthenium). Jeśli chcemy stworzyć rabatę, która będzie ozdobna całe lato warto posadzić złocienia wielkiego (Chrysanthemum maximum)

Rozmiary ok 50 cm

Odmiany (Chrysanthemum x hortorum) 'Clara Curtis' o pojedynczych jasnoróżowych kwiatostanach, złocień maruna (Ch. parthenium) 'Golden Moss' o drobnych kwiatostanach z krótkimi, białymi płatkami otaczającymi żółty środek z rurkowatych kwiatów.

Kwitnienie Zależności od gatunku - lato, jesień.przymrozków. Wiele złocieni rozpoczyna kwitnienie w maju i stanowi ozdobę rabat nawet do września.

Wymagania Słoneczne i ciepłe stanowisko. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym.

Uprawa i pielęgnacja Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, ale tej jej nie zalewamy.

Rozmnażanie Niektóre tylko odmiany rozmnaża się przez wysiew nasion, większość ozdobnych odmian nie odtwarza z nasion cech rodzicielskich i mogą być rozmnażane tylko przez podział kęp wczesną wiosną lub sadzonki pobierane wczesnym latem. Jeśli chcemy uzyskać duże kwiaty uszczykuje się boczne pędy, pozostawiając tylko jeden główny pęd.

Cięcie Nadaje się do formowania. Bardzo ciekawie wyglądają złocienie prowadzone w formie drzewka.

Podlewanie i nawożenie Nawozić należy płynnym nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu lub z każdym podlewaniem mniejszymi stężeniami.

Choroby i szkodniki

Zastosowanie do obsadzania pojemników i na rabaty.

1 z 1ZŁOCIEŃ KRZEWIASTY
Fot.: sasaschool shutterstock

Czytaj więcej o "Złocienie"

ZŁOCIEŃ MARUNA przez całe lato tworzy biało-żółte kwiatostany - koszyczki.