Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Osłona przeciwsłoneczna - rolety, markizy, żaluzje, screeny, refleksole

Monika Karda, red.
Rolety zewnętrzne - ALIPLAST

Osłony przeciwsłoneczne zewnętrzne ograniczają nasłonecznienie i przegrzewanie się wnętrz, poprawiają izolacyjność termiczną okien, niektóre mają też właściwości antywłamaniowe.

Duże okna - duży kłopot

Duże okna usytuowane od strony południa oraz okna w dachu wymagają zastosowania skutecznych osłon przeciwsłonecznych. Żaluzje zewnętrzne, rolety, markizy lub okiennice skutecznie zatrzymają promienie słoneczne przed oknem i nie dopuszczą do przegrzewania wnętrz.

W niesprzyjających warunkach atmosferycznych rolety zewnętrzne stanowią barierę, która skutecznie chroni okna przed utratą ciepła nawet o kilka procent. Z kolei latem doskonale zabezpieczają przed przegrzewaniem pomieszczeń, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym redukując koszty użytkowania budynku.

Rolety zewnętrzne jako osłona przeciwsłoneczna

Rolety mają postać płaszcza złożonego z lamelek połączonych uszczelkami z gumy lub podklejonych od spodu przezroczystą tkaniną ograniczającą przepływ ciepła. Płaszcz przesuwa się w górę i w dół po prowadnicach bocznych przymocowanych do ościeżnic lub do wnęk okiennych. Zwijany jest na walec umieszczony w skrzynce (kasecie) nad oknem. Na dole okna znajduje się listwa wyposażona w rygle uniemożliwiające otwarcie zamkniętej rolety od zewnątrz. Rolety najczęściej są produkowane z tłoczonej blachy aluminiowej. Oferowane są w wielu kolorach.

ALUPROF - ALUPROF

Rolety chronią nas na trzy sposoby: izolują termicznie, zapewniają prywatność i spokój, a także barierę antywłamaniową.

KRISPOL - KRISPOL

Rolety zewnętrzne – dopasowane do okien i elewacji – wzbogacają budynek również pod względem estetycznym.

ANWIS - ANWIS

Roleta skutecznie zabezpiecza pomieszczenie przed promieniami słońca oraz nadmiernym nagrzewaniem.

FAKRO - FAKRO

Roleta może być zasilana energią pochodzącą z panelu fotowoltaicznego umieszczonego w kasecie.

SHUTTERSTOCK.COM - SHUTTERSTOCK.COM

Gdy świeci słońce, rolety zewnętrzne zapewniają przyjemny chłód oraz półmrok, dający odpoczynek zmęczonym oczom.

ANWIS - ANWIS

Moskitiera jest doskonałym rozwiązaniem w miejscu, w którym znajdują się duże przeszklenia drzwiowe.

ANWIS - ANWIS

Moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi zapewniają latem skuteczną ochronę przed insektami.

Czy warto zainwestować w automatyczne osłony przeciwsłoneczne?

Obecnie rzadko wybiera się osłony przeciwsłoneczne sterowane ręcznie. Automatyczny napęd stał się już standardem, zwłaszcza że jest polecany do dużych rolet montowanych na wielkogabarytowych przeszkleniach.
Użytkowanie rolet z napędem elektrycznym – podnoszenie i opuszczanie pojedynczej rolety lub grupy rolet – ułatwiają sterowniki. Najprościej uruchamia się roletę przełącznikiem ściennym, ale wygodniej jest to robić zdalnie za pomocą pilota. Osłonami zewnętrznymi można też sterować za pomocą smartfona czy tabletu.
Sterowniki rolet mogą mieć programowanie czasowe, które umożliwia opuszczanie i podnoszenie rolet w określonym czasie. Mogą też być połączone z czujnikami, mierzącymi siłę wiatru, temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną, nasłonecznienie i wykrywającymi opady. Użyteczna jest również tzw. funkcja zmierzchowa, sterująca roletami zależnie od pory dnia.
Dostępne są także rolety (i markizy) w wersji solarnej. Nie trzeba ich podłączać do sieci elektrycznej, bo zasilane są bateriami ładowanymi przez panel solarny.
Rolety sterowane są pilotem, natomiast markizy mogą pracować w całkowicie automatycznym systemie lub być obsługiwane standardowo, pilotem.
Tak duży wybór umożliwia dopasowanie osłony w zależności od potrzeb. Do nowo budowanego domu odpowiednie będą rolety lub markizy zasilane prądem z domowej sieci elektrycznej. Do budynków już istniejących lepsze będą akcesoria w wersji solarnej. Unika się wtedy prowadzenia kabli elektrycznych, ponieważ do obsługi osłony zewnętrznej potrzebna jest wyłącznie energia słoneczna.

Sterowanie roletami - SOMFY

Czy żaluzje zewnętrzne to dobre rozwiązanie?

Żaluzyjne osłony przeciwsłoneczne zapewniają bardzo nowoczesny i oryginalny wygląd elewacjom z dużymi przeszkleniami. Mają lamelki wykonane z aluminium i połączone linkami. Można je podciągać i opuszczać na planowaną wysokość. Niektóre modele mają prowadnice boczne. Mogą być niewykończone lub pomalowane proszkowo, pełne albo perforowane. Lamelki o przekroju w kształcie litery Z gwarantują najwyższy stopień zacienienia wnętrz, bowiem po całkowitym przekręceniu przylegają do siebie bardzo szczelnie – lepiej niż zwykłe o przekroju C lub S. Za to te o przekroju C stawiają większy opór porywom wiatru.

KRISPOL - KRISPOL

Żaluzje fasadowe, umożliwiając wybór stopnia zaciemnienia poprzez regulację kąta nachylenia lameli, pomagają chronić wnętrza przed przegrzewaniem.

KRISPOL - KRISPOL

Żaluzje fasadowe, umożliwiając wybór stopnia zaciemnienia poprzez regulację kąta nachylenia lameli, pomagają chronić wnętrza przed przegrzewaniem.

ALUPROF - ALUPROF

Estetyczne lamele w połączeniu z kasetami i prowadnicami nadają fasadzie nowoczesny, oryginalny wygląd.

ANWIS - ANWIS

Żaluzje fasadowe pozwalają zrezygnować z dodatkowych osłon, na przykład z rolet wewnętrznych.

KRISPOL - KRISPOL

Przemyślana konstrukcja tego typu rozwiązań pozwala na osłanianie naprawdę dużych przeszkleń.

AWILUX - AWILUX

Żaluzje zewnętrzne mają zwiększoną odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.

Markizy, screeny i refleksole

To różne nazwy na podobny produkt – tekstylne rolety zewnętrzne. Te osłony przeciwsłoneczne produkowane są one z tkaniny PCW lub tkaniny szklanej powlekanej tworzywem. Płaszcz takiej rolety nawijany jest na wałek ukryty w kasecie. Niektóre modele nie mają kasety. Można wyposażyć je w napęd elektryczny obsługiwany ręcznie lub współpracujący z czujnikami natężenia światła i czujnikami temperatury. Najskuteczniejsze z takich tekstylnych rolet potrafią odbijać do 90% energii cieplnej, dzięki czemu znacznie ograniczają nagrzewanie się wnętrz. Mogą dawać całkowite zaciemnienie, ale najczęściej wybierane są modele zapewniające pewien poziom przejrzystości i przewiewności. Cienka roleta o płaszczu z tkaniny nie wesprze znacząco okien w ochronie domu przed ucieczką ciepła z pomieszczeń, ale skutecznie powstrzyma nagrzewanie się wnętrz.

AWILUX - AWILUX

Dzięki markizom możemy ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z klimatyzacji, która generuje wysokie koszty eksploatacji domu.

FAKRO - FAKRO

Markizy okienne zapewniają ochronę przed nagrzewaniem pomieszczeń, umożliwiając jednocześnie dopływ naturalnego światła do środka.

VELUX - VELUX

Markizy na oknach dachowych sprawiają, że większość promieniowania słonecznego nie dociera do przeszklenia.

FAKRO - FAKRO

Dzięki markizom do okien dachowych, chroniącym przed nadmiernym ciepłem słonecznym, na poddaszu może być nawet do 100C mniej.

VELUX - VELUX

Markizy zamontowane na oknach dachowych są dobrym sposobem, by chronić wnętrza przed słońcem i upałem, ponieważ zmniejszają ogrzewanie słoneczne nawet o 76%.

Okiennice jako osłona przeciwsłoneczna

Współczesne modele okiennic wiernie odwzorowują te znane z budownictwa ludowego, choć są też i takie, które dobrze pasują do nowoczesnych budynków.
Najpospolitsze są okiennice rozwieralne. Ich skrzydła mają zawiasy, które utrzymują je na miejscu i umożliwiają zamykanie i otwieranie. Najczęściej zamyka się je na metalowe skoble z blokadą uniemożliwiającą ich otwarcie od zewnątrz. Inne rozwiązanie to zamknięcie drążkowe, kiedy przez wysokość skrzydła okiennicy przechodzi metalowy pręt, który jest opuszczany przez zaczepy i specjalne uchwyty przymocowane do parapetu albo ramy okiennej. Skrzydła okiennic rozwieralnych mają przeważnie ramę i wypełnienie w postaci lamelek.
Oprócz rozwieralnych dostępne są okiennice przesuwne. Ich skrzydła są tak samo zbudowane, ale nie poruszają się na zawiasach, lecz po górnej i dolnej prowadnicy przytwierdzonej do ściany. Ruch umożliwiają wózki wyposażone w małe kółka.

SHUTTERSTOCK.COM - SHUTTERSTOCK.COM

Okiennice zapewniają doskonałą ochronę przed zbyt mocnym nasłonecznieniem pomieszczeń.

SHUTTERSTOCK.COM - SHUTTERSTOCK.COM

Okiennice można zaplanować jako kolorystyczne akcenty wyróżniające się na tle elewacji i okien.

SHUTTERSTOCK.COM - SHUTTERSTOCK.COM

Zastosowanie klasycznych okiennic sprawi, że elewacja nabierze charakterystycznego wyglądu.

SHUTTERSTOCK.COM - SHUTTERSTOCK.COM

W nowoczesnych domach sprawdza się kolorystyczne połączenie okiennic i ram okiennych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak zadbać o okna PCV na wiosnę?
Okna i rolety stworzone ze sztuką
Okna pionowe INNOVIEW – jak wybrać produkt najbardziej dopasowany do mojego domu?

Skomentuj:

Osłona przeciwsłoneczna - rolety, markizy, żaluzje, screeny, refleksole

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej