Architekt wnętrz radzi, jak zaprojektować łazienkę
Jaka powinna być łazienka? Przede wszystkim funkcjonalna, aby można było wygodnie z niej korzystać, ale również efektowna, bo estetyczny wygląd wnętrza korzystnie wpływa na samopoczucie przebywających w nim osób i ułatwia zrelaksowanie się w pełni. Jak zaprojektować taką łazienkę, radzi arch. wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.
Pierwszym krokiem do stworzenia idealnego projektu łazienki jest zaplanowanie optymalnego rozmieszczenia wszystkich urządzeń sanitarnych i pozostawienie wygodnego dostępu do nich, tzn. wolnej przestrzeni przed każdym. Umożliwi to swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne podczas sprzątania czy wycierania się po kąpieli. Przyjmuje się, że dla bidetu należy przeznaczyć powierzchnię co najmniej 70 x 100 cm, dla sedesu zaś 80 x 85 cm. Przed wanną powinno być 70 x 100 cm miejsca, przed umywalką 65 x 100 cm, a przed kabiną prysznicową 80 x 90 cm. Jeśli niemożliwe jest zachowanie tych niezbędnych odległości, trzeba zrezygnować z któregoś urządzenia, np. bidetu i zainstalować przy sedesie specjalną baterię, tzw. bidetkę i/lub zastąpić wannę kabiną prysznicową.
Aby łazienka stała się funkcjonalna, należy jeszcze na etapie projektowania rozwiązać problem przechowywania środków czystości, ręczników, proszków czy papieru toaletowego. Także każdy z domowników powinien mieć półkę lub szufladę, gdzie mógłby trzymać swoje kosmetyki. W przypadku, gdy wielkość pomieszczenia nie pozwala na zbudowanie na całej ścianie lub dużym jej fragmencie pojemnej szafy, która pomieściłaby wszystkie rzeczy wraz z pralką i koszem na pranie, rozwiązaniem mogą być szafki zawieszone na ścianach tak, by nie przeszkadzały w korzystaniu z urządzeń sanitarnych, np. we wnęce nad podwieszonym sedesem i w niezagospodarowanych narożnikach oraz pod umywalką.
Nieodzownym elementem dobrze zaprojektowanej łazienki jest także oświetlenie. Powinno być ono tak samo zróżnicowane jak w kuchni czy salonie – to kolejny warunek wygodnego i bezpiecznego korzystania z tego pomieszczenia. I tak, w suficie warto zainstalować w regularnych odstępach punkty świetlne lub reflektorki, które umożliwią swobodę poruszania się, dadzą odpowiednie światło do sprzątania, prania, itp. Nie wystarczą jednak do golenia czy robienia makijażu. Właściwe warunki do wykonywania tych czynności zapewnią lampy nad umywalką. Najlepiej zawiesić je na takiej wysokości, by dobrze oświetlały twarz osoby stojącej przed lustrem, ale nie raziły jej w oczy. Pamiętajmy też o oświetleniu tworzącym nastrój. Takie klimatyczne, sprzyjające relaksowi podczas kąpieli światło dadzą taśmy LED dyskretnie ukryte w łazienkowych wnękach, pod wanną czy w podcięciach w suficie lub kinkiety umieszczone na wybranej ścianie.
I na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część projektu, czyli dobranie urządzeń i lamp, a także materiałów na fronty szafek oraz okładzinę podłogi i ścian. Im bardziej designerskie będą formy wanny, umywalki i opraw oświetleniowych, tym ciekawsza stanie się aranżacja. Jej dekoracyjny wygląd zależy oczywiście także od kafelków czy innych materiałów wykończeniowych, a konkretnie od ich kolorów i połyskliwości oraz zdobiących je wzorów czy faktur. Dlatego namawiam dobrze przemyśleć, co wybrać z bogatej oferty rynkowej. Może ułatwią to moje projekty? Zachęcam do obejrzenia.
Skomentuj:
Architekt wnętrz radzi, jak zaprojektować łazienkę