Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Balustrady w oknach na piętrze

MONIKA KARDA
Balustrada - Fot.: KRISPOL

Okno sięgające od podłogi do sufitu, znajdujące się na piętrze, to portfenetr (z francuskiego: porte - drzwi i fenetre - okno), który musi być zabezpieczony zewnętrzną balustradą, zwaną też - od rodzaju okna - francuską.

Z czego zabezpieczenie

Do przygotowania konstrukcji balustrad osłaniających duże okna wykorzystuje się zwykle aluminiowe bądź stalowe profile rurowe, kwadratowe lub prostokątne. Te drugie mogą być ze stali nierdzewnej lub zwykłej, ocynkowanej i malowanej. Często ramy konstrukcyjne wypełniają pionowe lub poziome pręty albo tafle i płyty z różnych materiałów - ze szkła, z drewna, blachy, siatki stalowej lub elementów włókno-cementowych. Funkcję balustrady mogą też pełnić samonośne tafle ze szkła lub z poliwęglanu. Jako wypełnienie lub podstawowy element balustrady powinno się wykorzystywać szkło bezpieczne klasy P3, klejone folią PVB. Do jego zamocowania używa się specjalnych systemowych łączników przeznaczonych do szkła.

Mocowanie balustrady w ścianie

W jednowarstwowej. Montaż można wykonać na dowolnym etapie budowy, bo w tym przypadku balustrada zawsze będzie przytwierdzona do warstwy konstrukcyjnej. Mocowanie może być więc ukryte w ościeżu i wtedy osłona nie wystaje poza lico fasady. Zabezpieczenie okna często też mocuje się do czoła ściany, używając do tego łączników mechanicznych.

W dwuwarstwowej. Odpada osadzenie balustrady we wnęce okiennej, gdyż obecnie w takich ścianach okna montuje się przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej lub nawet poza nią. Najprościej jest przytwierdzić do muru stalowe marki (płytki z przyspawanymi kotwami z prętów żebrowanych), do których mocuje się wsporniki przechodzące przez ocieplenie. Elementy mocujące mechanicznie przytwierdza się do muru, zawsze przed ułożeniem ocieplenia. Później balustradę można przymocować tylko odpowiednio długimi, wklejanymi kotwami chemicznymi (łącznikami iniekcyjnymi).

W trójwarstwowej. Wsporniki rozmieszcza się tak, aby trafiały w spoiny cegły okładzinowej lub kamienia i sięgały do warstwy nośnej. Wystają one przed zewnętrzną warstwę ściany i po jej wykończeniu montuje się do nich balustradę.

Zapisz się na NEWSLETTER! Zobacz PRZYKŁAD


Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wymiana okien dachowych: ile to kosztuje
Loggia czyli anty... balkon
Budynek wielorodzinny – kompleksowe podejście do projektowania i realizacji

Skomentuj:

Balustrady w oknach na piętrze

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej