Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Stelaż podtynkowy do nietypowej łazienki

Tekst Anna Dąbrowska-Makara
Niski stelaż podtynkowy z przyciskiem zamontowanym poziomo - Fot. VILLEORY&BOCH

Bywają takie sytuacje, kiedy zastosowanie standardowych rozwiązań nie jest możliwe. Dotyczy to także stelaży łazienkowych.

Jeśli planujemy montaż podwieszanej miski ustępowej, a do dyspozycji mamy tylko mało wdzięczne miejsce - na przykład pod oknem, grzejnikiem lub na ściance kolankowej na poddaszu, konieczne może okazać się kupno stelaża niższego niż tradycyjny. Sytuacje, w których pojawia się potrzeba wykorzystania nietypowych stelaży, zdarzają się jednak znacznie częściej, niż nam się wydaje.

Najpopularniejsze stelaże podtynkowe mają od 112 do 120 cm wysokości i kupuje się je od ręki w sklepach budowlanych.

Niskie stelaże mają wysokość 82 lub 98 cm i dostępne są wyłącznie na specjalne zamówienie, co wiąże się nie tylko z oczekiwaniem na nie, ale też z wyższą ceną - nawet o 20- -30%.

Zawieszenie na stelażu miski ustępowej jest praktyczne, bowiem ułatwia sprzątanie podłogi. Na ścianie widać wówczas tylko ładne urządzenie, a wszystkie jego elementy, takie jak spłuczka oraz przyłączenie wodne i kanalizacyjne, są wewnątrz niej ukryte. Do tego zabudowa mechanizmu spłukującego wycisza odgłos napełniania spłuczki wodą.

Miejsce montażu

Jeśli montaż miski ustępowej zaplanowano na ścianie pod oknem, potrzebny będzie stelaż o wysokości 82 cm, na której standardowo umieszcza się parapety okna.

82-centymetrowy stelaż sprawdzi się także wtedy, kiedy miskę ustępową planujemy usytuować pod stałymi elementami wyposażenia łazienki - grzejnikiem, szafką wnękową lub na wybudowanej ściance-wyspie. W takiej sytuacji pasować może również stelaż wyższy, na przykład o wysokości 98 cm.

Zabiegiem zwiększającym funkcjonalność łazienki jest przedłużenie blatu umywalki i wykorzystanie go jako półki na kosmetyki. Miska ustępowa znajduje się wówczas pod blatem, a umywalka - nad nim. W takiej sytuacji potrzebny będzie stelaż o wysokości 98 cm.

Niski stelaż można też wykorzystać do zawieszenia miski ustępowej w łazience na poddaszu - na ściance kolankowej. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z toalety w takim miejscu może utrudniać skośny sufit. Najlepiej wtedy powiesić miskę ustępową bezpośrednio pod oknem połaciowym.

Przycisk spłukujący chowa się za deską

W większości niskich stelaży przycisk spłukujący można zamontować zarówno pionowo, jak i poziomo.

W wyposażeniu stelaża znajduje się skrzynka montażowa do przycisku, którą można założyć otworem rewizyjnym do góry bądź do przodu - jedynie od tego zależy, gdzie umieścimy przycisk.

Jeśli przycisk spłukujący zamontowano pionowo, zwykle znajduje się niżej niż w tradycyjnym stelażu - nie widać go, kiedy deska sedesowa jest podniesiona. Wymusza to na osobach korzystających z toalety konieczność opuszczania deski przed spuszczeniem wody, co można uznać za dodatkową zaletę niskich stelaży. Ale są też i wady - zdarzają się bowiem przypadkowe uruchomienia przycisku podczas opierania się o deskę. W wysokich stelażach problem znika, bo przycisk spłukujący można zamontować jedynie pionowo.

Niższy, ale głębszy

To, ile miejsca zajmie w łazience stelaż, zależy również od jego głębokości. Im jest ona mniejsza, tym bardziej płaski jest zbiornik na wodę.

Niskie stelaże mają około 16 cm głębokości i zajmują więcej miejsca niż te o standardowej wysokości. Najbardziej płaskie stelaże mają zaledwie 11 cm.

W zbiorniku mieści się 6-9 l wody. Spłukiwanie miski następuje po wciśnięciu przycisku. Może być on podzielony na dwie części, z których naciśnięcie jednej uwalnia całą wodę ze zbiornika, a drugiej - jej część. W innej wersji pojedynczy przycisk ma funkcję Stop - powtórne jego naciśnięcie zatrzymuje wypływ wody.

Montaż stelaża

Niskie stelaże podtynkowe przeznaczone są zarówno do zabudowy mokrej, jak i suchej.

Na mokro. Stelaż taki przykręca się do murowanej ściany działowej, a po podłączeniu wszystkich elementów obmurowuje. Jego części konstrukcyjne to stopy montażowe przykręcane do podłogi oraz rama ze stalowego profilu, który przenosi obciążenia na podłogę, z uszami do zamocowania do ściany.

Na sucho. Stelaż taki ustawia się przy ścianie pełnej i zabudowuje płytami gipsowo-kartonowymi lub montuje w lekkich ścianach działowych.

Składa się on ze stalowej ramy, która w dolnej części ma wysuwane nogi służące do zamocowania stelaża na podłodze. Taka sztywna konstrukcja bez problemu przenosi ciężar zarówno zawieszonych na niej urządzeń, jak i użytkownika.

Ważne szczegóły

Zbiornik spłuczki w stelażu podtynkowym powinien być wykonany metodą rozdmuchiwania, a nie przez klejenie. Rozszczelnienie jego zwartej bryły jest praktycznie niemożliwe - chyba, że zostanie uszkodzona mechanicznie. Dobrze też, jeśli rura doprowadzająca do zbiornika wodę została wcześniej zintegrowana ze zbiornikiem, a nie była łączona z nim na uszczelki.

Otwór rewizyjny w zbiorniku powinien być na tyle duży, aby łatwo dało się z niego wyjąć zawory. Jeśli nie mamy co do tego pewności, warto poprosić sprzedawcę, aby nam tę czynność zademonstrował.

* * *

Stelaże niskie mogą być wykorzystane także do montażu umywalki lub bidetu. Wszystkie spełniają podstawowe normy maksymalnego obciążenia statycznego, które dla miski ustępowej i bidetu wynosi 400 kg, a dla umywalki - 200 kg.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Przyciski do stelaży podtynkowych
Stelaż podtynkowy - tajemnica eleganckiej łazienki
Sedes i bidet - od zakupu do montażu

Skomentuj:

Stelaż podtynkowy do nietypowej łazienki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej