Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Mapa ewidencyjna - co zawiera i gdzie ją uzyskać?

Red.
Jeśli przebieg granic działki nie został określony prawidłowo należy przeprowadzić rozgraniczenie nieruchomości - Rys. Małgorzata Ślińska

Mapa ewidencyjna zawiera zbiór informacji związanych z katastrem nieruchomości, takie jak granice działek, ich numeracje, powierzchnie, a także lokalizację budynków i innych obiektów na terenie danej nieruchomości. Można ją uzyskać w urzędach gminy lub urzędzie miasta, które są odpowiedzialne za prowadzenie ewidencji gruntów i budynków. Mapa ewidencyjna zwana również mapą katastralną i jest uzupełnieniem mapy zasadnicze

Co to jest mapa ewidencyjna? Do czego służy?

Mapa ewidencyjna , również jako mapa katastralna – wielkoskalowe , standardowe opracowanie kartograficzne tworzone na podstawie zbiorów danych ewidencji gruntów i budynków zawartych w bazach danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego .

Mapa ta obrazuje dane ewidencyjne zawarte w informatycznym systemie komputerowym, stanowiąc wraz z rejestrem gruntów, rejestrem budynków, rejestrem lokali, kartotekę budynków i lokali oraz ewidencję gruntów i budynków.

Treścią mapy ewidencyjnej są między innymi:

  • granice: państwa, jednostek zasadniczego podziału terytorialnego, jednostek ewidencyjnych, obrębów, działek, rejonów statystycznych;
  • znaki graficzne siatki kwadratów, z  których przynajmniej dwa widoczne w  obszarze mapy powinny być opisane współrzędnymi.

opis i kontury użytków gruntowych

  • znaczenia punktów granicznych i numery działek;
  • kontury budynków, użytków gruntowych oraz klas gleboznawczych i ich oznaczenia;

Mapa ta zawiera również dane opisowo-informacyjne, w szczególności dotyczące:

  • nazw jednostek zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, ulic, placów, uroczysk, cieków, zbiorników wodnych i innych obiektów geograficznych;
  • oznaczenia jednostek ewidencyjnych i obrębów;
  • numerów dróg publicznych oraz numerów porządkowych i ewidencyjnych budynków.

Mapa ewidencyjna, w zależności od stopnia zurbanizowania terenu i struktury władania gruntów, sporządza się w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000 lub 1:5000 w zależności od zurbanizowania terenu i struktury władania gruntami. Do opracowania mapy ewidencyjnej stosuje się standardy techniczne dla mapy zasadniczej.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy I Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków

§ 1. Zakres regulacji rozporządzenia
Rozporządzenie określa:

  1. szczegółowy zakres informacji objętych ewidencją gruntów i budynków, zwanej dalej „ewidencją”;
  2. rodzaje budynków i lokali, które nie są wykazywane w ewidencji;
  3. sposób zakładania i prowadzenia ewidencji
  4. ;szczegółowe zasady wymiany danych ewidencyjnych;
  5. sposób i terminy sporządzania powiatowych, wojewódzkich i krajowych zestawień zbiorczych danych objętych ewidencją;
  6. zakres informacji objętych rejestrem cen nieruchomości.

Jak uzyskać mapę ewidencyjną? Formalności

Aby uzyskać mapę ewidencyjną, należy zwrócić się do odpowiednich urzędów lub instytucji , które zajmują się prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków. W Polsce takie zadanie spoczywa na starostach (w miastach na prawach powiatu). Poniżej przedstawiam kroki, które można podjąć w celu uzyskania mapy ewidencyjnej:

  1. Pierwszym krokiem jest ustalenie, który urząd prowadzi ewidencję gruntów i budynków dla danego obszaru, w którym znajduje się interesująca cię nieruchomość. Możesz skontaktować się z urzędem gminy, starostwem powiatowym lub urzędem miasta, w zależności od lokalizacji nieruchomości.
  2. Przygotuj niezbędną dokumentację, która może być wymagana do uzyskania mapy ewidencyjnej. Może to obejmować dane identyfikacyjne nieruchomości, numery działek ewidencyjnych, numery ksiąg wieczystych, umowę kupna-sprzedaży, dowód osobisty lub inne dokumenty potwierdzające twoje prawa do nieruchomości.
  3. W urzędzie dostaniesz do wypełnienia odpowiednie formularze lub wniosek, który będzie potrzebny do rozpoczęcia procedury uzyskania mapy ewidencyjnej.
  4. W niektórych przypadkach, za uzyskanie mapy ewidencyjnej może być wymagana opłata. Upewnij się, czy istnieją jakiekolwiek opłaty i ureguluj je w sposób przewidziany przez urząd.
  5. Po zebraniu dokumentacji i wypełnieniu formularzy, złożyć wniosek o uzyskanie mapy ewidencyjnej w odpowiednim urzędzie.

Oczekiwanie na rozpatrzenie: Po złożeniu wniosku, będziesz musiał poczekać na rozpatrzenie i uzyskanie mapy ewidencyjnej. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym obłożenia pracą urzędu.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, będziesz mógł odebrać mapę ewidencyjną w urzędzie lub zostanie ona przesłana do ciebie pocztą.

Wniosek o udostępnienie mapy zasadniczej lub mapy ewidencji gruntów i budynków w Warszawie znajdziesz na stronie https://warszawa19115.pl/web/guest/-/wniosek-o-udostepnienie-mapy-ewidencji-gruntow-i-budynkow-lub-mapy-zasadniczej

Kto wydaje mapę ewidencyjną?

W Polsce mapy ewidencyjne są wydawane przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który działa przy Starostwie Powiatowym.

Ile trzeba czekać na wydanie mapy ewidencyjnej?

Czas oczekiwania na wydanie mapy ewidencyjnej może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od obłożenia pracą w danym urzędzie, skomplikowania procedur, dostępności danych, oraz innych czynników administracyjnych.

Ile kosztuje mapa ewidencyjna działek?

Mapę z numerami działek ewidencyjnych można uzyskać np. w starostwach powiatowych i w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Kopia mapy ewidencyjnej jest odpłatna, a koszt takiej usługi jest ustalony na podstawie załącznika do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Cena kopii mapy z działkami ewidencyjnymi wynosi 120 złotych, natomiast za każdą następną działkę w danym obrębie należy zapłacić 12 złotych. Opłatę wnosi się przy składaniu wniosku o uzyskanie mapy ewidencyjnej, a w tym przypadku wynosi zaledwie 5 zł, co jest bardzo niskim kosztem

Czym różni się mapa ewidencyjna od zasadniczej?

Mapa ewidencyjna i mapa zasadnicza są dwoma różnymi dokumentami stosowanymi w różnych kontekstach, związanymi z ewidencją gruntów i budynków oraz planowaniem przestrzennym. Oto główne różnice między nimi:

Mapa ewidencyjna:

Jest dokumentem urzędowym prowadzonym przez starostę (w miastach na prawach powiatu) lub prezydenta miasta na prawach powiatu.
Służy do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz identyfikacji działek i budynków.
Zawiera informacje o granicach działek, ich numeracji, powierzchniach, lokalizacji budynków i innych obiektów na nieruchomości.
Ma charakter administracyjny i ma na celu zapewnienie wiarygodnych danych o nieruchomościach.

Mapa zasadnicza:

Mapa zasadnicza zawiera podstawowe i niezbędne informacje o usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, budynków, gruntów, sieci uzbrojenia terenu, całej infrastrukturze technicznej, przebiegu ogrodzeń itp.
Jest dokumentem opracowanym w ramach planowania przestrzennego danego obszaru, najczęściej przez jednostki samorządu terytorialnego (gminy, miasta).
Stanowi element planu zagospodarowania przestrzennego danego terenu, który określa przeznaczenie i sposób zagospodarowania poszczególnych obszarów.
Zawiera bardziej szczegółowe informacje, takie jak rozmieszczenie dróg, terenów zieleni, obszarów zabudowy, itp.
Ma charakter strategiczny i ma na celu racjonalne planowanie i zagospodarowanie przestrzeni na danym terenie.
Podsumowując, mapa ewidencyjna służy do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz dostarczenia informacji o nieruchomościach, podczas gdy mapa zasadnicza jest elementem planowania przestrzennego i określa zasady zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze. Zarówno mapa zasadnicza, jak i mapa ewidencyjna powstają w urzędach. Na ich podstawie geodeta sporządza m.in. mapę dla celów projektowych.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Służebność drogi koniecznej
Podział działki
Działka bez drogi

Skomentuj:

Mapa ewidencyjna - co zawiera i gdzie ją uzyskać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej