Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sposób na liście w ogrodzie

Odpowiada: Iwona Dąbrowska
Kosz na liście - Fot. Fiskars

Nie wiem, jak sobie poradzić jesienią z masą opadłych liści. Na pewno nie chcę robić tak, jak większość moich sąsiadów, czyli palić liści w ognisku. Maria Olszewska, Płońsk

1. Co zamiast grabi?

2. Jak wybierać odkurzacz ogrodowy?

3. Co zrobić z zebranymi liśćmi?

4. Jak przyspieszyć rozkład liści w pryzmie kompostowej?

1. Grabie czy odkurzacz

Do sprzątania liści z niewielkich powierzchni wystarczą miotłograbie, czyli przyrząd z wachlarzowo ułożonych płaskowników lub drucików - często o regulowanym rozstawie. Na dużej działce z licznymi drzewami zbieranie liści mogą ułatwić odkurzacze ogrodowe. Mają one funkcję zdmuchiwania, dzięki której można zgromadzić liście w jednym miejscu znacznie szybciej i mniejszym wysiłkiem niż grabiami. Mogą też zasysać liście do worka - tak jak odkurzacze domowe zasysają kurz.

Prawie wszystkie modele odkurzaczy oprócz zasysania liści od razu je rozdrabniają. Dzięki temu nawet 10-krotnie zmniejszają ich objętość, a zatem rzadziej trzeba opróżniać worek, co oczywiście skraca czas pracy, a sam "zbiór" zajmuje znacznie mniej miejsca. Pocięte liście szybciej rozkładają się w kompoście.

2. Jak dobrać odkurzacz na swoją działkę

Zależnie od wielkości działki i jej "obciążenia" liśćmi dobiera się odkurzacz odpowiedniej mocy. Można też wybierać spośród modeli cięższych lub lżejszych, z różnym sposobem przełączania z funkcji ssania na funkcję zdmuchiwania, z napędem elektrycznym lub spalinowym.

Funkcje ssania i zdmuchiwania. Mają je wszystkie odkurzacze ogrodowe, różnią się tylko sposobem przełączania tych funkcji. Odkurzacze, w których przełączanie polega tylko na przestawieniu pozycji dźwigni, mają mniejszą moc i dlatego sprząta się nimi dłużej. W większości odkurzaczy zmiana z funkcji ssania na zdmuchiwanie i na odwrót wymaga jednak przemontowania urządzenia.

Moc. Powinna być tym większa, im więcej jest liści do zbierania. Odkurzanie urządzeniem zbyt małej mocy (np. 650 W) trzeba by często przerywać, aby nie dopuścić do przegrzania silnika.

Ciężar. To ważna cecha, bo większość odkurzaczy podczas pracy trzyma się po prostu w rękach, a wraz z nimi nosi się też zbierane do worka liście. Specjalny pas na ramię i rolka prowadząca na końcu dyszy tylko nieznacznie zmniejszają to obciążenie. Ciężar odkurzaczy zawiera się w granicach od 2,8 kg do 7 kg, ale z zebranymi liśćmi ważą kilka kilogramów więcej.

Oprócz odkurzaczy, które na czas pracy zawiesza się na ramieniu, są też urządzenia na kołach, które popycha się przed sobą jak kosiarkę. Największe modele są nawet samojezdne, to znaczy nie wymagają popychania. Im większe urządzenie, tym większy może mieć zbiornik na liście i tym mniej czasu potrzeba na jego opróżnianie.

Silnik. Najczęściej elektryczny, rzadziej spalinowy. Odkurzacze elektryczne wymagają stosowania szczególnych środków ostrożności: nie wolno używać ich podczas deszczu, zaraz po opadach ani wtedy, gdy w powietrzu jest dużo wilgoci.

Sprzątanie odkurzaczem spalinowym jest łatwiejsze ze względu na brak przewodu zasilającego.

3. Pozbyć się czy wykorzystać

Wywóz. Najprościej jest zlecić wywóz liści firmie wywożącej śmieci, która odbierać je będzie spakowane w worki foliowe. Koszt wywozu worka 120-litrowego wynosi średnio 10 zł. Możliwy jest też wywóz luzem, ale trzeba wtedy zapłacić dodatkowo za czasochłonny załadunek.

Odbiorem liści mogą być zainteresowani okoliczni rolnicy, liście nadają się bowiem na ściółkę do obory.

Pagórki. Zbierane co roku liście mogą posłużyć do kształtowania na działce niewielkich wzniesień. Doskonale się do tego nadają, zwłaszcza że z czasem zmieniają się w podłoże, w którym można sadzić rośliny. W miejscu przeznaczonym na pagórek zbiera się górną warstwę gleby i odkłada ją na bok, po czym usypuje się pagórek z liści i przykrywa go tą odłożoną ziemią. Można też wykopać głębszy dół, by liście przykryć grubszą warstwą gleby, wtedy bowiem szybciej osiądą. Na powierzchni pagórka warto od razu wysiać trawę, dzięki czemu stanie się on elementem ozdobnym ogrodu. Z posadzeniem krzewów czy drzew trzeba poczekać co najmniej rok, aż podłoże przestanie się uginać pod ciężarem człowieka.

Kompostowanie. Najtańszy sposób na uporanie się z liśćmi - nic nie kosztuje, a dostarcza cennego naturalnego nawozu. Liście można kompostować na pryzmie lub w obszernej skrzyni z drewna lub siatki. Jeżeli na działce znajduje się kilkanaście dużych drzew liściastych, trzeba na ich zgromadzenie przeznaczyć powierzchnię 3-6 m2. Termokompostowniki, czyli pojemniki z tworzywa, które można kupić w sklepach ogrodniczych, raczej się do tego nie nadają ze względu na zbyt małą pojemność.

Użyźnianie gleby. Jeśli działka nie jest jeszcze zagospodarowana, liście można przykopywać z glebą. Zysk będzie podwójny, bo kłopotliwe liście rozluźnią glebę i wzbogacą ją w próchnicę. Liście rozsypane i rozgrabione na powierzchni gleby przekopuje się, odwracając każdą skibę tak, by znalazły się na spodzie.

4. Przyspieszanie kompostowania

Liście drzew - zwłaszcza twarde, jak dębowe - rozkładają się w kompoście dwa-trzy lata, ale można ten proces przyspieszyć, jeśli będziemy:

- wrzucać do kompostu liście rozdrobnione - odkurzaczem ogrodowym, rozdrabniaczem do gałęzi lub zwykłą kosiarką do trawy;

- układać w kompoście warstwy luźnego materiału, na przykład: gałązek;

- polewać kompost wodą w czasie suszy, a na zimę okrywać słomą;

- posypywać warstwy liści wapnem palonym lub węglanowym (10 kg na 1 m3 kompostu);

- wprowadzać do pryzmy hodowle dżdżownic albo stosować szczepionkę bakteryjną (starter), na przykład Activit, Kompostin, Radivit;

- dodawać do świeżo zakładanej pryzmy nierozłożone resztki z poprzedniego kompostu - działają jak zakwas w cieście chlebowym;

- dodawać do kompostu obornika.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Odkurzacz ogrodowy
Okrywamy rośliny ogrodowe na zimę
Koniec sezonu w ogrodzie

Skomentuj:

Sposób na liście w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej