Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ciepłe parapety

Jan Wrześniak
Kształtka parapetowa ze styropianu - Fot. Aluplast

Wkrótce będą montować w moim domu okna z PVC. Wykonawca poleca mi ułożenie pod nimi specjalnej płyty styropianowej. Czy stosuje się takie rozwiązanie? Marian R., Dęblin

Okna - zwłaszcza te o bardzo dobrych parametrach termicznych - wymagają właściwego montażu. Najsłabszym punktem przy ich montażu jest styk ościeżnicy (ramy okiennej) z otworem w ścianie domu (ościeżem), a zwłaszcza jego dolną częścią. Przez to miejsce ucieka z domu ciepło. Wprawdzie nie da się temu całkowicie zapobiec, ale można postarać się, by straty energii były jak najmniejsze.

Sposoby na zatrzymanie ciepła

By jak najmniej ciepła uciekło z domu przez szczelinę pomiędzy ościeżnicą okna a ościeżem, dokładnie wypełnia się ją elastycznym materiałem izolacyjnym - zwykle pianką poliuretanową. Nie służy ona do mocowania okna, lecz stanowi izolację termiczną, którą dodatkowo należy zabezpieczyć przed wilgocią zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Najczęściej stosowane jest uszczelnienie z silikonu lub elastycznej masy akrylowej, ale używa się również folii lub taśm paroszczelnych (od wewnątrz) oraz paroprzepuszczalnych (od zewnątrz).

Największa do zaizolowania przestrzeń znajduje się pod parapetem. Straty ciepła będą mniejsze, gdy oprócz ciepłego montażu okna, zostanie zastosowana specjalna kształtka ze styropianu, zwana przez producentów styropianowym blokiem podparapetowym lub ciepłym parapetem. Jej wykorzystanie znaczenie ułatwia właściwe zaizolowanie termiczne miejsca pod parapetami - wewnętrznym i zewnętrznym. Folie i taśmy paroizolacyjne i paroprzepuszczalne układa się wtedy tylko na trzech pozostałych krawędziach ościeżnicy.

Kształtki ze styropianu

Ciepłe parapety wytwarza się ze styropianu. Są więc lekkie i łatwe w obróbce, a przede wszystkim mają dobre właściwości cieplne. Styropianowe profile izolują termicznie miejsce między ościeżnicą a ścianą. Eliminują również mostki cieplne, powstające w niewypełnionych pianką poliuretanową miejscach po klinach montażowych. Ich kształt musi być jednak zawsze dopasowany do zastosowanego profilu okiennego.

Wykorzystanie ciepłego parapetu znacznie skraca czas montażu okna. Przy jego wykorzystaniu nie jest potrzebne pracochłonne ustawianie okna w ościeżu i stosowanie klocków podporowych.

Kształtkę ze styropianu ustawia się na ścianie zewnętrznej i mocuje do muru za pomocą kleju konstrukcyjnego (ościeże wyrównane gładzią cementową) lub zaprawy termoizolacyjnej (ościeże z większymi nierównościami). Po zamocowaniu profili, wstawia się ościeżnicę okna i mocuje ją do ścian domu.

Dużą zaletą styropianowego bloku jest też uformowanie na nim obustronnego spadku, specjalnie pod parapety. Dzięki temu nie jest konieczne przygotowanie podłoża do montażu parapetów - zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wymiana parapetów
Zanim kupisz parapet
Pomysł na parapet

Skomentuj:

Ciepłe parapety

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej