Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Ocieplenie dachu: energooszczędny materiał izolacji dachu

Marcin Kunicki
Styropianem można ocieplać połacie dachu nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz. Specjalne kształtki ułatwią również układanie pokrycia - Fot. Lipińscy Domy

Przy wyborze konkretnego materiału do izolacji dachu, warto sprawdzić jego wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Im będzie on mniejszy, tym korzystniej. Będziemy mogli znacznie lepiej ocieplić dach.

Wełna mineralna. Jest najczęściej wybieranym materiałami do izolacji dachu skośnego. Nie ma znaczenia, czy będzie to wełna kamienna (skalna), czy szklana. Parametry cieplne obydwu materiałów są podobne. Tradycyjnie, spośród wyrobów z wełny mineralnej do ocieplania połaci stosuje się przede wszystkim płyty lub maty z wełny mineralnej o małym ciężarze objętościowym i dużej sprężystości. Łatwo dopasowują się do izolowanej przestrzeni i dokładnie ją wypełniają.

Styropian. Zazwyczaj izoluje się nim cieplnie dachy płaskie o odwróconym układzie warstw. W zasadzie jednak nie ma przeszkód, by do ocieplenia dachów stromych zastosować styropian. Ma on dobre właściwości termoizolacyjne, które zachowuje nawet w kontakcie z wilgocią. Jest też odporny na rozwój pleśni i grzybów. Jego specjalna odmiana przeznaczona do termoizolacji dachów stromych jest oznaczona jako poddasze. Płyty te różnią się od zwykłych tym, że mają podłużne nacięcia. Powodują one, że styropian rozpręża się pomiędzy krokwiami. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest nie większy niż 60°, można zastosować specjalne kształtki dachowe, wykonane ze styropianu. Zastępują one łaty i kontrłaty stanowiąc konstrukcję nośną dla pokryć z dachówek i blachodachówek. Wymagają jednak sztywnego poszycia krytego papą.

Pianka PIR. Staje się ona coraz popularniejsza. Wykonuje się z niej twarde płyty z krawędziami wyprofilowanym na pióro- -wpust. Są one polecane do układania od zewnątrz jako izolacja nakrokwiowa. W ten sposób ograniczone jest ryzyko powstawania mostków termicznych i nie zmniejsza to kubatury poddasza. Zastosowanie takich płyt nie tylko stanowi ocieplenie dachu, lecz także zabezpiecza więźbę przed zmianami temperatury i wilgotności. Nie zasłania również krokwi i belek, które widoczne od dołu mogą stanowić dekorację wnętrz pod dachem.

Warstwa wstępnego krycia

Właściwie nie ma większego wpływu na późniejszą energooszczędność dachu. Rodzaj materiału, z którego ma być wykonana warstwa wstępnego krycia, powinien być jedynie dostosowany do planowanego rodzaju pokrycia dachowego. Pod dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówkę zwykle układa się membranę dachową i wykonuje ruszt z kontrłat i łat. Z kolei gonty bitumiczne i blacha płaska wymagają sztywnego poszycia (najlepiej z wodoodpornych płyt OSB lub mfp) krytego papą.



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Ekspertyza starego ocieplenia domu
Projekty domów: energooszczędny dom z użytkowym poddaszem
Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego

Skomentuj:

Ocieplenie dachu: energooszczędny materiał izolacji dachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej