Naprawa dachu z dachówek ceramicznych
Nie zawsze wystarczy umycie dachu, by znów wyglądał jak nowy. Czasem konieczne jest przeprowadzenie niewielkiej naprawy dachu.
Naprawa dachu z dachówki ceramicznej
Silny wiatr i zmiany temperatury są przyczyną powstawania na powierzchni dachówek rys i pęknięć. Uszkodzone pojedyncze dachówki trzeba wymienić. Problemem może być jedynie brak zapasowych. Nawet jeśli uda się je dokupić, mogą się od starych różnić kolorystycznie. W takiej sytuacji dobrze jest zdemontować pokrycie przynajmniej z fragmentu połaci i przemieszać dachówki.
Wymiana dachówki
Większy kłopot mają właściciele starych dachów, którzy nie zostawili dachówek zapasowych lub już je wykorzystali. Może się okazać, że potrzebny model nie jest już produkowany. Zwykle trzeba kupić nowe o bardzo podobnym wyglądzie. By uniknąć wyróżniających się "łat", można zdjąć stare dachówki z mniej widocznego miejsca połaci i ten fragment pokryć nowymi, a starymi uzupełnić miejsce po uszkodzonych.
Wymiana dachówki od środka
Wymiana dachówki "od środka" nie jest standardową procedurą, ponieważ większość prac związanych z wymianą pokrycia dachowego odbywa się na zewnątrz, bezpośrednio na dachu. W przypadku dachówki cementowej (i każdego innego pokrycia dachowego), dostęp do samego pokrycia od wewnątrz budynku, czyli od strony poddasza, jest zazwyczaj ograniczony i nieefektywny. Jednakże, w pewnych sytuacjach, prace "od środka" mogą dotyczyć elementów konstrukcyjnych, izolacji lub zabezpieczeń.
Mocowanie dachówki karpiówki do łat
Metoda usunięcia uszkodzonych dachówek zależy od sposobu ich mocowania do drewnianych łat. Na stałe do łat mocuje się karpiówki. By je wymienić, trzeba usunąć gwoździe. Pozostałe modele na większej części połaci tylko zahacza się o łaty wyprofilowanymi zaczepami, jedynie niektóre są zamocowane do nich klamrami. Przy wyjmowaniu uszkodzonej dachówki, trzeba sąsiednie dachówki z wyższego rzędu unieść i podłożyć pod nie kliny (ewentualnie zdjąć klamrę). Gdy dachówki mają ukształtowane na krawędziach zamki, które się wzajemnie zazębiają, konieczne jest podważenie również dachówki sąsiedniej z tego samego rzędu. W pozostałym po starej dachówce miejscu mocuje się nową dachówkę. W ten sam sposób w trakcie naprawy dachu wymienia się większy fragment pokrycia.
Jak uszczelnić dach z dachówki
Aby uszczelnić dach z dachówki, najpierw należy sprawdzić stan dachówek i wymienić te, które są uszkodzone lub przesunięte. Ważne jest również, aby skontrolować stan membrany dachowej pod dachówkami, która chroni przed wilgocią i wiatrem. Miejsca styku dachówek z kominami, oknami dachowymi czy kalenicą warto uszczelnić za pomocą taśm dekarskich lub silikonu. Obróbki blacharskie wokół komina, czyli fartuchy, powinny być szczelne i w razie potrzeby naprawione. Dodatkowo, system rynnowy musi być drożny i sprawny, aby skutecznie odprowadzać wodę z dachu.
Naprawa dachu a obróbki blacharskie
Kosz. Chociaż konkretne rozwiązania mogą się różnić, to najczęściej kosze (oprócz tych przy lukarnach) schodzą aż do rynny u dołu połaci. Bywa, że kosz jest nieodpowiednio wyprofilowany i zakończony w niepoprawny sposób. Często też obróbka kosza jest mocowana gwoździami do łaty i niewłaściwie połączona z membraną dachową. Taki kosz należy zdemontować i wstawić w jego miejsce nowy. Obróbkę powinno się zamocować do łat specjalnymi klamrami, a połączenie z połacią dachową należy uszczelnić, wykorzystując klin kosza.
Komin. Częstym powodem napraw jest przeciekanie dachu w tym miejscu spowodowane połączeniem obróbki komina z połacią na sztywno. Tymczasem konstrukcja dachu odkształca się pod wpływem wiatru, ugina pod ciężarem śniegu, a blacha i mur inaczej rozszerzają się i kurczą wskutek działania temperatury. Nowa obróbka powinna składać się z czterech elementów - przedniego, dwóch bocznych i tylnego. Zależnie od wysokości komina, każdy z tych elementów wykonuje się z jednego lub dwóch kawałków blachy. Obróbkę z jednego kawałka przytwierdza się do ścian komina tradycyjną metodą, zwaną na wydrę. Jeśli obróbka jest z dwóch elementów, górny mocuje się do komina kołkami, a dolny do konstrukcji dachu.
Kalenica. Dach w tym miejscu zabezpiecza się taśmami wentylacyjnymi i wykańcza gąsiorami. Zdarza się, że są one zbyt wysoko zamocowane, co powoduje nieszczelności. Należy zdemontować gąsiory i taśmy oraz obniżyć łatę kalenicową.
Akcesoria dachowe
Gdy uszkodzony został metalowy wspornik, najlepiej nowy stopień lub ławę kominiarską albo też płotek przeciwśniegowy zamontować na dachówce z fabrycznie uformowanym uchwytem. Trzeba jedynie wymienić zwykłe dachówki na specjalne.
Do akcesoriów montowanych na pokryciach ceramicznych i cementowych oferowane są specjalne dachówki z wyprofilowanymi lub mocowanymi fabrycznie uchwytami
Konieczność remontu dachu to często skutek błędów popełnionych przy jego budowie i kryciu. Dlatego lepiej podczas remontu nie szukać na siłę oszczędności, nie przyspieszać tempa pracy i nie ignorować zaleceń fachowców.
Naprawa rynien
Elementy długie należy wymienić na nowe. Czasami można ponownie wykorzystać stare, po odpowiednim przycięciu i zastosowaniu kształtki łączącej.
Przeciekanie w miejscach połączeń rynien i rur jest zwykle spowodowane ich pęknięciem lub rozszczelnieniem. Pęknięte elementy należy wymienić na nowe. Gdy przeciek spowodowany jest nieszczelnością, w systemach z PVC można wymienić zużytą uszczelkę na nową. Nie zaleca się stosowania uszczelniaczy (np. silikonów lub taśm dekarskich). Ograniczają one rozszerzalność termiczną materiału i powodują uszkodzenie połączonych w ten sposób elementów.
Masy i taśmy uszczelniające stosuje się natomiast podczas napraw elementów wykonanych z metalu. Każdy z producentów takich systemów zaleca stosowanie odpowiednich do tego celu preparatów. W sprzedaży dostępne są uszczelniacze kauczukowe, bitumiczne, silikonowe. Warto wybrać taki rodzaj uszczelniacza, który można pomalować - wówczas zaklejone miejsca nie będą odróżniały się od reszty rynny.
Zobacz też
Stara dachówka cementowa
Stara dachówka cementowa to rodzaj pokrycia dachowego, które było popularne w połowie XX wieku. Jest wykonana z cementu, piasku oraz wody, a czasem wzbogacana dodatkami, które zwiększają jej trwałość. Dachówki cementowe są mocne, ciężkie i stosunkowo tanie w produkcji, co czyniło je popularnym wyborem.
Cechy starej dachówki cementowej:
Materiał: Beton (mieszanka cementu i piasku) z ewentualnymi dodatkami chemicznymi.
Trwałość: Wytrzymałe na warunki atmosferyczne, chociaż z czasem mogą się kruszyć lub tracić kolor.
Kolor: Z biegiem lat kolor dachówek może blaknąć. Na starych dachówkach może pojawić się porost mchu lub alg.
Waga: Cięższe niż dachówki ceramiczne, co wymaga solidnej konstrukcji dachu.
Kształt: Występują w różnych kształtach, ale zazwyczaj są bardziej płaskie niż dachówki ceramiczne.
Jeśli masz dach pokryty starą dachówką cementową i planujesz wymianę lub konserwację, ważne jest, aby sprawdzić jej stan, zwłaszcza czy nie ma pęknięć, odłamań lub oznak zużycia.
Skomentuj:
Naprawa dachu z dachówek ceramicznych