Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Termostaty: sterowanie ciepłem

Tadeusz Michałowski
Głowica Living Eco, elektroniczna, biała, Danfoss, 243 zł - Fot. producent

Grzejnikowe zawory z głowicami termostatycznymi to nie tylko duża wygoda dla domowników. Dają także bardzo wymierne korzyści, bo dzięki nim oszczędności w opłatach za ogrzewanie mogą sięgać nawet 20 procent!





Jeszcze nie tak dawno zaworem grzejnikowym trzeba było sterować ręcznie. Gdy go odkręciliśmy, w pomieszczeniu robiło się cieplej (i odwrotnie). Niestety, były na ogół zawodne; zbyt częste regulowanie temperatury szybko powodowało rozszczelnienie zaworu - zaczynała kapać z niego woda, co skutecznie odstraszało od podejmowania dalszych prób. Teraz coraz częściej stosuje się nowoczesne zawory z głowicami termostatycznymi, które umożliwiają utrzymanie we wnętrzu ustawionej przez nas temperatury.

Jak działa termostat

Dzięki zaworom termostatycznym woda jest dostarczana do grzejników w takiej ilości, aby zapewnić ustawioną temperaturę. W sterującej zaworem głowicy znajduje się czujnik, który mierzy temperaturę otaczającego powietrza i reaguje na każdą, nawet niewielką jej zmianę w pomieszczeniu. Jeśli będzie w nim przebywać więcej osób niż zwykle, na zewnątrz zaświeci słońce bądź włączymy piekarnik czy też kuchenką elektryczną, zmniejszy się automatycznie dopływ gorącej wody do grzejnika. Natomiast gdy na przykład podczas wietrzenia temperatura we wnętrzu spadnie, głowica zwiększy dopływ wody.

Jak obniżyć rachunki

Aby płacić mniej za ogrzewanie, nie wystarczy tylko zamontować głowicę termostatyczną. Ważny jest też typ grzejnika oraz nasze nawyki.

. Zawory termostatyczne lepiej współpracują ze stalowymi grzejnikami płytowymi niż żeliwnymi żeberkami. W tych drugich znajduje się bowiem dwa razy więcej wody, co sprawia, że mimo szybkiej reakcji zaworu kaloryfer będzie niestety powoli stygł i równie powoli się rozgrzewał.

. Obniżenie temperatury tylko o stopień pozwoli obniżyć zużycie energii o 6 proc.

. Sposobem na zaoszczędzenie jest także ustawienie minimalnej temperatury (najczęściej wynosi ona 6-8 st. C - patrz ramka), gdy wyjeżdżamy zimą na urlop lub choćby tylko na weekend.

. Nie należy zasłaniać grzejnika ani samego zaworu termostatycznego zasłonami ani meblami, gdyż powoduje to niewłaściwe działanie głowicy. W takiej sytuacji stosuje się specjalne modele wyposażone w zdalny czujnik.

Montaż

Niektóre grzejniki (szczególnie podłączane do instalacji grzewczej od dołu, czyli stalowe płytowe, łazienkowe drabinki, dekoracyjne) mają fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny. Wtedy wystarczy kupić samą głowicę - odpowiedni jej typ powinien wskazać nam sprzedawca (w artykule podajemy właśnie ceny głowic). Natomiast do grzejników podłączanych z boku, m.in. aluminiowych oraz żeliwnych członowych, trzeba kupić i zawór, i głowicę.

Wzornictwo

Oprócz standardowych białych głowic można już kupić chromowane; coraz więcej producentów oferuje je również w odcieniu dopasowanym do koloru grzejnika. Czasami są ukrywane za specjalną maskownicą.

Ustawienia termostatu

Symbole oraz oznaczenia cyfrowe na pokrętłach różnią się tylko nieznacznie u poszczególnych producentów. Zanim ustawimy głowicę termostatu w wybranym położeniu, sprawdźmy, jaką uzyskamy wtedy temperaturę.

* - temperatura zabezpieczająca instalację centralnego ogrzewania przed zamarzaniem (najczęściej 6-8 st. C). Ustawiamy ją podczas wietrzenia lub jeśli nie będzie nas przez parę dni w domu.

2 lub 3 - w pomieszczeniu jest utrzymywana temperatura około 16 st. C, zalecana między innymi podczas snu.

3 lub 4 - zazwyczaj 20 st. C. Taka temperatura powinna panować na przykład w pokoju dziennym.

4 lub 5 - około 24 st. C, zalecana w pomieszczeniach wymagających większej ciepłoty, np. w łazience.



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Grzejniki: ciepło, cieplutko
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu

Skomentuj:

Termostaty: sterowanie ciepłem

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej