51,6 m kw., dla 3 osób: o jeden pokój więcej
Wkrótce przeprowadzamy się do nowego mieszkania. Ma dwa pokoje, tymczasem nam są potrzebne trzy: dzienny oraz dwie sypialnie - dla nas i dla małego dziecka. Dlatego chcemy połączyć największy pokój z kuchnią i pomniejszyć tę przestrzeń, wydzielając dodatkowe pomieszczenie. Nie wiemy jednak, jak to dokładnie zrobić, liczymy więc na waszą radę. Zastanawiamy się też, gdzie zaplanować szafy wnękowe. Ania i Michał z Pruszkowa
ZRozwiązanie 1: funkcjonalny podział
Michał Grzelak
Dodatkowy pokój, przeznaczony dla dziecka, powstał w narożniku największego pokoju. Wydziela go poprowadzona skosem ściana; mimo nieregularnego kształtu bez problemu mieszczą się w nim wszystkie sprzęty potrzebne dla dziecka - łącznie ze sporą szafą ubraniową. Kształt pokoju, w którym zaaranżowałem SYPIALNIĘ rodziców, został zmieniony: przesunąłem ściany oddzielające go zarówno od części dziennej, jak i od łazienki.
W strefie dziennej są trzy aneksy: KUCHENNY, jadalny oraz wypoczynkowy. Kuchenna zabudowa składa się z dwóch osobnych ciągów roboczych. Jeden z nich (z lodówką i zlewozmywakiem) jest usytuowany przy ścianie. Drugi - przy pionie instalacyjnym, który wraz z pozostawionym fragmentem ściany oddziela kuchnię od przedpokoju.
Do ŁAZIENKI, podobnie jak do sypialni rodziców, wchodzi się teraz przez usytuowane skosem drzwi. Zamiast wanny proponuję zainstalować w niej narożną kabinę prysznicową w kształcie ćwiartki koła (długość boku 90 cm).
Rozwiązanie 2: w miejscu kuchni
Magdalena Żmihorska-Tomasik
Najmniejszy pokój został powiększony kosztem ŁAZIENKI. Przeznaczyłam go dla dziecka - jest oddalony od strefy dziennej, a więc bardzo cichy. Stoi w nim łóżko, biurko, regały i szafa; szafy znajdują się też w sypialni rodziców i w PRZEDPOKOJU. Przestrzeń okrojonej łazienki powiększyłam z kolei o zamykaną łamanymi drzwiami wnękę na pralkę, wygospodarowaną kosztem przedpokoju. W pomieszczeniu mieści się duża wanna (180 x 70 cm).
Skomentuj:
51,6 m kw., dla 3 osób: o jeden pokój więcej