Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wielkanoc 2025

Ubezpieczenia. Co robić, kiedy pogoda wyrządzi szkody?

Magda Kłodecka

Po wichurze lub powodzi ubezpieczyciel nie może żądać, żeby zgłosić mu wszystko w ciągu trzech dni - to niezgodne z prawem

Coraz częstsze gwałtowne burze, ulewy, wichury powodują znaczne zniszczenia i straty: zerwany dach, przygnieciony konarem drzewa samochód, zalana piwnica i garaż. Ubezpieczyciele oferują najróżniejsze zabezpieczenia przed skutkami takich zdarzeń. Przed podpisaniem umowy trzeba bardzo dokładnie przeczytać długi i skomplikowany dokument, jakim są ogólne warunki ubezpieczenia (o.w.u.), żeby nie zapłacić za skromną ochronę i np. spory udział kosztów własnych w likwidowaniu szkód. A co robić, kiedy wiatr lub deszcz już zrobią spustoszenie?

Przed podpisaniem umowy

* Ubezpieczyć się trzeba "na zapas", bo w ostatniej chwili, kiedy fala zbliża się już do naszego regionu, najpewniej będzie to niemożliwe.

Niektóre firmy w ogóle odmawiają wtedy zawarcia umowy, inne stosują karencję, czyli zaznaczają, że ochrona zacznie obowiązywać dopiero np. po 30 dniach.

* Wybierając ubezpieczenie, trzeba wcześniej sprawdzić w o.w.u., co ono obejmuje. Ubezpieczyciele inaczej traktują np. zalanie i powódź, niektórzy wyodrębniają jeszcze podtopienie (choć czasami różnice, zwłaszcza między dwoma ostatnimi, są trudne do wychwycenia). Każdy może inaczej zdefiniować te zdarzenia.

* Warto też sprawdzić, czy teren, na którym stoi dom, nie jest wyłączony spod ochrony - a tak zdarza się np. w przypadku gdy dom stoi nad rzeką i nie chroni go wał przeciwpowodziowy.

* Wyłączenia odpowiedzialności mogą dotyczyć niektórych rzeczy znajdujących się w domu, np. telewizora lub cennej kolekcji znaczków (to drugie jest niemal pewne).

* Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy i jakie ubezpieczyciel wprowadził limity, w których zastrzega, że wypłaci odszkodowanie za telewizor, ale najwyżej do połowy jego wartości.

* Auta mają swoje ubezpieczenia, więc gdyby któreś z nich przygniótł urwany w czasie wichury konar, szkodę można będzie pokryć z auto casco samochodu - o ile właściciel je wykupił.

* Jeszcze jeden sposób na zmniejszenie odszkodowania to franszyzy i udziały własne - wpisanie ich do o.w.u. oznacza, że odszkodowanie będzie przysługiwało dopiero, kiedy straty przekroczą określoną kwotę. Najczęściej dotyczą one np. skutków kradzieży z włamaniem, a niekiedy można je "wykupić", płacąc wyższą składkę.

Przed szkodą

* Już podpisując umowę ubezpieczeniową trzeba sprawdzić, ile jest czasu na zgłoszenie szkody - zwykle to od trzech do siedmiu dni. Gdyby termin nie został dotrzymany, odszkodowanie może być zmniejszone - ale tylko wtedy, gdy to przedłużenie powoduje dalsze zniszczenia albo gdy uniemożliwia ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków wypadku. Rzecznik ubezpieczonych uważa, że w przypadku klęsk żywiołowych tego zastrzeżenia nie należy brać pod uwagę przy wycenie, a zapis taki w ogóle nie powinien się znaleźć w umowie.

* Jeżeli dom, mieszkanie, wyposażenie były ubezpieczone w tzw. wartości rzeczywistej (to częstsze rozwiązanie, które polega na tym, że od ceny nowej rzeczy, mieszkania odejmuje się stopień zużycia), w umowie powinny się znaleźć informacje, jak jest to szacowane.

* Jeżeli zaś jest to ubezpieczenie w tzw. wartości odtworzeniowej, straty szacuje się zgodnie z tym, ile będzie kosztowało "doprowadzenie rzeczy uszkodzonej do stanu sprzed szkody".

* Otrzymując wycenę, trzeba sprawdzić, czy stawki za tzw. roboczogodzinę (rbg) oraz ceny materiału i sprzętu zgadzają się z obowiązującymi w tej okolicy.

* Szacowaniem szkód (całkowitych, częściowych) rządzą złożone reguły i w razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do Biura Rzecznika Ubezpieczonych (www.rzu.gov.pl).

* W niektórych przypadkach pomocne okazuje się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Gdyby na przykład lekko spróchniałe drzewo rosnące na działce pana A uszkodziło podczas wichury samochód pana B, wówczas straty pokryłby ubezpieczyciel; bez takiego OC powinien to zrobić właściciel drzewa (podobnie, gdy z balkonu pani A spadnie coś na balkon pani B i spowoduje szkody).

Na gorąco

* Od razu, gdy wichura lub ulewa itp. się skończą, trzeba zacząć ratowanie wszystkiego, co się da i porządkowanie, by można było jakoś funkcjonować. A więc: wynoszenie dobrych rzeczy do innych budynków, usuwanie wody, a nawet rozebranie części budynku, gdy to konieczne. Nie ma obowiązku czekania, aż przyjedzie ubezpieczyciel, a wręcz może to spowodować zmniejszenie odszkodowania (gdyby przez to zwiększyły się straty).

* Podczas huraganu lub podtopienia ubezpieczony ma obowiązek ratowania rzeczy i budynku oraz zapobiegania stratom, choć w pierwszej kolejności musi chronić ludzi. Jeśli tego zaniedba, może stracić odszkodowanie.

* Koszty tej ochrony ubezpieczyciel powinien zwrócić (jak wszystkie odszkodowania - do wysokości sumy ubezpieczenia).

* Jako dowód wielkości strat powinny wystarczyć np. zdjęcia.

* Jeżeli jednak zniszczone zostały uprawy, trzeba poczekać, aż straty oszacuje rzeczoznawca.

* Samemu warto dokumentować wszystkie szkody: fotografować, spisywać, wyceniać.

* Gdy w akcji ratowniczej biorą udział specjaliści, dobrze, gdy można dostać od nich dokument poświadczający straty oraz przeprowadzone prace.

Wspólna wycena

* To ubezpieczyciel ocenia wielkość szkody, a ubezpieczony musi tylko umożliwić mu obejrzenie np. domu, wyposażenia itp.

* Zdanie i ocena osoby ubezpieczonej powinny jednak też zostać wzięte pod uwagę. Pomocne okażą się np., zdjęcia sprzed zalania lub wichury i po, zeznania świadków, rachunki na różne sprzęty i materiały do remontu.

* Rzecznik ubezpieczonych radzi, żeby wspólnie ustalić wysokość strat od razu na początku. Późniejsze wprowadzanie zmian, po tym, jak ubezpieczyciel zrobi kosztorys, jest trudniejsze i zabiera czas.

Korzystałam z materiałów Biura Rzecznika Ubezpieczonych.
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Innowacje w zrównoważonym designie: nowa siedziba Arup w Krakowie
Nowe oczyszczacze powietrza Bosch Air
Jak doświetlić garderobę?

Skomentuj:

Ubezpieczenia. Co robić, kiedy pogoda wyrządzi szkody?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej