Wybieramy oświetlenie do łazienki
Oświetlenie w łazience powinno być tak samo zróżnicowane jak w innych pomieszczeniach. Miękkie i łagodne do relaksującej kąpieli, jasne i mocne do robienia makijażu.
Łazienka: oświetlenie ogólne
Ogólne oświetlenie łazienki ma za zadanie oświetlenie całego pomieszczenia, co ułatwia wykonywanie mniej precyzyjnych czynności, jak sprzątanie czy pranie; w pomieszczeniu bez okna dodatkowo rekompensuje brak naturalnego światła. Zazwyczaj instaluje się je w centralnej części sufitu. Może to być plafon, reflektorek, a większym pomieszczeniu - LAMPA wisząca. Teraz te tradycyjne oprawy coraz częściej bywają zastępowane punktami ledowymi czy halogenowymi albo nowoczesnymi świetlówkami ukrytymi w podwieszonym suficie.
Oświetlenie funkcjonalne do łazienki
Lampy nad umywalką zapewniają światło odpowiednie do golenia, robienia makijażu i fryzury. Instaluje się je po obydwu stronach lustra albo centralnie nad nim. Powinny mieć klosze z mlecznego szkła łagodnie rozpraszającego światło. Najlepiej umieścić je powyżej linii wzroku - wtedy będą dobrze oświetlały twarz, nie rażąc jednocześnie w oczy. Światło nie powinno też zmieniać koloru naszej skóry. Zapewnią to żarówki o wskaźniku oddawania barw większym lub równym 80 (skala wynosi od 0 do 100); informację o tym wskaźniku można znaleźć na opakowaniu.
Oświetlenie dekoracyjne do łazienki
Wprowadza do łazienki relaksujący nastrój oraz pozwala wyeksponować efektowne elementy pomieszczenia (a czasem wręcz przeciwnie - ukryć jego wady, np. optycznie je powiększyć). Obecnie funkcję oświetlenia dekoracyjnego najczęściej pełnią taśmy lub oprawy LED zainstalowane we wnękach, pod półkami, w obudowie wanny, za lustrem czy podwieszonym sufitem. Te źródła światła pobierają bardzo mało energii - włączone nawet przez całą dobę nieznacznie podnoszą rachunek za prąd.
WAŻNE: BEZPIECZEŃSTWO OŚWIETLENIA W ŁAZIENCE
Kupując lampy do łazienki, zwróć uwagę na ich szczelność - poszukaj na opakowaniu lub metce symbolu IP z dwucyfrowym kodem. Pierwsza cyfra określa stopień zabezpieczenia oprawy przed wnikaniem m.in. kurzu: od 0 (brak ochrony) do 6 (najwyższa ochrona). Druga cyfra informuje o stopniu zabezpieczenia przed wnikaniem wody (od 0 do 8; najwyższa wartość oznacza całkowitą szczelność - taką oprawę można instalować nawet na ścianie w kabinie prysznicowej). Lampy tuż przy wannie, kabinie czy umywalce powinny mieć IP67, pół metra od nich - IP44.
Taśmy LED, które nie są zabezpieczone przed wnikaniem wody, należy instalować w specjalnych szynach (profilach) z tworzywa sztucznego.
Skomentuj:
Wybieramy oświetlenie do łazienki