Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Koc - idealny na chłodne dni. Ciepłe koce i pledy w wystroju wnętrza

Redakcja
Koc na chłodne wieczory - perfectlab/Shutterstock

Przepastny fotel, miły w dotyku koc, wełniana poduszka, kubek rozgrzewającej herbaty i dobra książka to najlepszy sposób na relaks. Wybraliśmy koce idealne na jesienne i zimowe wieczory.

Jaki koc wybrać? Jaki materiał się sprawdzi?

Ciepły koc to niewątpliwie rzecz niezbędna w każdym domu. Szukając koca czy poduszki, wybierajmy materiały grube, z wyraźną fakturą dającą wrażenie ciepła: kaszmir, wełnę merino, tweed, welur czy aksamit. W ofercie wielu sklepów pojawiają się miłe w dotyku futrzaki. Jeśli wolimy bardziej eleganckie tkaniny, postawmy na poszewki z zimowymi motywami (np. z pejzażem w śniegu czy zasypaną liśćmi aleją). A gdy nie potrafimy zrezygnować z soczystego koloru, mocne czerwienie i granaty zestawmy ze spokojnymi szarościami. I koniecznie pamiętajmy o termoforze. Stopom też się coś od życia należy.

Zobacz także: Polski projekt: HUGme - koce z kieszonkami >>

Koc na chłodne wieczory - z pomponami - Alena Ozerova/Shutterstock

Termiczne właściwości koców

Ciepły koc. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór koców, wykonanych z różnych materiałów. Najbardziej popularne są jednak te wykonane z bawełny, polaru, mikrofibry czy wełny. Jak się okazuje, te ostatnie, choć najczęściej znacznie droższe, mają najwięcej zalet. Dobrej jakości wełna ogrzewa gdy jest zimno, a chłodzi w czasie upału, przepuszcza powietrze i pochłania wilgoć. Dodatkowo nie gniecie się i jest odporna na zabrudzenia. Wełniany pled będzie więc zawsze dobrze wyglądał. Wełna ma także świetne właściwości zdrowotne, łagodzi bóle stawów i kręgosłupa, bóle reumatyczne i poprawia krążenie.

Mimo tylu zalet wiele osób unika wełnianych pledów z obawy przed nieprzyjemnym gryzieniem lub alergią. Jednak koce wykonane z dobrej jakości włókna są niezwykle przyjemne dla skóry, nie uczulają, a nawet mogą złagodzić problemy skórne. Są też świetnym wyborem dla osób cierpiących na alergię na kurz czy roztocza, gdyż dzięki pokrywającej włókna wełnianej lanolinie nie gromadzi się w nich kurz.

Zobacz także: Koc i narzuta w jednym >>

Narzuta VELVET 200x220 cm - SALONY AGATA
Pled INGABRITTA - IKEA

Wełniany koc. Koc z wełny czesankowej

Koce wełniane doskonale chronią przed chłodem, prezentują się też niezwykle elegancko w aranżacji wnętrza. Przyjemnie jest otulić się ciepłym kocem pod koniec męczącego dnia pracy - i zatopić w ulubionej lekturze. Koc z wełny czesankowej to oryginalny przykład koca, który jest wyplatany w charakterystyczny sposób. Na pierwszy rzut oka wygląda jak splot włókien w bardzo dużym powiększeniu. Taki koc można kupić gotowy w wielu sklepach, ale też wykonać samodzielnie, pod warunkiem opanowania specyficznej techniki wyplatania i zakupu wełny czesankowej.

Zobacz także: Eleganckie koce z Salonów Agata >>

Koc z wełny czesankowej - S_Zozulya/Shutterstock

Koc polarowy do ogrodu i na balkon

Ciepłe koce polarowe to dobry wybór do ogrodu oraz na balkon i taras, szczególnie kiedy pod koniec lata i wczesną jesienią zrobi się chłodno. Dzięki nim można dłużej cieszyć się czasem spędzonym wieczorami na świeżym powietrzu. W ogrodzie przydają się również jako nakrycie na sofę ogrodową, szczególnie drewnianą lub wykonaną z techno rattanu. Koce - narzuty warto uzupełnić o miękkie, puchate poduszki, które dodatkowo uprzyjemnią chwile wypoczynku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole

Skomentuj:

Koc - idealny na chłodne dni. Ciepłe koce i pledy w wystroju wnętrza

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej