Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

TED.com, czyli zbiór interesujących wykładów na każdy temat

Monika Rosmanowska

TED.com gromadzi przed ekranami komputerów miliony użytkowników. Polskie miasta pod flagą TED zaczynają promować własnych prelegentów.

Minuty dla idei

TED to globalna społeczność, składająca się z naukowców, myślicieli, ekspertów, pasjonatów i wizjonerów, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą, przełomowymi pomysłami i najnowszymi osiągnięciami w danej dziedzinie ze wszystkimi zainteresowanymi. Od 2001 roku jest własnością fundacji Sapling Foundation, mającej siedzibę w Nowym Jorku i Vancouver. Celem TED jest popularyzacja "idei wartych rozpowszechniania". Hasło to jest realizowane m.in. w formie krótkich, maksymalnie 18-minutowych wystąpień podczas dorocznych konferencji. Najciekawsze treści są następnie udostępniane bezpłatnie na www.ted.com. Warunek zaistnienia podczas konferencji i na platformie jest jeden - zmuszenie słuchaczy do refleksji lub zmobilizowanie do działania. - Internet jest dziś ogromną e-biblioteką, otwartą na potrzeby milionów. To edustrada, rozbudowana przestrzeń, w której jest miejsce na informacje, komentarze, wykłady, filmy dydaktyczne, prezentacje, symulacje etc. To są zasoby z całego świata i ludzie w fantastyczny sposób z nich korzystają - mówi prof. dr hab. inż. Bogdan Galwas z Politechniki Warszawskiej.

Od elitarnych konferencji do masowości

Pierwsza konferencja TED miała miejsce jeszcze przed erą nowych technologii, bo w 1984 roku w Kalifornii. Spotkali się wówczas przedstawiciele trzech dziedzin: techniki, rozrywki i projektowania. TED to właśnie skrót od Technology, Entertainment and Design. To na tej konferencji zaprezentowano pierwsze płyty CD i e-booki. Od 1990 roku spotkania odbywają się regularnie, obecnie dwa razy do roku w Kalifornii i Edynburgu. Na konferencjach TED występowali m.in. Bill Clinton, Bill Gates czy założyciele Google - Larry Page i Sergiej Brin.

Od 2006 roku najciekawsze wykłady są zamieszczane w internecie w ramach cyklu TED Talks. Dziś na TED.com znajdziemy ponad dwa tysiące wystąpień z najróżniejszych dziedzin, od nauki po biznes i problemy globalne. Mówcami są naukowcy, filozofowie, muzycy, biznesmeni, działacze społeczni czy przywódcy religijni. W sumie ponad 1800 osób z całego świata. Za swoje wystąpienia w internecie - podobnie jak podczas konferencji - nie dostają wynagrodzenia.

Jesienią 2012 roku TED odnotowało pierwszy miliard odsłon. Dziś platforma gromadzi przed ekranami komputerów odbiorców z całego świata, odnotowując średnio 17 wejść na sekundę i kilkanaście milionów w ciągu miesiąca.

The Best of TED

Jak poruszać się w świecie TED? Po wejściu na stronę główną znajdziemy linki do najnowszych wystąpień, głównie w języku angielskim. Jest ich sporo. Dlatego na początek warto zdać się na innych i skorzystać z list "naj". Wśród najpopularniejszych wystąpień wszech czasów znajdują się m.in. wykład brytyjskiego edukatora Kena Robinsona "Czy szkoły zabijają kreatywność" (37 mln odsłon), psychologa społecznego Amy Cudy "Twój język ciała mówi o tym, kim jesteś" (30,9 mln) oraz eksperta od przywództwa Simona Sineka "Jak wielcy przywódcy inspirują do działania" (25,3 mln). W ubiegłym roku wśród najczęściej oglądanych znaleźli się: Monica Lewinsky i jej "Cena wstydu" (ponad 6,8 mln odsłon), dziennikarz Johann Hary - "Wszystko, co wydaje ci się, że wiesz o nałogach, jest pomyłką" (4 mln) oraz pisarz i podróżnik Scott Dinsmore - "Jak znaleźć pracę, którą pokochasz" (2,7 mln).

Z polskimi napisami

W 2009 roku rozpoczął się Open Translation Projekt, w ramach którego wolontariusze z całego świata tłumaczą przemówienia na swoje języki. Wykłady zostały przetłumaczone już na ponad 100 języków, w tym na polski. Za przekłady odpowiada kilkuset Polaków mieszkających w kraju i na całym świecie.

Jak znaleźć przemówienia z polskimi napisami? Wystarczy po wejściu w zakładki "Watch", a następnie "TED Talks" wybrać język polski. Przetłumaczonych jest już ponad 1800 wykładów, m.in. o tym, jak nadmiar zasad przeszkadza w wykonywaniu pracy, jaki jest najważniejszy powód sukcesów startupów, jak wygląda 21 pierwszych dni życia pszczoły, jak leczą się motyle i jak znaleźć się w kosmosie bez lotu w kosmos.

Nie tylko wykłady

TED rozprzestrzenia się jak wirus i wciąż uruchamia nowe możliwości. Dziś dzięki projektowi TEDx każdy może zorganizować konferencję na poziomie lokalnym z własnymi prelegentami i widownią. Nie potrzebuje nawet do tego auli z tysiącem miejsc. Wystarczy biblioteka, kawiarnia lub sala konferencyjna w zaprzyjaźnionej instytucji. W polskich miastach, m.in. Poznaniu, Krakowie, Bielsku-Białej, Gdańsku czy Wrocławiu takie konferencje już się odbywają. Wystąpienia z tych konferencji także można obejrzeć w internecie, m.in. na www. tedxpoznan.pl, www.tedxkrakow.pl, www.tedxgdansk.pl, www.tedxbb.pl czy tedxwroclaw.pl.

TED przyznaje również nagrody - TED Prize - w wysokości 100 tys. dolarów dla projektów zmieniających świat na lepsze. A dzięki TED Conversations każdy może rozpocząć na TED.com dyskusję na nurtujący go temat. Czas dyskusji - podobnie jak wystąpień - jest ściśle określony.

Profil TED na portalu społecznościowym Facebook ma ponad 8,7 mln polubień, a na TED.com zarejestrowanych jest już ok. 3 tys. polskich użytkowników.
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu

Skomentuj:

TED.com, czyli zbiór interesujących wykładów na każdy temat

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej