Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Niszowe aranżacje

Zdjęcia: Agata Bartczak, Witold Górka, Włodzimierz Okoński, Michał Skorupski, Łukasz Zandecki

Wnęki, zwłaszcza podświetlone, to idealne miejsce na wyeksponowanie pięknych drobiazgów. Większość służy dekoracji, ale mogą też pełnić praktyczną funkcję - jako półeczki na książki, przyprawy, kosmetyki.

PLANUJESZ WNĘKĘ? ZAPYTAJ NASZEGO ARCHITEKTA

1. Jak najprościej zbudować wnęki?

Równolegle do istniejącej ściany stawiamy drugą z płyt gipsowo-kartonowych, w której formuje się wnęki. Taka konstrukcja niestety pomniejsza pomieszczenie (odległość między ścianami odpowiada głębokości wnęk). Można też zaplanować wybudowanie wnęki w nowo stawianej ścianie działowej (z płyt lub z cegieł). Wtedy w sąsiednim pomieszczeniu powstaną wypukłe "filarki", które można zabudować np. szafami. Dużo bardziej skomplikowane jest wykonanie wnęk w murowanej ścianie konstrukcyjnej, bowiem wybicie w niej otworu (uwaga! może to naruszyć konstrukcję budynku) wymaga konsultacji z uprawnionym konstruktorem lub architektem, a następnie uzyskania pozwolenia na budowę we właściwym wydziale architektury (na podstawie przedstawionego projektu).

Jeżeli wybijemy wnękę na całą grubość ściany, powstaje prześwit; bywa efektowny, ale skutkiem może być przedostawanie się hałasów lub zapachów między pomieszczeniami. Wnęki mogą mieć kształt prostokąta, kwadratu, koła, owalu, z łukowym albo trójkątnym nadprożem. Często maluje się je na inny kolor niż ścianę, podświetla. Dół wnęki warto wyłożyć drewnem, szkłem czy płytkami ceramicznymi - ułatwi to wycieranie kurzu.

2. Jak oświetlić wnękę?

Oświetlenie, najczęściej halogeny, montuje się w "suficie", ściankach bocznych lub w "podłodze" wnęki. Nadają się do tego żarówki halogenowe niewymagające transformatora rzucające wąski snop światła (np. 12 st.). Do szerszych wnęk dobre są świetlówki. W pełnych murowanych ścianach kłopot może sprawić wykucie otworu na oprawę i przewody. Wtedy warto podświetlić całą ścianę z wnękami, montując oprawy w podłodze pomieszczenia.

3. Czy wnękę można zrobić samemu? Ile to kosztuje?

Ze zrobieniem wnęki z płyt gipsowo-kartonowych da sobie radę przeciętnie uzdolniony majsterkowicz, choć bezpieczniej jest zlecić to fachowcowi. Koszt zależy od wielkości i kształtu wnęk (wykonawcy z reguły przeliczają sobie takie zlecenia na dniówki). Za 1 m kw. płyty gipsowo-kartonowej zapłacimy ok. 8 zł; za zrobienie wnęki 30 x 30 cm - ok. 100 zł (dla porównania: koszt wykonania 1 m kw. prostej ściany z tego materiału - ok. 50 zł). Do tego trzeba doliczyć cenę profili aluminiowych (ich rodzaj zależy od wielkości wnęki i jej konstrukcji), oprawy oświetleniowej (15-30 zł), żarówki (ok. 20 zł), przewodów, włącznika.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu

Skomentuj:

Niszowe aranżacje

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej