Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Urządzanie garderoby

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Zdjęcia wnętrz: Rafał Lipski, IKEA
Otwarte drzwi łamane (tzn. składające się z dwóch części połączonych zawiasami) potrzebują o połowę mniej miejsca niż tradycyjne (rozwierane). Są one jednak dość drogie. - Fot. Rafał Lipski

Szafa to jeden z najważniejszych mebli w mieszkaniu. Zastanówmy się jak ja zaprojektować.

Poznajcie Ewę, bohaterkę nowej serii naszego cyklu. Właśnie kupiła małe mieszkanie. Niestety, nie zostało jej dostatecznie dużo pieniędzy, by od razu je całe urządzić. Ewa, jak to kobieta, ma mnóstwo ubrań i drobiazgów. Postanowiła więc najpierw zainwestować w szafę lub garderobę.

Jaką szafę wybrać i gdzie ją najlepiej ustawić?

W mieszkaniu dwupokojowym nie ma zbyt wielu możliwości wyboru miejsca na szafę. Zwykle stawia się ją w sypialni albo w przedpokoju, jeśli jest wystarczająco duży. Oczywiście w pokoju dziennym również można wygospodarować trochę przestrzeni na szafę - wolno stojącą albo będącą częścią większej zabudowy (meblościanki lub systemu regałów). Na co ma się zdecydować Ewa? Najchętniej wszystkie swoje ubrania, buty i wszelkie drobiazgi przechowywałaby w obszernej, sięgającej od podłogi do sufitu szafie garderobianej, którą zabudowałaby część przedpokoju. Dzięki temu nie byłoby potrzeby zagracania niedużych pokoi masywnymi meblami. Ewa obawia się jednak, że wtedy przedpokój stałby się zbyt wąski, a przez to - niewygodny. Lepiej zatem wstawić do niego tylko niezbędne szafki na buty i wieszaki na wierzchnie ubrania, a obszerniejszą szafę umieścić w sypialni. Można na nią przeznaczyć całą ścianę lub tylko jej fragmenty wokół łóżka. Każde z tych rozwiązań jest wygodne.

Szafa wnękowa - z jakimi drzwiami?

Szafa, którą zabudowuje się wnękę bądź całą ścianę pomieszczenia, dzięki swej pojemności optymalnie rozwiązuje problem przechowywania. Łatwo ją również dopasować do pozostałych elementów wystroju, bo wybór dostępnych frontów jest naprawdę ogromny. Nie chodzi tylko o rodzaj wykończenia, ale także o sposób ich otwierania. To, jakie drzwi wybierze Ewa, powinno zależeć od wolnego miejsca przed szafą. Jeśli jest go mało, lepsze będą drzwi suwane albo łamane. Natomiast gdy przestrzeni jest więcej, może zdecydować się na drzwi tradycyjne, o mniej skomplikowanej konstrukcji i dzięki temu trwalsze.

Jak zagospodarować wnętrze szafy?

Czasy, gdy w szafie był tylko drążek z wieszakami i parę półek, już dawno minęły. Teraz można ją wyposażyć między innymi w szuflady, wysuwane pojemniki na bieliznę, specjalne wieszaczki na mniejsze części garderoby czy w stojaki na buty. Dlatego wnętrze szafy trzeba starannie zaplanować. Jeśli Ewa ma dużo bielizny i drobiazgów, więcej miejsca musi przeznaczyć na szuflady i półki, a mniej na część ubraniową z wieszakami. Jeśli zaś w jej garderobie przeważają sukienki i żakiety, proporcje podziału wnętrza powinny być oczywiście odwrotne.z przegródkami jest przeznaczona na paski i biżuterię. Zapewnia szybki i łatwy dostęp do szukanych drobiazgów.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Zdjęcia wnętrz: Rafał Lipski, IKEA

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak i gdzie przechowywać rowery?
Przechowywanie w łazience - pomysły na schowki
Pomysły na schowki w mieszkaniu

Skomentuj:

Urządzanie garderoby

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej