Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Dom pełen eksperymentów

Tekst i stylizacja: Dorota Morawetz Zdjęcia: Witold Górka

Miejsce, w którym mieszkamy, wyraża naszą osobowość tak samo jak strój, który nosimy - oto dewiza gospodarzy tego domu. Przyjrzyjmy się więc i wnętrzom, i... mieszkańcom.

Właściciele szeregowego domu położonego na przedmieściach Krakowa są architektami. Pan Andrzej ponad dwadzieścia lat przebywał we Francji, gdzie projektował centra komercyjne i bloki mieszkalne. Pani Małgorzata długi czas spędziła w Wiedniu, projektując mieszkania. Tam nawiązała współpracę ze słynnym austriackim malarzem i grafikiem Friedensreichem Hundertwasserem, który jest też znany jako autor oryginalnych budynków.

Urządzając własny dom, postawili na spontaniczność. Jego przestrzeń potraktowali jako pole swoistej zabawy, miejsce, gdzie można realizować najróżniejsze pomysły, czasami o nieprzewidywalnym efekcie. Jednym z eksperymentów były odkryte schody na piętro zbudowane ze stali i grubego hartowanego szkła. Ten pomysł się sprawdził - ażurowa konstrukcja nie przytłacza wnętrza, a wręcz dodaje mu lekkości. Do jej industrialnego stylu nawiązuje m.in. półka pod telewizor oraz wyposażenie pracowni usytuowanej na piętrze, tuż przy schodach.

Chłód stali i szkła został zrównoważony "ciepłymi" elementami. Do nich należy na przykład komplet mebli wypoczynkowych przywieziony z wiedeńskiego mieszkania pani Małgorzaty oraz stół i krzesła ustawione w kąciku jadalnym. A przede wszystkim - przyciągający wzrok kominek w salonie. Uwagę zwraca zarówno jego bryła (zaczątkiem projektu był stworzony przez właścicieli model z kartonu), jak i oryginalne wykończenie. Barwna ceramiczna kompozycja to dzieło pani domu. Płytki pochodzące z tej samej niemieckiej fabryki, która produkowała dla Hundertwassera, układała najpierw na podłodze, potem je filmowała, a na koniec odwzorowywała na obudowie kominka.

Do twórczości austriackiego artysty nawiązuje też wielobarwna mozaika na ściance osłaniającej kuchnię oraz kącik na werandzie wyłożony płytkami wzorowanymi na jego grafikach. Bez wątpienia styl tego domu odzwierciedla dwie osobowości. Wyobraźnię i sposób myślenia pana Andrzeja ukształtowała "Piwnica pod Baranami", z którą współpracował w latach studenckich - to jej zawdzięcza odrobinę szaleństwa. Pani Małgorzata natomiast jest osobą raczej uporządkowaną, ale jednocześnie potrafi zdać się czasem na przypadek. Wnętrza, które razem stworzyli, są wyrazem harmonii tych przeciwieństw.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jak doświetlić garderobę?
Jakie światło do pracy w domu?
Światło w domu

Skomentuj:

Dom pełen eksperymentów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej